Bu sene bizim için MTB (Dağ Bisikleti) yılı olacak demiş miydik? Avrupa ürün gamında olan birçok dağ bisikleti, aksesuarlar ve tekstil ürünleri Decathlon Türkiye reyonlarında da MTB tutkunları ile buluşacak. Bu ürünlerden bir tanesini şimdi yakından inceleyelim: Cross country sürüşlerinde kullanılması için tasarlanmış olan Rockrider XC 500 SPD ayakkabı!

Ürün inceleme yazımızdan önce SPD ayakkabılarıyla ilgili bilgi edinmek isterseniz, daha önce açıklayıcı bir yazı yazmıştım. Buraya tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz.

Teknik noktalardan önce biraz estetik noktalara değinmek iyi olabilir… Rockrider XC 500 ayakkabıda ilk dikkatimizi çeken mükemmel renk kombinasyonu. Avrupa’da sarı ve siyah renk seçenekleri de bulunan XC 500 SPD ayakkabı ülkemizde sadece kırmızı rengiyle boy gösterecek. MTB ayakkabısı olmasına rağmen oldukça estetik ve naif bir duruşu olan XC 500 SPD’nin ağırlığı ise yaklaşık olarak 650-680 gr. Yaklaşık rakam veriyorum çünkü ayakkabı numarasına göre bu sayı değişkenlik göstermekte.

Gelelim teknik noktalara:

  • Toka Kilit

Teknik olarak ilk odaklanmamız gereken nokta; toka kısmı. Full toka olmasa da üst kilidinin toka olması ayakkabının ayağı daha iyi sarmasına ve doğal olarak performansınıza etkisi büyük. Ayrıca cırt kilide nazaran sıkması ve açılması çok daha rahat.

  • Taban

Diğer tüm markaların yeni cross country ayakkabılarında olduğu gibi markamızın bu modelinde de tabanın hafif olması esas alınmış.

Ayrıca yarış veya solo sürüşlerinizde balçık ya da çamura basmanız durumunda, taban yüzeyi çamuru hızlı tahliye edecek şekilde tasarlanmış. Çamurlu arazi şartlarında kaymanızı engelleyecek, yer tutuşunu sağlamlaştıracak dişleri de eski modellere göre çekiş gücünde ciddi fark yaratmakta. Fiberglass tabanın hafifliğe katkısı da göz ardı edilmemesi gereken bir diğer artı.

  • Nefes Alabilirlik

Performans sırasında ayağınızın nefes alması bilhassa sıcak havalarda çok büyük bir artıdır. Rockrider XC 500 SPD ayakkabının üstündeki havalandırma delikleri görevini kusursuz bir şekilde yerine getirerek gerekli hava sirkülasyonunu sağlayıp ayağınızın ferah kalmasına yardımcı oluyor.

  • Malzeme

Taban malzemesine baktığımızda; %50’si poliamid, %20’si termoplastik kauçuk, %30’u ise fiberglass’dan üretilmiştir. Dış yüzeye bakarsak; %100 poliüretan, iç astar kısmı ise %100 polyesterden imal edildiğini görüyoruz. Total ağırlığı yukarıda da belirttiğim gibi numaraya göre değişkenlik göstermekle beraber yaklaşık 650-680 gr bandında.

Tüm ürünlerimizde olduğu gibi Rockrider XC 500 SPD ayakkabının da garantisi 2 yıl. Garantisi neyi kapsıyor derseniz; dikişleri, tokası ve cırtlarıyla, iç kısmında ve tabanda oluşabilecek açılmalar/yırtılmalar garanti kapsamındadır.

XC 500 SPD ayakkabıların bakımında ıslak -dilerseniz sabunlu- bez kullanmanız uygulamanız gereken tek temizleme yöntemi. Sakın normal ayakkabılar gibi makine ile temizlemeyin. Makine ile temizlemeniz durumunda oluşabilecek problemler garanti kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Ürün inceleme yazılarımızın devamının geleceğini belirtir, güzel bir sezon dilerim!

Sporla kal!

Bu yazımız İçerik Uzmanımız ve Ülke Bisiklet Ürünleri Eğitmenimiz Efe Subaşı tarafından yazılmıştır. Efe’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!