Kaslı, fit ve çekici…. Modern dünyada kadın, erkek hepimiz vücudumuzun sesini dinlemeye ve onu doğru şekilde şekillendirmeye eskisine oranla çok daha fazla dikkat ediyoruz. Spor yaparken kas gelişiminin istenilen oranda sağlanabilmesi için günlük protein miktarını doğru oranda almak kesinlikle çok önemli bir yer teşkil ediyor. Ancak bilhassa sporcuların almaları gereken günlük protein miktarlarına daha kolay erişmek için kullanmayı tercih ettikleri protein tozu ve benzer türevdeki protein supplement’leri bilinçsiz ve yanlış kişiler tarafından kullanıldığında kişileri sağlığından edebiliyor.

Protein ile Protein Tozu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Protein, vücut direncini ve kas dokusunu güçlendirirken kansızlık oluşumunu engelleyen ve hücre gelişimini destekleyen bir besin maddesidir. Yumurta, süt, yoğurt, peynir, fasulye, nohut, badem, kabak çekirdeği gibi gıdalar yoluyla alınan organik protein, amino asitlerden oluşan yüksek molekül ağırlığına sahip bir bileşiktir.

Protein tozları ise peynir altı suyunun izole edilmesi, süt proteini (kazein), soya proteini ve yumurta proteininden elde edilir. Protein tozları saflaştırılmak için bir takım kimyasal ve ışıl işlemlerden geçirilir. Bu sebeple yalnızca uzman bir diyetisyen kontrolünde ne kadar kullanılabileceği belirlenebilir.

Protein, vücudun ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerinden biri olsa da, kimyasal içeriklerle beraber hazırlanan protein tozlarının bilinçsiz tüketimi yarardan ziyade kalp hastalıkları, kemik erimesi, böbrek taşı oluşumu ve karaciğer hastalıkları gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Protein Tozu Hangi Amaçla Kullanılır ve Kimler İçindir?

Vücut geliştirme ile ilgilenen, spor ve ağır egzersiz yapan kişilerin ihtiyaç duyduğu proteini doğal yollardan alması ve düzenli beslenmesi yeterliyken; profesyonel sporcular için düzenli beslenme maalesef yeterli değildir. Sporcuların alması gereken protein miktarı, normal bireylerin alması gerekenin yaklaşık olarak iki katıdır ve bu ihtiyaç yalnızca besinler yoluyla karşılanamaz. Bu sebeple bir spor hekimi yahut beslenme uzmanı tarafından metabolizma hızına göre belirlenen doğru miktarlardaki protein ihtiyacı protein tozu takviyesi ile karşılanır.

Bazı spor eğitmenleri tarafından tavsiye edilen ve vücut geliştirmeye merak salmış kişiler tarafından kas kütlesinin hızlı bir şekilde arttırılması için bilinçsizce tüketilen protein tozları, vücudun doğal dengesini bozarak vücuda ihtiyaç duymadığı kadar protein yüklemesinde bulunur. Kısa vadede vücudun fazla proteini kusması ile sonuçlanan protein yüklemeleri vücutta ağır yıkımlara yol açabilir.

Tüm sporcu besinlerimiz için hemen tıklayın!

Hangi Sporlarla İlgilenenler Protein Tozu Kullanmalıdır?

Profesyonel olarak uğraştığın spor her ne olursa olsun, dikkat etmen gereken en önemli nokta, su tüketimidir. Yeterli oranda su tüketimi ile beraber protein-karbonhidrat dengesinin korunması ve vitamin-mineral destekleri de sana kuvvet ve performans olarak geri dönecektir. İhtiyaç duyulan protein miktarı, kişinin yaptığı spor ve metabolizması ile doğru orantılıdır. Şayet yüksek oranda güç ve dayanıklılık gerektiren halter, jimnastik gibi bir sporla profesyonel olarak ilgileniyorsan alman gereken protein miktarı yüksek oranda olmalıdır.

Kas kuvveti ve kas hacminin önemli olduğu halter, gülle, çekiç gibi kuvvet sporlarında günde 2.0 – 2.3 g/kg oranında protein alınması; kuvvet, dayanıklılık ve güç gerektiren diğer spor dallarında ise bu miktarın 1.5-2.0 g/kg ölçeğinde tutulması gerekir. Örnek vermek gerekirse; şayet halter sporu ile uğraşan 70 kg. bir sporcuysan alman gereken maksimum protein miktarı yaklaşık 70 x 2.3=161 gr.dır. Yani günlük enerji ihtiyacının %12-20’si protein kaynaklı olmalıdır. Bu oran kadınlarda daha düşük olup ortalama 1.5 gr/kg olarak kabul edilebilir. Bu miktarın yalnızca beslenme yoluyla alınması güç olduğundan protein tozu takviyesinin günlük besin piramidinde yer alması en iyi seçenektir.

Piyasada pek çok marka altında satılan protein tozları, performans arttırıcı ve vücuda zarar verici içerikleri sebebiyle sporcuların istedikleri verimi ve gelişimi sağlamalarına engel oluyor. Decathlon’da yer alan zengin ürün çeşitliği ile vücudunun ihtiyaç duyduğu BCAA, Glütamin, Kreatin ve Whey proteinlerini satın alabilir; sağlıklı ve enerji dolu spor yolculuğunda başarıyla yol alabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kalın!