Doğru masa tenisi raketi ve topunu seçmek hem oyuncunun performansı hem de oyun stilinin gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Oyunda kendinizi rahat hissetmek istiyorsanız, materyal seçimine etki eden faktörleri bilmelisiniz. İster yeni başlayan ister profesyonel olun raket ve top seçimi, masa tenisinde her daim dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Doğru Masa Tenisi Raketi Nasıl Seçilir?

Masa tenisi raketi satın alırken, raketin tahta ağırlığı öncelik taşır. Oyunda 150 ile 250 gram ağırlığında bir raket kullanabilirsiniz. Masa tenisi raketi her iki tarafı kauçuktan yapılmış bir araçtır. Kauçuğun ortalama ağırlığı 40-50 gram arasındadır. Birleştirilen iki kauçuk 80-100 gram ağırlığa sahiptir. Raket tasarımında kullanılan kauçuğun yoğunluğu ve kalınlığı ağırlığı etkiler.

Raket tahtaları genellikle hafif, normal ve ağır olarak sınıflandırılır.

• Hafif tahtalar 75 gram ile 80 gram arasındadır.

• Normal olanlar en yaygın şekilde kullanılan tahtalardır ve ağırlıkları 80-87 gram arasındadır.

• Ağır tahtalar ise ileri düzey sporculara hitap eder. Yaklaşık ağırlıkları 90-95 gramdır.

Hafif Tenis Raketi Kullanmanın Avantajları

• Döndürme, sallama ve oyuncunun masaya ulaşması daha kolay olur.

• Topu daha büyük uzunluklara hızlandırmak için sadece az miktarda kuvvet uygulamak yeterlidir.

Ağır Tenis Raketi Kullanmanın Avantajları

• Ağır tenis raketi kullanıyorsanız, doğru zamanda vurmanız önemlidir. Bu nedenle, hızlanma kazanmak için tüm teknikleri bilmeniz gerekir.

• Çok uzak ve orta mesafelere isabet söz konusu olduğunda, ağır raket kullanmak avantajlıdır çünkü daha fazla güce sahiptir.

• Yeniden sıçrama kuvveti daha iyidir.

• Ağır raketler daha çok titreştiği için oyuncu, kontrolünü kaybetmez.

Kısacası, ağır raketlerin avantajı daha fazla ancak onları kullanabilmek için profesyonel olmak gerekir. Yeni başlayan bir kişi daha hafif bir raket ile oyuna başlamalı, deneyim kazandıkça raket ağırlığını artırmalıdır.

Masa Tenisi Topu Nasıl Seçilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Masa tenisi topu için kullanılan malzeme bir termoplastik türü olan selüloit polimerdir. Bu malzemenin ana özelliği, imalat sırasında istenilen şekle kolayca bürünebilmesidir. Elde edilen top alkole batırılır ve yumuşak bir hale getirilir. Tüm toplar aynı değildir, kullanım amacına bağlı olarak masa tenisi topu farklı çeşitlere ayrılır. 

Masa Tenisi Topu Çeşitleri

Hobi veya yeni başlayanlar için: Farklı boyut ve renkler mevcuttur. Eğlenmek amacıyla masa tenisi oynamak isteyenler veya bu spora yeni başlayanlar için uygundur. Çocuklar genellikle bu tarz toplarla masa tenisi oynarlar. Bir paketin içinde karışık renk ve ebatlarda bulunurlar. Bu tarz toplar rekabetçi oyunlar için uygun değildir.

Eğitim ve pratik için: Bu toplar, masa tenisini öğrenmek için idealdir. Yeni başlayanlara oyunu öğretmek amacıyla özel olarak üretilmiştir. 40 mm çapında 2.7 gram ağırlığında, beyaz ya da turuncu renkli olan toplardır.

Bir yıldızlı toplar: Gençlik kulüplerinde ve okullarda kullanılan toplardır. Antrenman topları gibi yumuşak bir yapıları bulunur. 2.7 gram ağırlığa ve 40 mm çapa sahiptirler.

İki yıldızlı toplar: Turnuvalarda kullanılan top çeşididir. Üç yıldızlı toplar için yedek olabilirler. Beyaz ve açık turuncu renkleri vardır. 40 mm çaplı ve 2.7 gram ağırlıklı toplardır.

Üç yıldızlı toplar: Federasyon tarafından izin verilen tek toptur. En yüksek kaliteye sahiptir. Profesyonel masa tenisi oyuncularının tercih ettiği top türüdür.

Masa Tenisi Kauçuğunun Oyuna Etkisi Nedir?

Kauçuk, raket ile top arasındaki sürtünmeyi teşvik eden bir maddedir. Yeterli kalınlıkta olmayan kauçuk, topun hızını etkiler. Kauçuğu kalın olan yani 2.0 mm’den daha kalın olan raketler, genellikle daha hızlı oyunlar için idealdir. Kontrollü oyunlarda ise 1.9 mm-1.5 mm kauçuk kalınlığı yeterlidir.