Önceleri içlik denince, pamuklu iplikten üretilen, kalın örgülü ve genellikle krem rengi alt-üst takımlar akla gelirdi. Giymesen üşür, giysen terlerdin ve üstelik pek şık da durmazlardı… Şimdi elbette durum çok farklı. Nefes alan kumaşlar, vücudu tam saran kesimler, farklı renkler, hatta farklı spor dalları için farklı içlik modelleri var. Bu yazımızda içlik modelleri üzerinde duracak ve özellikle futbol içliği hakkında sana bilgi vereceğiz.

Futbol İçliği Nedir?

Futbol içliği, soğuk havalarda futbol oynarken ya da hazırlık antrenmanları sırasında kullanılan bir içliktir. Sadece futbola özgü değildir, ancak futbol açık havada yapılan spor dallarının başında geldiği için yaygın kullanım amacına uygun olarak böyle isimlendirilmiştir. Buradaki amaç, enerji yoğun bir dal olan futbol sporu sırasında vücut ısısını mümkün mertebe dengede tutmaktır. Futbol içliği tek üst, tek alt ya da takım olarak tercih edilebilir.

Kipsta Keepdry 500 – Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Futbol İçliğinin Özellikleri Nelerdir?

Futbol içliğinin en önemli özelliği, bir yandan vücudu soğuğa karşı korurken diğer yandan yüksek efora bağlı olarak meydana gelen terlemeye engel olmaktır. Burada vücudun terlemesini engellediğinden bahsetmiyoruz elbette. İçlik kumaşları son derece hafif ve nefes alan kumaşlardır. Tam da bu yüzden, vücut ısısını dengeleyerek terlemeyi minimize eder. Futbol gibi bir sporla uğraşıyorsan, terlememen elbette mümkün değil. Ama teri dışarı atarak hızlı kuruyan içliklerle, terden kaynaklanan sorunlardan kurtulman mümkün. Alacağın içlik elastik dokuda olmalı, bedenini tamamen sarmalı, ancak hareketini kısıtlamamalı.

Kayak İçliği Nedir?

Kayak içliği yine futbol içliği gibi, spor esnasında vücut ısını korumak ve soğuk hava şartlarının etkilerini azaltmak için tasarlanmıştır. Çift yönlü bir işleve sahiptir, ısıyı vücuda hapsederken soğuğun içeri girmesini engeller. Termal kumaştan üretilen kayak içlikleri daha fazla sıcaklık sağlar ve bu etkiyi arttırmak için kumaşlarda fırçalanmış bileşenler kullanılır. Boyun kısmını korumak için yakaları yüksek, hareket kabiliyetini arttırmak için sırt kısmı uzun kesimdir. Çok daha düşük sıcaklıklar için tasarlanan kayak içlikleri doğal yalıtım özelliği ile vücudu sıcak tutar. İçliğin alt dokusunda 3D dokuma tercih edilir ve bu da bedenindeki sıcaklığın hapsedilmesine yardımcı olur. Snowboard için de sıklıkla tercih edilen bu içlikler, amatörlerin yanı sıra profesyonel kayak sporcularına dq hitap eder.

Kayak İçliği ve Futbol İçliğinin Farkları Nelerdir?

Her ne kadar hem kayak hem de futbol içliği temelde aynı amaç için tasarlanmışsa da, detaylarında bazı farklılıklar vardır. En temel farkları, kumaşlarının nefes alma ve teri dışarı atma düzeyleridir. Bu fark, futbol ve kayak sporlarının fiziki koşullarının farklılığından ileri gelir.

Wedze 580 I-Soft Erkek Kayak İçliği – Yakından incelemek ve satın almak istersen hemen tıkla!

Futbol içlikleri vücut ısısını korurken kayak içlikleri buna ek olarak, termal yapısı ile ısınmana yardımcı olur. Futbolun antrenman ya da maç esnasında artan hızına bağlı olarak vücut sıcaklığı yükselir ve soğuğun ilk andaki etkisi hissedilmez. Daha fazla efor harcandıkça ısı artar ve terleme meydana gelir. İşte, futbol içlikleri bu yüzden nefes alan, teri dışarı atan ve hızlı kuruyan yapıdadır. Kayak içlikleri ise vücut ısısını daha sabit tutulabilmesi için daha az hava geçirir. Buna ilaveten eksi derecelerde ve karda terleme çok fazla olmayacağı için, teri dışarı atma özellikleri daha az, ısıtma özellikleri ise daha fazladır. Kayak içliklerini futbolda kullanman daha fazla terlemene, futbol içliği ile kayak yapman ise üşümene neden olabilir. 

İçliklerin Temizlenmesi ve Bakımı

İçlikler, her kullanımdan sonra mutlaka yıkanmalı ve temiz olarak kaldırılmalıdır. Bu hem dokuların bozulmasını hem de kokuyu engeller. Yüksek sıcaklıklar, kimyasallar ve ağartıcılar içliğine zarar verir. Aynı şekilde yüksek tambur devri kullanım ömrünü kısaltacaktır. Yıkama ve saklama talimatlarına uyarak içliğini çok daha uzun süre kullanabilirsin.

Tüm futbol içliği modellerimizi görmek ve detaylarını incelemek için buraya, kayak içliklerimiz içinse buraya tıklalamanız yeterli!

Sporla kalın!