Trekking, doğa yürüyüşü olarak da bilinir. Doğada bir süre belirlenerek, bir noktadan başka bir noktaya, önceden belirlenmiş rotalarda yapılan yürüyüşlerdir. Trekking dört mevsim yapılabilen bir spor olup, grup halinde yapılması yürüyüş güvenliği açısından önemlidir. Bilinen rotalarda tek başına da tercih edilebilir. Doğa yürüyüşlerinin daha önceden sınırları belirlenmiş olan rotalarda yapılması tercih edilir ancak profesyonel yürüyüşçüler yön ve harita bilgisini kullanarak farklı rotalar da belirleyebilir. Trekking yürüyüşlerinin süresi kişisel tercihler ve kondisyon, yol koşulları ve hava şartlarına göre değişiklik gösterir. Birkaç saatlik günübirlik yürüyüşlerin haricinde, kamplı birkaç haftalık ya da aylık yürüyüşler de yapılabilir. Yürüyüşe çıkılmadan önce yapılması gereken en önemli iki kriter, hava durumunu takip etmek ve gerekli ekipmanı sağlamaktır.

Trekking yaz-kış sürdürülebilir bir spordur. Trekking’de önemli olan rotayı planlamak, hava ve yol koşullarına göre uygun ekipmana sahip olmaktır. Yürüyüşler zorluk derecelerine göre sınıflandırılır. Yeni başlayanlar için eğimi az, geniş patilkalı ve ortalama 2-4 saat arası yürüyüşler ideal olabilir. Orta seviyede olan yürüyüşçülere dar patikaları olan sık ormanlık alanlar önerilebilir. Profesyonel olan yürüyüşçüler patikaları olmayan, kayalık ve uzun süreli rotaları tercih edebilir. Bu tür yürüyüşler kamp kurmayı zorunlu kılabileceğinden dolayı tedarikli olarak yola çıkılmalıdır.

Trekking Kıyafetleri Nasıl Olmalı?

Bahar ya da yaz aylarında yürüyüş yapmayı tercih ediyorsanız muhakkak güneş koruyucu etkisi olan ürünler tercih etmelisiniz. Tercih edeceğiniz giysiler hafif kumaşlı ve teri dışarı atan özellikte giysiler olmalıdır. Yaz aylarında yapılan yürüyüşler için sentetik tekstil ürünleri tercih edilebilir, bu tür ürünler teri emer ve dışarı iletir böylece pamuklu kumaşlarda olduğu gibi ıslaklık hissi yaşanmaz, çabuk kuruma özelliğine sahiptir. Koku ve mantar oluşumunu önlemek adına vücut sıcaklığını ve nemini dengeleyen giysiler tercih edilmelidir. Üst giyimde bol fermuarlı ve düğmeli giysiler tercih edilmelidir.

Tercih edilen pantolonlar keten kumaştan üretilmiş olmalı, hareket yeteneğini kısıtlamamalı, fazla dar ya da bol kalıplarda tercih edilmemelidir. Ağırlığın hepsinin sırt çantasında toplanması sakatlık riski oluşturacağından, alınan eşyalar pantolon ve sweatshirt ceplerine eşit olarak dağıtılmalıdır. Çorapların mevsim koşullarına uygun olarak tercih edilmesi önemlidir. Ayakların hava almasını sağlayan, ayak bileği sağlığını riske atmayan hafif ayakkabılar tercih edilmelidir.

Kış mevsiminde trekking yapılıyorsa çok fazla kalın giysiler tercih edilmemelidir. Doğru giyim şekli, kat kat üst üste giyinmektir. Pamuklu giysiler tercih edilmemelidir. Kış aylarında vücut sıcaklığını muhafaza etmek adına yün içlik kullanılabilir. İçlik kullanımı terin emilmesi ve vücut sıcaklığının düşmesini önlemek adına alınabilecek önlemlerden biridir. Kış aylarında kullanılan ayakkabılar su geçirmez ve kaygan zeminlerde güvenliği sağlayacak özellikte olmalıdır.

Trekking Aksesuarları Nelerdir?

Trekking yapmaya başlamadan önce iyi bir hazırlık süreci planı yapmanız, karşılaşacağınız zor durumlar ve aksilikleri en hafif şekilde atlatmanızı ve konforunuzdan ödün vermeden yürüyüşünüze devam etmenizi sağlayacaktır. Trekking yürüyüşü için yanınıza almanız gereken aksesuarlar şunlardır;

Mağazalarımızda trekking konusunda deneyimli takım arkadaşlarımızdan bilgi alabileceğiniz gibi decathlon.com.tr‘den de dilediğiniz ürüne ve bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sporla kalın!