Yaz mevsimi yaklaşırken forma girmenin tam zamanı! Ağır akşam yemeklerinin sofraları süslediği, uzun saatler hareketsiz kaldığınız kış geceleri artık geride kaldı. Şimdi kış aylarının rehavetinden kurtulmanın zamanı geldi. Gündüzlerin uzun, akşamların ise aydınlık olduğu yaz ayları, outdoor sporlar için harika fırsatlar sunuyor. İşten çıkıp evinize ulaştığınızda keyifli bir koşu seansı için size vakit kalıyor.

En Masrafsız Spor : Gece Koşusu

Gece koşuları günümüzde oldukça popüler. Koşu, bir yandan beden sağlığınız için gerekli ve yararlı iken diğer yandan mental açıdan dinlendirici bir spor türü olarak öne çıkıyor. Etrafı yeşillikler ve ağaçlarla çevrili bir koşu parkurunda olduğunuzu düşünün. Ilık rüzgar size eşlik ediyor, kulaklığınız kulağınızda, fonda sevdiğiniz şarkılar… Sizce de çok hoş değil mi? Üstelik aldığınız verim bununla da sınırlı değil. Koşmak sizi tazeliyor, nefesinizi açıyor, ruhunuzu dinlendiriyor, salgılanan seratonin ise size ekstra mutluluk olarak geri dönüyor. Üstelik bu egzersiz seansının hiçbir maliyeti yok! Ne yıllık ne de aylık kayıt gerektiriyor.

gece
Koşu ürünlerimiz için hemen tıklayın!

Hazırlıklar Başlasın!

Koşuyu seviyorsunuz, gece koşularına ise bayılıyorsunuz. Ama çıkmadan bazı detaylara da dikkat etmenizde yarar var. Öncelikle minik bir sağlık taramasından geçmeniz gerekiyor. Özellikle kalp ve akciğerleriniz ile ilgili bir rahatsızlığınızın olup olmadığını bilmeniz ilk adım olmalı. Eğer sağlık açısından bir sorununuz yoksa gönül rahatlığı ile diğer hazırlıklarınıza başlayabilirsiniz. Kalp ve akciğer sağlığınızı güvenlik altına aldınız. İkinci step olarak ayak sağlığınızı düşünmeniz ve gerekli önlemleri almanız gerekecek. Hem sizi ateşleyecek hem de ayak sağlığınızı koruyacak bir ayakkabının koşu egzersizlerinin olmazsa olmazı olduğunu unutmayın.

İyi Bir Ayakkabı En İyi İtici Güçtür!

Koşu ayakkabılarının en belirgin özellikleri hafif olmalarıdır. Genellikle üst kısmı gözenekli olan bu ayakkabı türü, koşularda ayak konforunuzu sağlayarak size itici güç kazandırır. Değişik tipte koşu ayakkabıları mevcut. Koşu mesafeniz ve sürenize göre ayakkabı tercihinizi yapmanız gerekiyor. Diğer seçim kriteri ise arazi yapısı. Çeşitli arazi tiplerini ve uygun koşu ayakkabılarını şu şekilde açıklamak mümkün:

koşu
Kalenji koşu ayakkabılarımız için hemen tıklayın!

Toprak zemin: Kendi içinde değişkenlik gösteren bir tür olduğundan zor bir zemin türüdür. Bu zeminde kullanacağınız koşu ayakkabısı önü darbelere dayanıklı, ayak bileğini kavrayan bir model olmalıdır.

trail
Kiprun Trail XT7 Arazi Koşusu Ayakkabısı – Detaylı bilgi için tıklayın!

Asfalt zemin ve beton zemin: Asfalt veya beton gibi sert zeminde koşulacak ise tabanı darbeleri emen yapıda, üstü hafif, dayanıklı koşu ayakkabılarını tercih etmeniz gerekiyor.

Kum zemin: Kumda koşmanın daha fazla enerji kaybettirdiği hepinizce bilinir. Kum kaygan bir malzeme olduğundan bileği iyi kavrayan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayak hijyeni için gözeneksiz bambu çorap seçmeyi unutmamalısınız. Ayak yapısına göre de koşu ayakkabıları bulmak mümkün. Duruşa göre yıpranış oranı değiştiğinden kendi ayağınızın anatomik yapısına uygun ürünler de kolaylıkla bulunabiliyor.

Ayakkabılarımızı da seçtiyseniz sıra koşu kıyafetlerinizi ve diğer aksesuarlarınızı belirlemeye geldi.

Rahat Ve Sağlıklı Ayakkabıları Tercih Edin

kip
Kiprun MT – Detaylı bilgi için tıklayın!

Koşarken enerji harcamanızın yanı sıra bir miktar da sıvı kaybedersiniz. Bu sıvı “ter” olarak adlandırılır. Sentetik ve polyester kıyafetler, ter ile vücut arasında iyi bir tampon olamadığından tercihiniz pamuklu kıyafetlerden yana olmalıdır. Aşamalı giyim her zaman sizi daha konforlu hissettirir. Pamuklu bir tişört, üstüne fermuarlı bir sweat ya da yağmurluk doğru bir seçim olur. Böylelikle vücut ısınızı kontrol ederek koşunun değişik aşamalarında üstünüzü inceltip kalınlaştırabilirsiniz. Gece koştuğunuz için en hassas konulardan biri de açık renkli hatta reflektörlü kıyafet giymeniz gerektiğidir. Özellikle şehir koşucularının karanlıkta daha rahat görünmek için koyu renk giysilerden kaçınması gerekir.

Alt giyim için ise hareket özgürlüğünüzü sonuna kadar yaşamanızı sağlayan koşu taytı en pratik seçimdir. Koşu taytı, koşu öncesi esneme ve ısınma hareketleri için de aradığınız esnekliği sunduğundan anahtar rol üstlenen bir üründür. Ayrıca gece koşusuna çıkmadan önce küçük ve hafif bir koşu sırt çantası, koşu suluğu, adım ölçer ya da telefonunuzda adım/ km ölçen uygulama bulunmasını da şiddetle öneririz.

Webp.net-gifmaker (2)
Tüm koşu ürünlerimiz için tıklayın!

Ekipmanlar hazırsa gecenin dinginliğinde spor yapmanın keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Gece koşularını hayatınıza dahil edin, daha sağlıklı bir hayata adım atın.