Açık havada zaman geçirmek ve bir taraftan da spor yapmak isteyenler için pek çok farklı seçenek mevcut. Dilerseniz metabolizmanızı harekete geçirmek için kardiyo ağırlıklı egzersizlere ağır verebilir, dilerseniz kaslarınızı geliştirebilir ya da ruhunuza iyi gelecek alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Her Yaş İçin İdeal Seçim: Yürüyüş

Yürüyüş, her yaştan insanın yapabileceği ideal egzersizler arasında yer alır. Günün stresini atarak rahatlamanızı ve geceleri daha kaliteli uyumanızı sağlayan bu aktivite, aynı zamanda bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına da yardımcı olur. Üstelik sakatlanma riski de son derece düşüktür.

Yürüyüşünüzün daha keyifli hale gelmesi ve performansınızın düşmemesi için tercih edeceğiniz kıyafetlere dikkat etmeniz son derece önemlidir. Mevsimi göz önünde bulundurarak, terlemenize neden olmayacak kıyafetler seçebilirsiniz. Kıyafetlerinizin nefes almasına özen gösterebilir ve hareketlerinizi engellememesine dikkat edebilirsiniz.

Farklılık Arayanlar İçin: Paten

Klasik egzersizler yerine farklı alternatifleri değerlendirmek için paten ideal bir seçim olabilir. Yalnızca çocuklar için değil yetişkinler için de paten modelleri mevcut olduğundan; öncelik ve beklentilerinize göre satın alacağınız ürünü belirleyebilirsiniz.

Başlangıç seviyesi için fitness patenlerini tercih edebilir ve ayağınızı tam anlamıyla kavradığından emin olabilirsiniz. Ayrıca paten yaptığınız alanın trafiğe kapalı olması son derece önemlidir.

Paten öğrenirken işe ilk olarak dengenizi kurmayı öğrenerek başlamalısınız. Dengeyi kurma sürecinde sık sık düşebileceğinizi aklınızda bulundurmanız motivasyonunuzun bozulmasının önüne geçebilir. Dengeyi kurduktan sonra ufak ufak adımlarınızı V olarak atmayı deneyebilir ve pratik yaptıkça performansınızdaki artışı görebilirsiniz.

Performansına Güvenenler İçin: Koşu

Koşu, hareketsiz bir yaşamı olanlar için başlangıç aşamasında zorlu bir spor olsa da düzenli antrenmanlarla kısa sürede performans artışı görülür. Doğru koşu ayakkabısını seçtikten sonra hafif tempolu koşmaya başlayabilirsiniz. Koşu hızınız ve sürenizi minimumda tutarak başlamanız ve zaman içerisinde arttırmanız gerekir.

Ayrıca koşu öncesindeki ısınma sonrasında ise gevşeme egzersizlerini ihmal etmemek son derece önemli olup yaşanabilecek sakatlıkları önleyebilir.

Özgür Hissetmek İçin: Bisiklet

Açık havada yapılabilecek bireysel sporların en keyiflilerinin başında bisiklete binmek gelir. İster amatör ister profesyonel olun zamanın nasıl geçeceğini anlamayacağınız bu seçenek, ciddi miktarda kalori harcamanızı sağlarken aynı zamanda kaslarınızın gelişmesine de yardımcı olur.

Bisiklet ile yeni tanışacaksanız tercih edeceğiniz bisiklete karar verirken dikkat etmelisiniz. Öncelikle bisikleti kullanacağınız zemini belirleyebilirsiniz. Şehir içinde ya da düz yollarda kullanabileceğiniz bir bisiklet almak istiyorsanız, seçiminizi şehir veya yol bisikletlerinden yana kullanabilirsiniz. Zorlu arazi şartları içinse dağ bisikletleri ideal bir seçimdir.

Bisikletçiler için tercih edilen bisiklet kadar aksesuarlar da önemlidir. Güvenli bir sürüş için kask ve koruma aksesuarlarınızın tam olmasına özen gösterebilirsiniz. Ayrıca gece antrenmanları için aydınlatmalarınızı kontrol edebilir ve bir bisiklet bilgisayarı ile antrenman performansınız ile rotanızı takip edebilirsiniz.

Terapi Gibi Gelecek Aktive: Balıkçılık

Zamanınızı keyifli bir şekilde değerlendirmek ve açık havada zaman geçirmek için ideal aktivitelerden birisi de balıkçılıktır. Amatör balıkçılıkta genellikle olta ve at-çek yöntemi tercih edilir. Eğer balıkçılığa ilgi duyuyor ve henüz işin başındaysanız bazı ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

  • Balık malzemeleri alırken önceliğinizi başlangıç seviyesi modellere verebilirsiniz. Balıkçılığa devam edebileceğinize inanıyorsanız kendinizi tanıdıktan sonra daha üst modellere geçebilirsiniz.
  • Oltanızı dilerseniz takım olarak alabilir dilerseniz makine ile kamışı ayrı ayrı seçebilirsiniz.
  • Tercih edeceğiniz balıkçılık malzemelerinin avlanacağınız alana uygun olduğundan emin olmanızda fayda vardır.
  • Yem seçiminde avlanacağınız bölgedeki balık cinslerin sevdiği küçük balıkları öğrenebilir ve doğal duruşlu ürünleri kullanabilirsiniz. Ayrıca avlanacağınız mevsim ve saatin kullanmanız gerektiği yemi değiştirebileceğini unutmamanız önemlidir.

Sporla kal!