Kışın yapılan en keyifli ve adrenalin dolu sporlardan biri olan snowboard, özel olarak üretilen ve board adı verilen tahtalar yardımıyla yapılır. İki ayağın tahtaya sabitlenmesi ile eğimli ve karlı yüzeyde özgürce kayma hissi yaşatan snowboard, diğer adıyla kar kayağı extrem spor dalları arasındadır. Kaykayın ya da sörfün karda yapılan hali olarak tanımlanabilen snowboard, diğer sporlarda olduğu gibi eğitim gerektirir ve kendine özgü kurallar barındırır.

Snowboard Nasıl Yapılır?

Snowboard tahtası üzerinde dengede durabilmek bu spora başlamak için önemli bir detaydır. Bunun içinde kaymaya başlamadan önce rehber ayağınızın hangisi olduğunu bilmeniz gerekir. Dengenizi kaybettiğiniz zaman ilk önce hangi ayağınızı öne atıyorsanız bu sizin rehber ayağınızdır. Denge ayağınızı bulduktan sonra snowboard tahtasına ayaklarınızı omuz genişliğinde bağlayabilirsiniz. Tahta ile bağlantınız kurulduktan sonra güvenli bir şekilde kaymak istiyorsanız snowboard için önemli olan duruş tekniklerini bilmelisiniz. Sırtınızı dikleştirdikten ve dizlerinizi büktükten sonra kaymaya başlayabilirsiniz. Dönmek istediğiniz zaman belinizi ve bacaklarınızı dönüş yönüne göre çevirmeniz, durmak istediğiniz zaman ise vücudunuzu arkaya yaslayarak karın tahtanın altına dolmasını sağlamanız yeterlidir.

Snowboard Tahtasının Özellikleri Nelerdir?

Snowboard tahtaları ahşap, cam elyafı ve epoksi gibi bileşenlerden oluşur. Bu bileşenlerin karışım oranı tahtanızın sertlik ve kalite düzeyini, tahtanızın kesimi ise kayak sırasındaki kontrol kolaylığınızı, dönüş ve hareket manevralarınızı belirler. Snowboard tahtasının seçimini etkileyen diğer faktörler ise cinsiyet, kilo ve snowboard stilidir. Çocuk, kadın ve erkeğe göre farklı özelliklerde üretilen snowboard tahtalarında dikkat edilen noktalardan biri de kilodur. Kilonuz ile doğru orantılı olarak seçeceğiniz tahta uzunluğu sizin daha rahat bir kayak yapmanızı sağlar. Snowboard yaparken kullanacağınız stil ise tahtanızı seçerken üzerinde durmanız ve buna göre karar vermeniz gereken bir diğer detay.

Snowboard Stilleri

Snowboard sporunda temel olarak üç adet stil bulunur. Bu stiller freestyle, freeride ve all mountain olarak bilinir.

Freestyle (Twin Tip): Başlangıç seviyesinde snowboard yapanların tercih ettiği freestyle stili, rahat bir hareket olanağı sağlar. Freestyle stiline uygun olarak yapılan tahtalar yumuşaktır, kısadır ve bu sayede de manevra kabiliyetini yükseltir. Bu tahtalar ile gerek zemin gerekse de hava dönüşlerinizde dengenizi koruyabilirsiniz. İki yöne de kayma imkânı veren freestyle tahtaların her iki ucu birbirine simetriktir.

Freeride: Freestyle’a göre biraz daha dikkat gerektiren freeride stili, genellikle profesyoneller tarafından tercih edilen bir kayma türüdür. Esnek hareketler ile hızlı kayış sunan bu stile uygun tahtaların burnu biraz yukarıdadır ve kuyrukludur. Karın tahta altında daha iyi kaymasını, zeminde yol tutuşunu ve keskin virajların daha uygun şekilde dönülmesini sağlayan tahta modelleri hataların azaltılmasını sağladığı gibi keyifli bir snowboard yapma olanağı da verir.

All Mountain: Bu stil tamamıyla profesyonellerin tercih ettiği bir snowboard stilidir. Hızını alamayanların ve manevrasına sonuna kadar güvenenlerin stili olarak da bilinen all mountain, adından da anlaşılacağı gibi dağın her yerinde kayma fırsatı verir. Bu stile uygun tahtalar ise diğer stillerin tahtalarına göre en serti ve en darıdır. Simetrik özelliği bulunmayan bu tahtaların arka kısımları öne göre çok daha dardır. Uzun ve ince burnu sayesinde ise kara saplanma riskiniz azalır. Ezilmiş pistler ya da sert karlı zeminlerde ince dönüşler, dönüşü daha rahat tamamlama ve diğer tahtalara oranla güçlü yol tutuşu veren all mountain tahtaları ile dünyanın istediğiniz noktasında snowboard yapma heyecanını yaşayabilirsiniz.

Snowboard keyfini güvenli ve kaliteli malzemeler eşliğinde yapmak için ihtiyacınız olan tüm snowboard ekipmanları Decathlon’da sizleri bekliyor!