Teamkronos’un her yıl düzenlediği ve bu sene 11.si gerçekleşen, arazi koşucuları ve MTB tutkunları için bir klasik haline gelen Ultimate Aydos, 23 Şubat Pazar günü İstanbul’un zirvesinde yine sporseverleri bir araya getirdi. Fakat bu sene geçtiğimiz yıllara nazaran katılımcı sayısında ciddi düşüş vardı. Çünkü bir başka büyük yarış organizasyonu olan Antalya Gran Fondo yarışı ile aynı güne denk geldi. Açıkçası ben de iki yarış arasında kaldım ama gerek MTB tutkunu olmam, gerekse de Ultimate Aydos’un 4 yıl önce katıldığım ilk yarış olması tercihimi bu yönde kullanmamda etkili oldu. Nitekim pişman olmadım (:

Gelelim yarışa… Her yarışta olduğu gibi Aydos’da da yarışları bitirme süreleri var. MTB yarışını en fazla 70 dk.’da, koşu yarışını ise 90 dk.’da tamamlamalısınız. Bu süreleri aşarsanız maalesef tasnif dışı kalıyorsunuz. Yarışta chip sistemi kullanıldığı için ve Teamkronos ekibi bu konuda deneyimli ve güvenilir olduğu için sürelerinizde sapmalar olması çok muhtemel değil ve bu noktada diğer yarışlardan farklı olarak Ultimate serisi yarışlarda süreniz start takının altından geçtiği zaman başlıyor. O yüzden start noktasında geride kalma kaygısı yaşamanıza gerek yok. MTB yarışçıları kendilerine verilen chipli numara kartlarını gidonlarının önlerine, koşucular ise verilen numaraları göğüs kısımlarına yerleştirmek zorundalar. Bu kurallara uyulmaması durumunda diskalifiye olacağınızı belirtmekte fayda var.

Görselin orijinali için tıklayın!

Yarışın geçtiğimiz senelerden tek farkı -aslında major bir fark-; start noktası daha ileri bir noktaya alınmıştı ve esas problem yarışın single track’a yakın bir kısımda yokuş aşağı başlamasıydı. Çünkü yarışların yokuş aşağı başlaması yarışmacılar için büyük tehlike. Her seviyeden yarışmacının olduğu bir ortamda, o kadar dar ve balçık yolda nasıl gitmesi gerektiğini bilmeyen bisikletçiler hem kendileri, hem de diğer yarışmacılar için ciddi tehlike oluştururlar. Yarışta büyük kazalar yaşanmasa da takip mesafesi, balçıkta sürüş ve hız konularında bilgisi olmayan arkadaşlar nedeniyle, öne gidebilecek yarışmacılar arkada kaldı.

Parkuru teknik açıdan değerlendirdiğimizde, çok zorlu, teknik gerektiren kısımlar açıkçası hiç yok. İlk kez dağ bisikleti yarışına katılacaklar için aslında eşsiz bir deneyim kazanma şansı. Ultimate serisinden Cunda yarışı ile kıyasladığımızda çok daha kolay ve kısa bir yarış. Cunda yarışında, çok zor olmasada, tırmanış ve iniş olarak teknik kısımlar mevcutken, Aydos yarışı oldukça kolay, giriş seviyesi bir cross country yarışı olarak nitelendirilebilir.

Her sene olduğu gibi bu sene de ilk olarak MTB yarışı, ardından da koşu yarışı start aldı. Her iki yarışın parkuru aynı olmakla beraber, mesafe her sene olduğu gibi yine yaklaşık 10 km civarında olup, yarıştan birkaç gün önceki yağışlı havadan ötürü yer yer balçık kısımlar vardı. Ki bu balçıklar yarışın tadına tat katıyor açıkçası. Maksimum eğimin %16 bandında olduğu Ultimate Aydos’da tırmanış mesafesine baktığımızda yaklaşık 280 m irtifa kazandığımızı görüyoruz.

Görselin orijinali için tıklayın!

Yarış her ne kadar kısa mesafeli bir yarış olsada, yarış ortalarında bir adet cp vardı. Su takviyesine ihtiyacı olan pedalşörler için cp’lerin kritik olduğunu hatırlatalım. Tam bu noktada, cp’lerde uyulması gereken tek ve altın değerindeki kurala da değinelim mi? Cp’lerde durma ihtiyacınız var ise; ihtiyacınız olan takviyeyi alıp cp masasının önünden çekilmesiniz. Cp masasında günün herhangi bir öğünündeymiş gibi yemek/içmek ve masayı kapatmak sporcu ahlakına uymamakla beraber, diğer katılımcılar için saygısızlık niteliğindedir. Büyük veya küçük birçok organizasyonda maalesef istenmeyen manzaralar olabiliyor. Aydos yarışında böyle bir durum yaşanmadığını belirteyim. Cp haricinde, kritik noktalarda durarak, yarışmacıların yanlış yöne sapmalarını önlemek için görevlerini güzel bir şekilde yerine getiren görevlileri de unutmayalım. Kollarınıza sağlık (:

Aydos Ultimate’de yaş kategorilerine baktığımızda:

  • 18-29
  • 30-39
  • 40-49
  • 50+

kategorilerini görmekteyiz. UCI’nin (Uluslararası Bisiklet Federasyonu) kategorilerine göre daha hakkaniyetli bir kategori sistemi olduğu düşüncesindeyim (: Çünkü 30’lu yaşlarında bir yarışmacı olarak 20’li yaşların başında olan bir yarışmacı ile aynı kategoride olmak bana çok mantıklı gelmiyor. Yarışa kombine olarak (koşu+mtb) kayıt yapabileceğiniz gibi dilediğiniz tek bir branşa da kaydolabiliyorsunuz. Benim koşuyla aram iyi olmadığı için her zamanki gibi salt MTB’ciydim (:

Görselin orijinali için tıklayın!

Her yıl Şubat ayında gerçekleşen Ultimate Aydos yarışı hem sezonun habercisi hem de keyifli ve verimli bir antrenman niteliğinde! Sen de 2021’de katılmak istersen Teamkronos’un web sitesini takip et. Tabii 2021 öncesinde Ultimate serisinin diğer incileri var: 6 Haziran 2020’de Ultimate Cunda (Yüzme+Koşu), 27 Eylül’de Ultimate Büyükada (Yüzme+Koşu). Cunda yarışı normalde bisiklet, koşu ve yüzme branşlarından oluşurken bu sene maalesef etkinlik alanının değişmesi nedeniyle sadece yüzme ve koşu branşlarında olacak. Dilediğiniz tek branşa kayıt yapabileceğiniz gibi kaydınızı kombine olarakta yapabilirsiniz. Ama Büyükada yarışında branş seçme şansınız yok. 1,5 km yüzme ve ardından 11 km bisiklet etabı sizi bekler (:

Bol sporlu ve yarışmalı bir sezon olması dileğiyle!

Sporla kal!

Her türlü soru ve öneri için bana ulaşabileceğini unutma: efe.subasi@decathlon.com

Bu yazımız İçerik Uzmanımız ve Ülke Bisiklet Ürünleri Eğitmenimiz Efe Subaşı tarafından yazılmıştır. Efe’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!