Basketbol, dünyanın en çok tercih edilen oyunlarından biri olarak öne çıkıyor. Yediden yetmişe herkesin en az bir kere de olsa denediği, bazılarının ise profesyonellik düzeyinde sürdürdüğü bu çok özel spor, zevkli olduğu kadar heyecanı ile de müthiş bir keyif sunuyor. Basketbol oynamak için bu tutkuyu sizinle paylaşan bir takım arkadaşı, rahat basketbol oynamanızı sağlayacak kıyafetler ve ideal ölçülere sahip basketbol sahası dışında en olmazsa olmaz şey, tahmin edileceği üzere iyi bir basketbol topudur. Diğer toplara göre daha ağır olan basketbol topunu seçerken bazı özellikleri de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Basketbol topu alırken dışarıda ya da kapalı spor salonlarında oynama durumunuza göre bir tercihte bulunmalısınız. Bunun yanında bazı basketbol topları doğrudan yaşa ve cinsiyete özel olarak farklı türlere ayrılmıştır. Özellikle profesyonel sporcular için Uluslararası Basketbol Federasyonu’nun belirlemiş olduğu standartlarda üretilen basketbol topları, hem sporcunun basketbol tekniklerini daha iyi kavramasını sağlıyor, hem de vücut yapısının doğru bir şekilde gelişmesine destek veriyor. Keyifli bir oyun için topunuzu seçmeden önce bilmeniz gerekenlere göz atmalısınız.

Basketbol Topu Malzeme Çeşitleri

Basketbol topu; kauçuk, deri ve sentetik deri olarak 3 farklı çeşitte üretiliyor. Basketbolun oynanacağı alana göre değişiklik gösteren basketbol topu çeşitleri, sıçrama seviyeleri ile de kendi aralarında farklılık gösteriyor.

Kauçuk Basketbol Topu: Dış sahalarda oynamaya elverişli olarak üretilen kauçuk basketbol topu, suya karşı dayanıklıdır. Kauçuk kaplaması, oyuncuya topu daha rahat kavrama imkanı sağlar. Ayrıca bu topların sıçrama kalitesi de oldukça yüksektir.

Deri Basketbol Topu: Poliüretan deriden üretilen basketbol topları ise kapalı alanlar için üretilmiş toplardır. Uluslararası Basketbol Federasyonu’nun (FIBA) resmî maçlarda zorunlu kıldığı deri basketbol topu, genellikle profesyonel sporcular tarafından tercih ediliyor. Oyuklu yapısı ile benzersiz kavrama özelliği sunan bu toplar dış yüzeylerindeki diğer özellikleri ile sürtünmelere karşı da oldukça dayanıklıdır. Bunun yanı sıra deri basketbol topları, kauçuk basketbol toplarına göre daha az sıçrama özelliğine sahiptir.

Sentetik Deri Basketbol Topu: Sentetik deri basketbol topları da iç sahada oynamak için yapılan toplar arasında bulunuyor. Parke zemine uygun olarak tasarlanan bu toplar, genellikle deriden üretilen diğer toplara nazaran daha uygun bütçeli oldukları için tercih ediliyor.

Basketbol Topu Numaraları

Basketbol toplarının numaraları; büyüklüğüne ve ağırlığına göre belirleniyor. Farklı numaralardaki basketbol toplarının seçiminde sporcunun yaşı ve cinsiyeti önemli oluyor. Kadınların ve erkeklerin kendi yaş grubuna uygun seçtiği toplar onların daha rahat oyun oynamalarını sağladığı gibi tekniklerini de doğru bir şekilde algılamalarını sağlıyor. Yaşa uygun olarak seçilmeyen toplar ise vücut gelişimine, farklı ağırlıklar sebebi ile olumsuz yönde etki ediyor. 3, 5, 6 ve 7 numaralı topların özelliklerini ve yaş sınırlarını öğrendikten sonra çocuğunuz ya da sizin için uygun topu rahatlıkla seçebilirsiniz.

3 Numara: 56-57 cm çevresinde olan 3 numaralı topların ağırlıkları ortalama 297-318 gramdır. “Mini basketbol topu” olarak da bilinen bu toplar, genellikle 4 ile 8 yaş arası kız ve erkek çocuklar için uygundur.

5 Numara: Çevresi 69,5-70,5 cm aralığında olan 5 numaralı toplar, 396-453 gram ağırlığındadır. 9-11 yaş arasındaki tüm çocukların rahatlıkla kullanabileceği toplar, aynı zamanda altyapı liglerinin de resmi topudur.

6 Numara: 11 ile 13 yaş arasındaki erkeklerin ve 11 yaşından büyük kızların oynayabileceği top olan 6 numaralı basketbol topunun çevresi 72-75 cm olup ağırlığı ise 510-566 gram arasında değişir. Bu toplar aynı zamanda profesyonel kadın basketbol maçlarında tercih edilmektedir.

7 Numara: Uluslararası Basketbol Federasyonu’nun belirlemiş olduğu standartlara göre üretilen 7 numaralı basketbol topunun çevresi 75-78 cm’dir. Ağırlığının 567-650 gram arasında değiştiği bu toplar, genel anlamda 13 yaşından büyük erkeklerin kullandığı toplar olarak kabul edilir. Profesyonel erkek basketbol topu olan 7 numaralı topun 180 cm’den bırakıldığında 130 cm zıplaması gerekir.

Tüm basketbol malzemeleri için decathlon.com.tr‘yi ziyaret etmeyi unutmayın!

Sporla kalın!