Kayak sporu, M.Ö. 3000 yılından bu yana varlığını sürdürür. Kayak ekipmanları ilk kez Moğolistan ve Sibirya kesimlerinde kullanıldı. Ancak o dönemlerde tüm materyaller spor için değil, avlanmak için tercih edilirdi. İlk kayak müsabakası, 1866’da Norveç’te gerçekleşti. İlerleyen dönemlerde bu spora olan ilgi arttı. Ülkemizin kış sporlarına ve kayak yapmaya yeterince elverişli olduğu bir gerçek. Kar tutkunları için birçok seçenek var. Daha önce kayak yapmamış kişiler bile, eğitimler sayesinde giriş seviyesindeki pistlerde kar keyfinin tadını çıkarabilir. Orta ve ileri seviyedeki pistler için yeterince eğitim almak gerekir. Siz de kış sporlarına ilgiliyseniz; İstanbul’a yakın olan en iyi kayak merkezlerini merak ediyor olmalısınız!

Uludağ

Doğa ve kış sporlarının vazgeçilmez alanı Uludağ, sezon boyunca binlerce misafire ev sahipliği yapan, Türkiye’nin ve dünyanın ünlü kayak merkezlerinden biri. Bursa sınırlarında yer alan Uludağ, 2.543 metre yüksekliğe sahip. Burada kayak için en uygun zaman, 20 Aralık ile 1 Nisan aralığıdır. Uludağ kayak merkezinin 20 adet pisti bulunur. Yeni başlayanlar, orta ve ileri seviye için seçenekler oldukça fazla. Uludağ’daki en uzun pist, 2450 metreyle Maden Telesiej diyebiliriz. Bu pist, ismini Wolfram Maden Tesislerinden almıştır. Merkez, helikopterli kayak ve tur kayağı uygulamalarına coğrafi olarak müsait. Ayrıca snowboard, buz pateni, bigfoot ve kar motosikleti gibi çeşitli aktiviteler de Uludağ’da yaygın. Bölgede konaklama için her bütçeye uygun 27 adet tesis var. Bunlardan 15’i özel işletme, 12’si ise kamuya aittir.

Kartepe

Kocaeli’nin sınırlarında bulunan ve İstanbul iline yaklaşık olarak bir saat uzaklıkta olan Kartepe, doğal güzellikleri ve yemyeşil ormanları ile cazibeli kayak merkezlerinden biri. Sapanca Gölü’nün manzarasıyla da öne çıkan bu merkez, yerli ve yabancı birçok kayak tutkunu tarafından tercih edilir. Kartepe’de zirveye arabayla ulaşım yaklaşık olarak 20 dakika sürer. Burada kayak dışında kampçılık, golf, bisiklet, trekking, bisiklet, binicilik, su kayağı gibi aktiviteler de yapılır. Kartepe kayak merkezinin zor, kolay ve çok kolay olmak üzere herkese uygun pistleri var.

Kartalkaya

İstanbul’a yakın kayak merkezleri arasında yer alan Kartalkaya, Bolu ilinin sınırları içinde bulunur. Ormanları, doğal güzellikleri, dağları ve gölleriyle öne çıkan Bolu, kış turizminde de Kartalkaya ile isminden söz ettiren şehirlerden biri. Bölgede beş adet tesis, 1600 yatak kapasitesiyle faaliyettedir. Merkezde, toplamda 25 tane pist var. Çeşitli zorluk derecelerine uygun olan bu pistlerin toplam uzunluğu 40 km civarında.

Snowpark

Ülkemizin ilk kapalı kar eğlence alanı olan Snowpark, her mevsimde kayak ve kış sporu keyfi vadeder. En önemlisi de bu eğlence parkında tamamen gerçek kar kullanılır. İstanbul dışına çıkamayanlar için en iyi kış sporu merkezlerinden biri olan Snowpark’ta, pistlerde 70 kişinin aynı anda kayak yapabilmesi mümkün. Ayrıca bu merkezde, tüm ekipmanlara kolayca ulaşabilir ve kar keyfinin tadını çıkarabilirsiniz. Snowpark, İstanbul Torium AVM’nin içindedir.

Bonus: Elmadağ ve Yıldıztepe

Kayak yapmak için Marmara Bölgesi’nden biraz daha uzaklaşmak istiyorsanız; Elmadağ ya da Yıldıztepe kayak merkezlerini de değerlendirebilirsiniz. Elmadağ kayak merkezi, Ankara’daki Yakup Abdal köyünde konumlanmıştır. Dağcılık ve kayak sporları için en ideal alanlardan biridir. Yıldıztepe kayak merkezi ise Çankırı’nın sınırları içindeki Ilgaz Dağı’ndadır. Kış turizmine kazandırılan en iyi alanlardan biri olan Yıldıztepe kayak merkezinde, yeşil, siyah, kırmızı şeklinde isim alan ve her zorluk seviyesine uygun olan pistler bulunur.

Kayağa gitmeden önce ekipmanlarınızı www.decathlon.com.tr‘den ya da mağazalarımızdaki takım arkadaşlarımızın profesyonel desteğiyle temin edebilirsiniz!

Sporla kalın!