Sporun çocukların bedensel ve zihinsel gelişiminde önemli katkıları var. Öncelikle sporu çocuklara sevdirmek gerekiyor. Çocuklar için öğrenme sürecini hızlandıran en önemli anahtar kelime oyunlar. Çocuklarınıza bir yandan sporu aşılamak bir yandan da onlarla birlikte vakit geçirmek için evde birçok sporu oyun haline getirebilirsiniz. Yazımızda birlikte severek yapabileceğiniz sporları inceleyebilir, hemen en sevdiğinizden başlayabilirsiniz.

Eve Kurabileceğiniz Spor Setleri

Eğer evinizde müsait bir alan varsa, küçük masa tenisi masası veya rollnet, ayaklı ya da kapıya monte edilebilen basketbol potası, kum torbası ve eldivenlerden oluşan bir boks seti evde çocuğunuzla yapabileceğiniz sporlara alternatif olabilir.

Masa tenisi hem eğlenceli hem çocuğunuzun el ve göz koordinasyonunu olumlu etkileyecek bir spordur. Refleks ve hızın önemli olduğu masa tenisinde aynı zamanda spor yaralanmaları gibi bir risk çok azdır.

Basketbola evde başlamak, ağır idmanların ötesinde keyifli bir oyun haline getirmek çocuklarınız için sevebilecekleri bir diğer seçenektir. Biraz da çocuğunuzun ilgi alanına göre seçebileceğiniz bir diğer spor ise boks setidir. Hem stres atmak, hem ev içinde birlikte spor yapmak için kum torbası ve boks eldivenleri işe yarayabilir.

Eğlenceyle Sporu Birleştirin

Evde çocuklarınızla spor yapmak için fazla alanınız olmasa dahi eğlenceyle sporu birleştirerek çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Evinizin koridorunu bir oyun alanına çevirerek birlikte spor yapabilirsiniz. İp atlama, koridorda uzun atlama, kurbağa gibi zıplama, ördek gibi yürüme keyifle yapabileceğiniz spor hareketleri olabilir. Çocuğunuzu fazla zorlamadan mekik çekme gibi kasları güçlendirici egzersizleri de bu listeye ekleyebilirsiniz.

Eğlence demişken, müzik ve sporu bir araya getiren dans hep birlikte yapabileceğiniz bir diğer spor seçeneği olabilir. Evde çocuğunuzla birlikte kendinizi müziğin akışında dansa bırakarak dansın tadını çıkarın. Ayrıca çeşitli aerobik ve jimnastik hareketlerini de dansın içine katabilirsiniz.

Çocuklar için bir başka eğlence kaynağı ise pilates topları. Pilates topu üzerinde zıplamak, karın üzerinde pilates topu üzerinde denge sağlamaya çalışmak çocuklarınız için hem eğlenceli hem de denge ve kas gelişimi için fayda sağlayıcı olabilir.

Evde Sporun Çocuğunuza Faydaları

  • Çocuğunuzun sizinle birlikte ev ortamında spor yapması, sporu daha çabuk benimsemesine ve sevmesine katkı sağlar.
  • Çocuğunuzun erken spora başlaması bedenini esnek hale getirmesinin yanı sıra el – göz koordinasyonunu kurabilmesi ve dengeyi sağlayabilmesi açısından oldukça önemlidir.
  • İlerleyen zamanlarda çocuğunuzun takım halinde olmasını gerektiren sporlara yöneldiğinde motor becerileri ve koordinasyon yeteneği hızla gelişir.
  • Çocuğunuzun spora yeni başladığı dönemlerden itibaren geçen her zaman dilimi kendini tanıması ve özgüvenini geliştirmesi önemli bir yer tutar.
  • Çocuğunuzun gelişimi sırasında öncelikle oyun döneminde basit kurallara uyma durumu söz konusudur. Ardından oyunlara katılarak kendini geliştirmesi ve oyunda söz sahibi olması kendine duyduğu güveni ön plana çıkarır.

Evde Spor Seçimini Nasıl Yapmalısınız?

Spor seçimi yaparken üzerinde durmanız gereken üç önemli faktör var:

  • Çocuğunuzun yaşına uygun sporlar
  • Çocuğunuzun ilgi alanına göre sıkılmadan yapabileceği sporlar
  • Evinizin fiziki şartları

Çocuğunuzun yaşına uygun oyunlar sporlar seçmeniz onları bedenen çok zorlamamanız açısından önemlidir. Böylece çocuklarınızın motor becerilerini destekleyici ve fizyolojik gelişimlerinde kaslarını güçlendirici faydalı seçimler yapmış olursunuz.

Tabii burada çocuğunuzun ilgi duyacağı ve seveceği sporları seçmek de önemli. Çocuklar ne istediklerini ya da neyi istemediklerini belli etmek konusunda çok açıktırlar. Bu yüzden birkaç denemede onların ilgi alanlarına göre evde yapabileceğiniz eğlenceli sporları kolayca bulabilirsiniz.

Yaşam alanınızın müsait olma durumu da seçiminizi etkileyebilecek bir başka etken. Bir apartmanda yaşıyorsanız alt ve üst kat komşularınızı rahatsız etmeyecek seçimler yapmaya özen göstermelisiniz. Evinizdeki kullanım alanının büyüklüğü de önemli. Ev tipi küçük bir masa tenisi masası da alsanız etrafında rahat hareket edebileceğiniz bir alan olması gerektiğini de hesaba katmalısınız. Şimdi bu kriterleri de göz önüne alarak evde çoğunuzla yapabileceğiniz spora karar verin ve keyfini çıkarın!

Sağlıkla ve sporla kalın!