Tüm dünyanın Wimbledon turnuvalarıyla tanıdığı tenis sporu kondisyon, koordinasyon ve konsantrasyonun son derece önemli olduğu bir spordur. Vücuttaki hemen tüm kasları aynı anda çalıştıran bu spor branşındaki hiçbir başarı tesadüfen elde edilmiş değildir, aksine tenis uzun yıllara yayılan, öz disiplinli bir çalışma, emek, yatkınlık ve istikrar ister. Tenis, kendine ait özel bir alan (kort) ve ekipman isteyen bir spor dalı olduğu için maalesef mahalle aralarında, okul bahçelerinde ya da herhangi boş bir arazide oynanamaz. Dolayısı ile tenis sporunun gelişiminde ve sürdürülmesinde, altyapı okulları son derece önemlidir. Bu yazıda, ülkemizdeki belli başlı tenis altyapı okulları hakkındaki bilgileri senin için derledik.

ENKA

Sporun beş farklı branşında hizmet veren Enka Spor Kulübü, özellikle atletizm ve tenis alanında adından söz ettiriyor. Rekortmen ve şampiyon sporcular yetiştiren kurumun faaliyet gösterdiği pek çok spor dalında, eğitim erken yaşlarda başlıyor. Toplamda 1500 civarında çocuğun eğitim aldığı Enka’da, kış döneminde hafta sonları birer saat, yaz aylarında ise hafta içi her gün spor okulu devam ediyor. Tenis branşının programı, diğer dalların yoğunluğu ile belirleniyor. Türkiye’de tenis sporunun ilerlemesinde, yaygınlaşmasında ve uluslararası arenada tanınmasında başat rol oynayan spor okulunun altyapısından yetiştirdiği başarılı tenisçiler arasında Çağla Büyükakçay, Melis Sezer, Tuna Altuna, İpek Soylu gibi genç ve yetenekli sporcular bulunuyor. Çağla Büyükakçay’ın, ülkemiz tenis tarihinde olimpiyatlara katılan ilk sporcu olduğunu da hemen hatırlatalım.

İSTA

2015 yılında faaliyetlerine başlayan İSTA (İstanbul Tenis Akademisi) bir adet beton ve dört adet toprak kortu ile tenisseverlere hizmet veriyor. Altı yaş gibi, oldukça erken sayılabilecek bir yaşta tenis eğitimi vermeye başlayan İstanbul Tenis Akademisi, ulusal ve uluslararası alanlarda rekabet edebilecek, profesyonel tenis oyuncuları yetiştirmeyi amaçlıyor. Özellikle turnuvalara yönelik sporcu yetiştirmek için çalışmalar yapan akademinin bir diğer amacı da tenis oynayan ve alanında başarı kazanan öğrencilerin akademik eğitimlerinde de tenisi ön plana çıkararak onlara farklı burs imkânları kazandırmak.

Akademinin en genç eğitmenlerinden olan Oray Çezik’in, 10-12-14-16 yaş Türkiye şampiyonlukları bulunuyor. Sezin, aynı zamanda 12-14-16 yaş kategorilerinde milli takımda da yer almış. Henüz 24 yaşında olan diğer genç antrenör Cem Hızlıalp’in ise tüm yaş gruplarında milli takımlarda oynama başarısı bulunuyor.

TED

Türk Eğitim Derneği’nin tenis kulübü olan TED, Tenis Eskrim Dağcılık Spor Kulübü bünyesinde hizmet veriyor. Türkiye’de en fazla Ulusal Takımlar tenisçisine sahip olan kulübün başarıları arasında, en fazla lig şampiyonluğu unvanı da bulunuyor. 2019 yılında milli takıma 6 oyuncu veren TED Tenis Kulübü, en fazla bireysel şampiyon yetiştiren kulüp olma özelliğini de elinde tutuyor. Tenis akademisi altyapısının azımsanmayacak katkıları ve A takım oyuncularının da desteği ile ulusal ve uluslararası turnuvalardan toplam 75 kupa ile dönen TED Tenis Kulübü, farklı yaş gruplarından başarılı tenis oyuncuları yetiştirmeye devam ediyor.

Kültürpark Tenis Kulübü

Ege bölgesinin en önemli tenis merkezlerinde olan Kültürpark Tenis Kulübü’nde eğitim 5/6 yaş grubu ile başlıyor. Cumartesi ve pazar günleri 12.00 ile 13.00 arası devam eden eğitimde temel tenis bilgileri verilse de esas amaç, çocukları tenis sporuna özendirmek ve yatkınlıkları ortaya çıkarmak. Bir üst grup olan 7/14 yaş grubunda yine hafta sonu eğitim veriliyor, ancak özel bir programlama ile hafta içi veteran sporculardan özel ders almak da mümkün. İlker Turgay, Filiz Kuzu, Necdet Kestelli gibi önemli sporcuları veteran kadrosunda bulunduran kulübün pek çok milli sporcusu da var. 2007 yılında 1. Lig ikincisi olan Kültürpark Tenis Kulübü altyapısında pek çok küçük sporcu bulunuyor.

Tüm tenis ürünlerimizi dilediğiniz mağazamızdan ya da www.decathlon.com.tr’den inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Sporla kalın!