Kalabalık şehirlerin gürültü ve stresinden birkaç gün de olsa uzaklaşabilmek adına doğada, ormanda, sahilde veya kamp alanlarında kamp yapmak, stres atmak, ruhunuzu dinlendirmek ve bir hobi edinmek istiyorsunuz fakat ilk defa yapacaksınız. O zaman bu yazıyı okumanızda fayda var. Bu yazımda kampçılığa başlarken nelere dikkat etmeniz gerekli, hangi ekipmanlara ihtiyacınız var ve kampta işinizi kolaylaştıracak ufak tüyolar hakkında bilgiler vereceğim.

Öncelikle yeni başlıyorsanız ve daha önce hiç kamp tecrübeniz olmadıysa ilk kampınızı bir kamp alanında ve kış mevsimi dışında bir mevsimde yapmanızı tavsiye ediyorum. Kampçılığın temel mihenk taşı olan çadır, kamp yaptığınız süre boyunca sizi her türlü dış etmenden koruyan adeta bir eviniz olacağı için çadır alırken ucuza kaçmamak ilerde doğacak pişmanlıkların önüne geçebilir. Çadır tipinizi seçerken kaç kişi kullanacağınız, hangi mevsimde ve hangi koşullarda kullanacağınız önemlidir. Doğru çadırı bulma yolunda belirli başlıklar üzerinden araştırma yaparsanız işinizi çok kolaylaştırırsınız. Hangi mevsimde kullanacağınıza göre 2, 3 veya 4 mevsim çadırlarından birini tercih etmeniz gerekir. Mevsim farketmeksizin herhangi bir beklenmeyen yağmura karşı çadırımız mutlaka su geçirmez olmalıdır. Kötü hava koşullarından bahsettik, biraz da yaz mevsiminde güneşin altında, yüksek sıcaklıklarda kamp yapmak isteyenlere tavsiyeler verelim. Fresh&Black model çadırlarımızda dış tente ve zemin arasında tüm çadırı çevreleyen bir havalandırma bulunur. Bu sayede yaz mevsiminde serin bir  çadır ortamı oluşur. Tercih ettiğiniz çadırın çift kapılı olması da sıcak havalarda hava akışı sağlayarak çadırınızın ferah olmasına yardımcı olur. Ayrıca kullanmayacağınız kapının tarafında, çadır içinde durmasını istemeyeğiniz, büyük eşyalarınızı, çantalarınızı yerleştirebileceğiniz bir alana da sahip olursunuz. Doğru çadırı buldunuz, şimdi sırada diğer önemli malzemeler var. Mat veya şişme yatak, mevsim şartlarına göre uyku tulumu, çadır içi için lamba, dışarısı için el feneri veya kafa feneri ve tabiki bu malzemeleri yükleyebileceğiniz geniş hacimli, dayanıklı bir kamp çantası. Bu malzemelerle barınma ve mobil evinizi taşıma ihtiyacınızı giderdiniz. (:

Uyku tulumlarımızı incelemek için hemen tıklayın!

Temel ihtiyaçlarımızdan beslenme ihtiyacımız! Bunun için de kamp çantanızda bulunması gerekenler: kamp ocağı, kamp tenceresi, tabak, bardak, çatal gibi kamp mutfak malzemeleri ve tabiki konserve yiyecekler. Acil durumlar için mutlaka kamp acil yardım seti bulundurmalıyız. Her kamp öncesi acil yardım setinizi mutlaka kontrol edin ve herhangi bir eksik olmamasına özen gösterin. Her ne kadar amacımız doğa ile bütünleşmek olsada günümüz teknoloji çağında, en azından sosyal medyadan kopmamak istiyorsanız powerbanksız olmaz heralde 🙂 Ateş yakmamız gereken bir mevsim ise yanımızda çakmak, bıçak, balta gibi ekipmanlar almamız yararımıza olacaktır. Çadır kazıklarımızı çakmak için bir de çekiçe ihtiyacımız var. E tüm malzemeleri çantamıza yüklediğimize göre artık yola koyulmaya hazırız!

Tüm mat ve şişme yataklarımız için hemen tıklayın!

Test Edin

Çadırınızı yeni aldınız ve daha önce hiç kurmadınız. O zaman kamptan önce çadırınızı bir defa kurun. Bu sayede çadır ekipmanlarını tanır, çadır kurmayı öğrenir ve kamp alanında, kurulum sırasında yaşanması muhtemel bir problemi önceden engellemiş olursunuz.

Çadır modellerimiz için hemen tıklayın!

Mıntıka seçimi

Artık hazırsınız! Yola koyuldunuz ve kamp kuracağınız bölgeye geldiniz. Öncelikle kendinize mıntıka ayarlamanız gerek. Zemin ve çevresel şartlar açısından düz, taşsız bir zemin, su ve odun gibi kaynaklara yakın bir çevrede olmanız gerekir. Kamp bölgesine gitmeden önce mutlaka bölge hakkında detaylı inceleme yapın. Gerek forumlardan diğer kampçıların deneyimleri gerekse de coğrafi olarak detaylı bir şekilde yapacağınız inceleme kamptaki güvenliğiniz açısından önemli bir konu.

Kampın Simgesi Ateş

Çadırınızı kurdunuz, mıntıkanız belli ve ateş yakacaksanız. Odun toplamaya gitme zamanınız geldi demektir, ormanın derinliklerine doğru eşsiz bir yolculuk sizi bekliyor 🙂 Çadırınızdan uzaklaşırken değerli eşyalarınızı yanınıza almayı unutmayın.

Ateş yaparken kamp attığınız alana lütfen dikkat edin ve ufacık bir kıvılcım yüzünden hektarlarca alanın yok olabileceğini aklınızdan çıkarmayın!

İlk gece! 🙂 İşte kampın en keyifli anı geldi! Ateşin başında şarkılar eşliğinde kahve yudumlamak ve ardından doğanın içinde kuş sesleri ile birlikte huzurlu bir uyku vakti… Mevsim şartlarına göre uygun limit dereceli tulumunuzun içine girip kampın keyfini çıkarabilirsiniz. Zararlı böceklerden korunmak için de çadırımızın fermuarlarını sürekli kapalı tutmalıyız.

Dönüş vakti

Kampın sonuna geldiniz artık 🙂 Kalabalık, stresli, gürültülü o şehirlere dönme vaktinin gelmiş olması elbette üzücü fakat her güzel şeyin bir sonu var.

Toplanma aşamasında en önemli nokta: Eşyalarımızı çantamıza yükleyip çadırımızı topladıktan sonra mıntıkamızı temizliyor ve asla çöp bırakmıyoruz! Bu güzel sporu bizden sonraki nesillere de aktarmak ve doğa ile berbaer tüm canlılarına saygımızı göstermek adına temizlik aşaması çok önemli!

Son olarak; üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin! Hayal ettiginiz  şeylerin önünüze gelmesini beklemeyin ve siz onlara gidin! Gerekirse koşun, gerekirse uçun ama hayatın yeteri kadar uzun olmadığını hatırlayın.

Bol kamplı günlerim!

Sporla kalın!

Bu yazımız Ritim İstanbul AVM Decathlon Mağazası Hiking spor liderimiz Burak Aşlamacı tarafından yazılmıştır.