Tek ip mi? Çift ip mi? Hangi çap? Hangi uzunluk? Bir tırmanış ipi satın almadan önce birçok soruya cevap verilmesi gerekmektedir. Peki doğru ipi nasıl bulacağız?

Yapay Tırmanış Duvarı İçin

Çap

10mm’lik büyük çapı ve güçlendirilmiş mantosu ile top-rope (üstten emniyetli) yoğun tırmanışlara uygundur.

Uzunluk

Duvar yapısına ve yüksekliğine uygun bir ip uzunluğu seçin.

Outdoor Kaya Tırmanışı İçin

Çap

10mm ve üzeri büyük çaplı iple daha fazla güvenlik (daha fazla sürtünme emniyette güvenliği arttırır) ve uzun ömür sunar. Başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için idealdir.

İp çapı ne kadar azalırsa ip o kadar hafif ve rahat olacaktır ancak incelik daha fazla uzmanlık gerektirir. 9 mm ve altı çapa sahip daha ince ipler yalnızca ileri seviye kullanıcılara uygundur.

Uzunluk

Kaya yapısına ve yüksekliğine uygun bir ip uzunluğu seçin.

Teknik Dağcılık ya da Donmuş Şelale Tırmanışları İçin

Çap

Çift ip kullanmak tırmanış sonrası iple iniş yapabilmeyi sağlar ve rotayı çıkarken ipin zigzak yapmasını azaltır.  Daha ince çaptaki ip daha hafif ve rahat olacaktır ancak ömrü daha kısa olacaktır (Büyük düşüşler yaşandığı durumlarda, ipin maksimum düşüş sayısına bakın).

Uzunluk

Kaya iniş ve rota mesafesine uygun bir ip uzunluğu seçin.

Renk

Çift ipler güvenlik için 2 renkten oluşmaktadır.

İşlem

Dağcılık ve donmuş şelale tırmanışlarında  su emilimini azaltan, ipin şişmesini ve ağırlaşmasını önleyen “Dry” işleminden geçmiş ürünler kullanmanızı öneriyoruz.

Tüm tırmanış iplerimizi incelemek için hemen tıklayın!

Francois

Tırmanış İpleri Ürün Müdürü

Tırmanış halatları için 3 standart mevcuttur. Tek ipler yalnızca spor tırmanış ve tek ip boylu rotalar için uygundur. Çift ip tekniğinde, iki ip ile tırmanılır ama yalnızca bir ekspres setten sadece bir ip geçer. İkiz ip tekniğinde, yine iki ip ile tırmanılır ama ikisi de aynı ekspres setten geçer.