Selülit; cildin yüzeyinde oluşan, portakal kabuğu görünümü olarak tarif edilen ve hormonal dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bölgesel bir cilt problemidir. Cildin üst katmanlarının altında çok fazla yağ depolanması sonucunda meydana gelir. Genelde kalça, basen ve karın bölgesinde girintili çıkıntılı bir form şeklinde kendisini gösterir. Selülit oluşumunun kesin nedeni bilinmese de genetik faktörler, kısa sürede kilo almak veya vermek, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam gibi faktörler etkilidir.  

Neden sadece kadınlarda olur?

Selülit, kadınlar arasında oldukça yaygındır. Neredeyse her kadın, hayatının bir döneminde selülitlerle mücadele etmek zorunda kalabilir. Erkeklerde selülit çok nadir görüldüğünden dolayı selülit bir kadınsal problem gibidir. Erkek vücudunun cilt altı yağ dokusu kadınlara oranla daha azdır. Kas oranlarının fazlalığı da selülit oluşumunu engeller. Özellikle beyaz tenli kadınlarda selülit görülme oranı daha yüksektir. 

Selülit oluşmaması için yapılması gereken spor aktiviteleri nelerdir?

Selülit oluşumunu kesin olarak engellemek mümkün olmasa da hareketli bir yaşam tarzını benimsemek ve sağlıklı beslenmek selülit oluşumunu en aza indirebilir. Yürüyüş yapmayı hayatınızın merkezine alın. Gün içinde aracınızla gideceğiniz bazı mesafeleri yürüyerek gitmeye çalışın. Vücudun ideal kiloda olması da selülit oluşumuna engel olabilir. Her gün 15-20 dakika boyunca yapacağınız basit kas hareketleri sayesinde hem selüliti engelleyebilir hem de genel vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz.  

Selülit olduktan sonra yapılabilecek egzersizler

Oluşan selülitleri düzenli egzersiz hareketleri yapıp kan dolaşımını hızlandırarak azaltabilirsiniz. Bu hareketlerin başında squat yani çömelme gelir. Çömelme hareketi sayesinde kalça, basen ve karın kaslarınız aynı anda çalışır.

Spor salonunda veya doğal bir yokuşta, tırmanış hareketleri de yapabilirsiniz. Bu egzersiz ise basen ve kalça kaslarınızın sıkılaşmasını sağlar. Tek bacak havadayken plank hareketi yapmak da birçok kası aynı anda çalıştıran etkili bir selülit hareketidir.

Sporla kalın!