Ayağımızda 26 adet kemik bulunur. Bu kemiklerle, eklem ve bağlar ayağımızda uzunlamasına ve enlemesine olmak üzere ark/kemer oluştururlar. Ayakkabının, bu kemeri iyi desteklemesi gerekir.

Vücudumuzun yerle olan temasında ayağımızın tarak kemikleri yelpaze gibi açılarak dengeyi ve yükün eşit şekilde dağılmasını sağlar. Hareket hâlindeyken de liflerimiz sayesinde bu bütünlük devam eder. Ayak bileğimizin iki yanındaki bağlar en sık yaralanan bölgedir.

Tenis hareketleri, ayaklar üzerinde olağanüstü bir baskı yaratır, özellikle savunmasız aşil tendonu üzerinde. Tenis oynarken ayaklarda oluşan baskı ve zorlamalar, düz koşmanın neden olduğu baskı ve hareketlerden tamamen farklıdır. Koşuda hareketler düzenli bir tempoda, tek yöne doğru tekrar eder. Teniste, oyun tarzınıza bağlı olarak, sıklığı ve ani yön değişikliği açısından hareketler düzensizdir. Böylece, diz ve ayak kemeri üzerindeki baskıya ek olarak, ayak bileği ve aşil tendonu uyumuna ilişkin fazladan bir baskı söz konusudur.

Herhangi bir spor dalı gibi, teniste de iyi bir performans için denge gerekir. İyi bir denge için istikrarlı bir platform lazımdır; teniste bu platform ayaklarınızdır. Eğer oyundan zevk almak, performansınızı maksimuma çıkarmak, ciddi yaralanmalardan olabildiğince kaçınmak istiyorsanız, tenis için tasarlanmış bir ayakkabı giymelisiniz.

Özellikle tenise başladığımızda doğru haraketleri bilmediğimiz için daha çok kavramaya ve desteğe ihtiyacımız var. Böylelikle sakatlanmaları en aza indirgemiş oluruz. 

Tam bu noktada yeni tenis ayakkabımız TS 160 modelini yakından tanıyalım.

TS160 model tenis ayakkabımız birbirinden önemli 3 konuda kendini göstermekte: Denge, kavrama ve darbe emicilik.

Yukarıda da değindiğimiz gibi tenise başlangıç aşamasında doğru hareketleri tam olarak bilmediğiniz için ayağınızı her zamankinden daha fazla kavrayacak ve destekleyecek bir ayakkabıya ihtiyaç duyarsınız. TS 160 yüksek kavrama özelliği ile bu konudaki ihtiyacınızı tam manasıyla karşılar.

Tenis sporu oldukça aktif ve sert adımların olduğu bir spor türü olduğu için zeminden alacağınız darbeyi en iyi şekilde absorbe edecek bir ayakkabı tercih etmeniz sağlığınız, performansınız ve performans sırasındaki konforunuz için oldukça önemlidir. TS 160 model tenis ayakkabımız yüksek darbe emici tabanıyla ayağınız zeminle temasını en güvenli şekilde sağlayacaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi iyi bir performans için denge unsuru çok önemlidir. İyi bir denge için ayaklarınızın denge dağılımını çok iyi yapan bir ayakkabı ile bütünleşmesi kaçınılmazdır.  Performans sırasında tek bir yöne ya da tek bir istikamette, standart hareketler söz konusu olmayıp, her an, her noktaya oldukça agresif bir şekilde atağa geçme olacağı için tercih ettiğiniz ayakkabının denge dağılımını çok iyi şekilde yapması, yere sağlam tabanlarla basmanız çok önemlidir.

Tenise başlangıç aşamasında TS 160 model tenis ayakkabımız denge, kavrama ve darbe emicilik özelliği ile harika bir başlangıç yapmanızı sağlayacak.

Sporla kalın!