Alpinizm, dağcılık olarak da bilinir. Dağcılık kelimesini duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Belki de dağcıların büyük bir dağın zirvesine giden yolda tırmanış yaptıklarını hayal ediyorsunuz ya da karla kaplı tepelerin kış manzarasını düşünüyorsunuz… Dağcılık, bunları ve daha fazlasını çağrıştırabilir. Genel bir tanım yapmak gerekirse alpinizm; bir dağa tırmanmak, dağın tepesine kadar bütün patikalarda yürüyüş yapmak, tüm bunları kısa veya uzun sürelerde seyahat ederek gerçekleştirmek demektir.

Alpinizm Sporuna Genel Bakış

Alpinizm sporu, karda veya buzullarda yapılır. Seyahatin uzunluğu ne olursa olsun alpinizm fiziksel olarak zor bir spor. Sporcuların kaya, buz ve kar gibi çok çeşitli koşullarda efor sarfetmesi gerekir. Bu nedenle alpinistlerin yeterli teknik bilgiye ve ekipmanlara sahip olmaları önemlidir. Alpinistler, buzul seyahati, buz tırmanışı, kaya tırmanışı, karışık tırmanma, dağcılık ekipmanlarını kullanabilme gibi yetkinliklere sahip olmalı ve bu spora yeterince ilgili duymalılar.

Alpinizmde bir zirveye ulaşmanın yanı sıra rotadaki her tehlikenin üstesinden başarılı bir şekilde gelebilmek de ana hedeftir. Dağdaki çoğu zorluk, arazinin özelliklerinden kaynaklanır. Yarıklar, çığlar, kaya düşmesi, buzullar, olumsuz hava koşulları alpinizme zorluk katabilecek faktörlerden bazıları. Teknik beceriler, ekipmanları kullanma, yönlendirme, karar verme becerisi dahil olmak üzere diğer tüm faktörler sporcuların kendileriyle doğrudan ilişkilidir.

Alpinizm İçin En Uygun Mevsim Hangisi?

Alpinizm için en iyi koşullar genellikle ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarıdır. Bu mevsimler daha iyi ve istikrarlı hava koşulları sağlar. Aynı zamanda alpinistlerin yoğun kar yağışı, aşırı soğuk hava ve kuvvetli rüzgarlardan kaçınmalarını sağlar. Birçok dağın tırmanış için popüler olduğu bir zaman dilimi vardır. Bu dönemlerde dağdaki tüm hizmetler (dağ kulübeleri, gondollar) tamamen işlevselken, diğer zamanlarda kapanır. Bazı rotalar ise sadece resmi tırmanış sezonunda açılır. Popüler sezonlarda, özellikle hafta sonları ve tatillerde tırmanış yapan daha fazla alpinist ile karşılaşmak mümkün.

Kış aylarında alpinizm, özel ekipman ve daha eksiksiz bir teknik eğitim gerektiren, gelişmiş bir aşama olarak kabul edilir. Kış koşulları, tüm dağ tırmanışlarına teknik zorluklar katar. Ayrıca, yılın bu döneminde çığ riskinin daha fazla olmasından dolayı, kış aylarında sadece yeterli deneyime ve eğitime sahip alpinistlerin tırmanış yapmaları tavsiye edilir.

Alpinizm İçin Hangi Ekipmanlara İhtiyaç Var?

Tırmanış ve dağcılık markamız Simond’un ürünlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz!

Türkiye’de Alpinizm

Ülkemizde alpinizm, 19. yy’da yabancıların Türkiye dağlarına bilimsel ve sportif amaçlı tırmanış yapmalarıyla başladı. O dönemlerde bilinen ilk tırmanışı Alman fizikçi F. Parrot 1829’da Ağrı Dağı’nda gerçekleştirdi. 1924 senesinde Albay Cemil Cahit Toydemir’in 8 kişilik ekibiyle Erciyes Dağı’na tırmanması da, ülkemizdeki milli dağcılık faaliyetlerinin başlangıcı kabul edilmektedir. İlerleyen dönemlerde ise çeşitli alpinizm cemiyetleri ve kulüpleri kurulmuş, dağcılık etkinliklerinde artış yaşanmıştır. 1936’da ise Dağcılık ve Binicilik Federasyonu faaliyete geçmiştir. O günden bu yana federasyon, aktif şekilde çalışmalarını devam ettirmektedir. Dağcılık Federasyonu, 1967’den itibaren UIAA başta olmak üzere uluslararası pek çok alanda resmen tanınmaktadır.

2016’da olimpik statüye geçen Türkiye Dağcılık Federasyonu, alpinizm, spor tırmanış ve kayak branşlarında etkinliklerini sürdürmektedir. Dağcılık Federasyonu’nun yurt içi ve yurt dışında birçok başarılara imza attığı da bir gerçek. 2006’da ORDOS takımı Everest Dağı’na tırmanan ilk Türk takımıdır. Bu ekipte yer alan Eylem Elif Maviş isimli alpinist ise Everest Dağı’na çıkan ilk kadın dağcıdır. 1995’in en önemli başarısı ise Nasuh Mahruki’nin Everest Dağı zirvesine tırmanması olmuştur. Tunç Fındık ise 2001 senesinde Everest Dağı’na farklı bir rotadan tırmanış yaparak, o dönemin ikinci Türk Everest Dağı tırmanıcısı olmuştu.

Ülkemizde alpinizm, her geçen gün popüler olmaya devam ediyor. Alpinizmin gelişmesi için çalışmalarını sürdüren Dağcılık Federasyonu ve federasyona bağlı yerel-ulusal tüm dağcılık kulüpleri, alpinizme istekli ve yetenekli sporculara destek veriyor. Dönemsel olarak düzenlenen alpinizm faaliyetleri ile sporcular, teknik eğitimler ve pratik tırmanışlar sayesinde daha donanımlı hale geliyor. Ülkemizin coğrafi özelliklerinin alpinizm için yeterince uygun olduğunu düşünürsek, bu alanda gelişmek isteyen alpinistlerin avantajlı olduğunu da söyleyebiliriz.