Kıyılarımızda yılın her zamanında bulunan, avlaması en kolay balıklardan olan istavrit, genllikle balıkçılık hobisine yeni başlayanların ilk avladığı balıktır. İstavrit avının en verimli olduğu yöntem çaparidir. Çapari bedene peşpeşe dizilmiş 10,15 veya 20 adet kösteğin sıralandığı bir takımdır. Bu kösteklerin ve bedenin kalınlığı takımın avcılığını büyük oranda etkiler.

Çapari avının yapıldığı bölgeye göre kullanılan ekipmanlar farklılık göstermektedir.Eğer sahil kesimlerinde çapari yapacaksak,akıntı az olduğundan dolayı daha ince,atış aksiyonu max 100 gr olan kamışlar kullanılabilir.

Kullancağımız kurşunlar ağır olmadığından dolayı çapari bedenleri max. 0.20mm köstek kalınlıkları 0.12-0.14mm kullanılır ve bu kalınlıklar istavrit için oldukça iyi ve avcıdır.Sahilde kullanılcak makinaların çok büyük olmasına gerek yoktur  4000 veya 5000 lik makinalar yeterli gelecektir. Yine makinaya sarılan misinanın veya ipin ince olması gereklidir çünkü hafif kurşunlarla çalışırken kalın misinalar atış mesafemizi kötü etkileyecektir. Bütçemiz yeterli ise 0.14-0.16mm ip misina sarabiliriz ip misinalar atış mesafesini ciddi orandan arttıran bir etkendir,Monofilament misinalarda ise 0.25mm nin altına düşmemek yararımıza olacaktır. Sahil şeridinde maltepe-caddebostan arasında 25 30 gr arası kurşun kullanırken kartal yönüne doğru 50-75 gr aralığında kurşun kullanılıyor.

Makinanın misina telini açıp atışımızı yaptıktan sonra takımın biraz dibe inmesini bekleyebiliriz bu günlük olarak değişebilen bi durumdur bazen balık dipte bazen orta suda bazen de yüzeye yakın olabilir balığı nerede bulduysak ona göre atış yapıp bekleme süremizi ayarlayabiliriz. Çapari aksiyon verilmesi gereken bi takımdır atıp sabit beklersek maalesef balık alamayız. Aksiyonları kısa çekme ve sarma hareketleri şeklinde tekrarlamamız gerekir bu esnada boşluk vermeden sarmak önemlidir. Takım sığa geldiğinde artık aksiyon yapmayı bırakmalı ve hızla takımı karaya alıyız yoksa takım kıyıdaki yosunlara ve taşlara takılabilir.

Bu yazımız Ritim İstanbul AVM Decathlon Mağazası Balıkçılık Spor Lideri Oğuzhan Hacıbaloğlu tarafından yazılmıştır 🙂