Kış mevsimi yavaş yavaş kapısını aralamaya başlarken soğuk ve zorlu koşullarda yürüyüş yapma tutkusu olan sporseverler de kıpırdanmaya başlıyor. Yürüyüş sporu bedeni ve ruhu her daim zinde tutan, doğru yürüyüş ekipmanları seçildiğinde her mevsim yapılabilecek bir aktivite. Sıcak ve kuru havada ya da yağmurlu, ıslak havalarda yürüyüş yapmanın birbirinden farklı zevkleri olduğu gibi karlı havalarda yapılan yürüyüşler ise meraklıları tarafından hiçbir şeye değişilmiyor. Kulağa her ne kadar eğlenceli ve orijinal gelse de karda yürümenin oldukça ciddi bir tarafı var; çünkü ekipman anlamında yapılan yanlış seçimler geri dönüşü olmayan sonuçlar getirebiliyor. Peki, karda yürüyüş ekipmanları arasında neler bulunuyor?

Karda Yürüyüş Botu 

Karlı hava koşullarında buz gibi bir zeminle yakın temasta olan ayaklarınızı korumanız öncelikleriniz arasında yer almalı. Bu sebeple ayağınızı hem sıcacık ve sağlam hem de konforlu ve yumuşak hissettirecek karda yürüyüş botlarınızı doğru seçmeniz gerek. Güvenilir bir kar botunun, hareketli ve hareketsiz halde ölçülen ideal ısı seviyesinin test edildiğinden emin olmalı, karda yürüyüş yapacağınız bölgenin minimum sıcaklık seviyesine göre seçiminizi yapmalısınız.

Belirtilen ısı değerlerini gözeterek yalıtımı kuvvetli bir kar botu öncelikli değerlendirmeniz gereken özellikler arasında olmalı. Botların tabanlarının kauçuk taban yapısı ve bu tabanın kalınlığı da oldukça önemli. Karlı zeminde yer tutuş gücünü arttıran, kaymayı önleyen bu özellik güvenli adımlara zemin hazırlıyor. Botunuzun dikiş bölgelerinin de su geçirmez olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda ayaklarınızın bot içinde nefes alabilmesi, sizi hastalıklardan koruyan, konforlu hareket etmenizi sağlayan önemli bir detay. Kar botlarında aranan bir diğer özellik ise; kalın kıyafetlerinizle botlarınızı kolay giyip çıkarabilmeniz… Cırt cırtlı modeller bunun için ideal.

Karda Yürüyüş Montu

Karlı havalarda yürürken zorlayıcı zemin ile mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunu en ideal şekilde yapabilmek için, hem içeriden ter atmak hem de dışarıdaki soğuğu bertaraf etmek gerekiyor. Kar montları da size bu ustalığı kazandıran yürüyüş ekipmanları arasında bulunuyor. Bu koşullar için en ideal mont türü polar montlar.

Esnek yan kumaşlarıyla hareket özgürlüğü tanıyan, sırt açıklığı ile teri dışarı atıp havalandırmayı destekleyen montların ısı yalıtım özellikleri hayati rol oynuyor. 280 g/m² yoğunluğunda fırçalanmış polyester bileşenli montlar karlı hava koşullarında rahatlıkla tercih edebileceğiniz seçenekler arasında. Omuz, bilek, bel bölgesindeki ek kumaşlarla kar ve buz girmesine engel olan temkinli yapı da kar montunuzda dikkat etmeniz gereken özellikler arasında bulunuyor. 

Karda Yürüyüş Çorabı

Karda yürüyüş esnasında ayaklar için her ne kadar kar botları çok önemli olsa da ayağı sıcacık tutan çoraplar da bir o kadar tamamlayıcı oluyor. İdeal bir karda yürüyüş çorabı dize kadar çekilen yüksek konçlarla bacaklar için de koruyucu olurken, yeterli yün bileşeni ayaklarınıza ekstra sıcaklık sunuyor.

Çorapların kullanım ömrünü uzatan bir faktör de havlu kumaş yapıları. Bunun yanında en çok aşınan topuk kısımlarındaki polemit destek, sürtünme ve aşınmayı önleyici özelliğe sahip. Karda yürüyüş yaparken doğru bir ayakkabının içine doğru bir çorap giymeye dikkat etmelisiniz. 

Karda Yürüyüş Pantolonu ve Tozluk

Karda yürümenin en önemli hazırlık koşullarından biri vücudun yalnızca bir bölgesini değil bütününü koruma altına almak. Bacaklar da bu vücut bütünlüğünün en önemli parçaları. Bundan ötürü doğru kar pantolonu seçmek de çok önemli. Pantolonunuzu paçalarında tozluk tasarımı olan modellerden seçebilirsiniz. Tozluklar derinliği olan karlı zeminlerde yürürken ayaklarınıza su girmesini önleyerek bacaklarınızı da sıcak tutmaya yarıyor.

Bu malzemeyi harici olarak edinebileceğiniz gibi kar pantolonlarına entegre şekilde de kullanabilirsiniz. İyi bir kar pantolonunda aramanız gereken diğer özellikler su geçirmezlik ve hava alma özelliği olmalı. İç yüzeyi rüzgar kumaştan üretilen, etkili termal koruma sağlayan pantolonlar esnek kumaş yapısı, elastik bel bandı ve kalıplı diz tasarımlarıyla birleşerek ideal pantolonu oluşturuyor. Kalça ve paça kısımlarındaki su geçirmez ek kumaşlar ise defalarca düşseniz de sizi kupkuru tutuyor. 

Karda yürüyüş yaparken ihtiyacınız olabilecek diğer malzemeler arasında ise kaymaz metal çıkıntılara sahip esnek kramponu bulunan ayakkabı kar zinciri, kar yansımalarıyla çok daha parlak ve hasar verici olabilecek güneşe karşı koruyucu güneş gözlüğü ve güneş kremi, ısı dengeniz için termal kar eldivenleri ve bere gibi ekipmanlar bulunuyor. Doğru karda yürüyüş ekipmanları ile beyaz örtü üzerinde keyifli anların tadını çıkarın. 

Sporla kalın!