Hayatta düşündüğümüz, yapmak istediğimiz veya olmak istediğimiz şeyler için köklenmenin ve düşüncelerinin öneminden bahsetmiştim.

Köklenmek; fiziksel bedeninde dengeyi bulmanın dışında, enerji bedeninde de dengeyi bulduğun durumdur. Temeli aile ilişkilerdir. Düşünceler; yine temeli aileden gelen, doğru ve yanlış diye adlandırdığımız kararlarımız, hislerimiz ve yargılarımızdır. 

Burada yoga; kendinde görmen gerekenleri mat üzerinde farkettiğin, asıl Öz’e, gerçek Ben’e ulaşman için büyülü bir araç. Köklenerek ayaklarından aldığın denge seni güçlendirirken, nefesinde kaldığın her an ileriye gidebilmen için seni destekler. Kendine alan açabilmek için yapman gereken tek şey; olanı olduğu gibi  kucaklayıp, değişimin için büyükçe bir adım atmak. 

Tıpkı hayat gibi… Yapılması gerekenler listesindeki işlerin, gitmek istediğin bir kurs, başlamak istediğin spor… Belki de potansiyelin ile daha iyisi olacakken; türlü bahaneler ile ertelemelerin, güvenli alanında kalmak adına aynı kısır döngüde dönüp durmaların…

Seni korkutan; olacak olanın seni tatmin etmeme ihtimali, eskiden beri yarattığın kalıpların ile kurduğun ve adına da başarısızlık dediğin şeyi yaşamak olabilir mi?

Fark et seni durduran ne?

Kalıpların neler?

Peki ya yapabileceklerin neler?

Nefesin sana düşünmek için alan açar, köklenmek ve düşüncelerini daha saf hale getirebilmek için ise cesaretle bir adım gerekir.

Yoga, uzun bir yol. Bu yolda yürürken cesaretin ve sağlam adımların seni hep daha ileriye götürecek.

Yogadaki savaşçı pozları sana, hayatta adım atman, olanı olduğu gibi kabul edip, potansiyelini ortaya çıkarman için destek olacaktır. Bu asanaların içinde bacakların seni taşıyor ve güçleniyor. Sende yaşamında adım atmakta zorlanıyorsan, savaşçı pozlarıyla çalıştığın bir akış olmasına özen göster. Her pozda daha da derinleş ve nefesinde kal. 

Yoga daki asana pratiği; hayatta gösterdiğin emek, sabır, güç ve özverinin yansımasıdır. Bu yansımaları yaşamında görmeye sen de başlayacaksın. 

Yaptığın her asananın sanskritçe bir adı ve hikayesi var. Pratiğine eklediğin savaşçı pozlarının yani Virabhadrasana’nın hikayesini sana haftaya anlatacağım. Sende bu gibi duygular oluştu mu? Neler hissettin? Adımlarını atarken zihnin seni engelledi mi? Bunları hisseden yalnız sen değilsin. Cesur ol ve yapmak istediğin ne ise onu ulaş. 

Yol uzun…

Birlikteyiz.. 

Namaste!

Bu yazımız Ritim İstanbul AVM Decathlon Mağazası Fitness/Yoga spor liderimiz Ezgi Çalasın tarafından yazılmıştır. Ezgi’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!