Evde olmamız gereken bu günlerde her yaştan aile bireyleriyle vakit geçirebileceğiniz mükemmel bir önerim var: Dart!

Evet bugün hedef sporlarından biri olan dartı ele alacağız, her yaşa hitap edebilen, el ve göz koordinasyonunu güçlendiren, konsantrasyonu arttıran hatta ayakta satranç oynamaya benzetilen harika bir indoor spordur dart. Kısaca ekipmanlardan bahsettikten sonra skorlandırma, oyun türleri ve oyun kuralları gibi konularla devam edeceğiz.                                    

Dart board’lar ve oklar 2 ayrı kategoriye ayrılıyorlar. Bunlardan en çok tercih edileni çelik uçlu dartlar, diğeri ise yumuşak uçlu dartlardır. Çelik tip dartlar sisal denilen bir bitkinin liflerinin sıkıştırılarak üretildiği boardlarda kullanılabilirler, bu tip okları kullanırken boardın etrafına surround da denilen duvar koruma ekipmanlarını tercih edebilirisiniz. Hem oklarınızın uçlarını hem de duvarınızı korumak adına yapılan mantıklı bir hareket olacaktır.

Çelik tip oklar 16 gr’dan 32 gr’a kadar farklı ağırlıklarda olabilirler. Bu tamamen oyuncunun kişisel tercihidir. Tek dikkat edilmesi gereken konu ok seçimi yaparken üretildiği malzemeye bakmak olacaktır. Dünyada kabul görmüş en çok kullanılan metal tungstendir. Tungsten yoğunluğu yüksek bir metal olduğundan dolayı hem ince hem de ağır oklar yapılabilir, bunun avantajı dar alanlara daha çok ok sıkıştırabilmektir.

Çelik tip board önerim; Club 700 Canaveral

Klasik Dart Tahtası Club 700 Canaveral – Detaylı bilgi için tıklayın!

Yumuşak uçlu dartlar ise uçlarında plastik parça bulunan board’a saplanmak yerine board üzerinde bulunan deliklere girerek sabitlenen oklara sahiptir. Bu okların 2 avantajı ve 2 dezavantajı  bulunuyor.

Yumuşak uçlu dartlar duvara geldiklerinde hiçbir zarar vermezler sadece uçları yamulur veya kırılır bunun çözümü çok basittir; ucu değiştirip oyuna devam edersiniz. Aynı zamanda yumuşak tip oklar küçük sporcuların yanlışlıkla ellerinden düşerek veya boarddan sekerek üzerlerine gelse dahi zarar vermezler.

Yumuşak uçlu dart önerim; ED 110 Elektronik Dart Tahtası Canaveral

Dezavantajları ise; yumuşak tip boardlarda en fazla 18 gr’a kadar ok kullanabilirsiniz. Yani 18 gr’dan ağır bir okla oynayan çelik tip oyuncusu soft tip oynamak istediğinde bir alışma sürecinden mutlaka geçecektir, genelde Asya’lıların tercih ettiği soft tip boardların bir diğer eksisi okların her zaman boarda saplanmamasıdır.

Dartı her yerde turnuvalarda veya hobi amaçlı gittiğiniz etkinliklerde aynı şekilde aynı kesinlikte oynayabilmek için atış mesafesi ve board un yüksekliğinin evde de doğru olarak ayarlanması gerekiyor, atış mesafesi için duvardan 2.37 m’ye kadar bir halı serebilir veya herhangi bir bant ile atış çizgisini belirleyebilirsiniz.

Eğer mümkün ise boardun etrafı iyice aydınlatılmalıdır.  Işık hem odaklanmanızı kolaylaştırır hem de atış yapacağınız yeri rahat görürsünüz.

Oyun alanı ayarlamalarını yaptıktan sonra ilk atışlarımızı gerçekleştirebilir ve oyunun puanlama sistemini ve farklı oyun sistemlerini öğrenebiliriz…

Daha yüksek skor elde edebilmek için bütün oyuncular “triple 20” yani 3X20’yi işaretlemeye çalışır, sürekli 5, 20 ve 1 dilimlerine çok atış olacağından zamanla dilimleri ayıran teller yamulur veya sisal lifleri çıkmaya başlar. Bu şekilde eskimeler görmeden önce boardumuzun sayı telini çıkartıp board’u çevirerek başka bir yere takmak iyi olacaktır. Bunu düzenli olarak yaparsak  board’u daha uzun ömürlü kullanma şansımız olur.

Çelik tip board seçerken sayı dilimlerinin arasındaki tellerin mümkün olduğu kadar ince tercih edilmesi iyi olacaktır. Bu boarddan seken ok sayısını düşürecek ve daha çok işaretleme alanı oluşturacaktır.

Sayı 501

Dünya üzerinde her turnuvada ve oyunda tercih edilen birincil oyun 501’dir. Oyun sayı alındıkça 501 den düşerek  0 a ulaşma esasına dayanır. Yeni başlayanlar tercih etmeyebilir ancak oyun “double out” olarak bitirilmelidir veya direkt 50 puanımız kaldığında bullseye ile oyunu bitirebiliriz ama riskli bi yoldur. Örneğin 34 puandayız bitirebilmek için double 17’yi işaretlemem gerekiyor, her oyuncunun oyun bitirme stratejisi farklıdır ancak genelde 34 gibi ikiye bölündüğünde tek sayı olamayan dilimler tercih edilir çünkü double 17’yi ıskalayıp, single 17’yi işaretlerseniz tekrar çift sayıya düşmek için elinizde kalan 2 oktan birini daha kullanıp oyunu bitirme şansınızı azaltırsınız.

Karambol Kriket

Benim 501’den daha çok keyif aldığım genellikle eğlence amaçlı gidilen barlar ve etkinlik alanlarında tercih edilen bir oyundur.

Şekilde görüldüğü gibi scoreboard’u olan kriket, her sayıdan 3’er kere ve D-T-B-H alanlarını 3’er kere işaretlemeye dayanan bir oyundur. Karambol olarak bahsedilmesinin sebebi herhangi bir sayıdan da D-T-H alınabilmesidir.

  • D: Double:     Herhangi bir sayının double’ından 3 tane vurulması gerekir.
  • T: Triple:        Herhangi bir sayının triple’ından 3 tane vurulması gerekir.
  • B: Bull:          Merkez’deki bull’dan 3 tane vurulması gerekir.
  • H: House:       Aynı el içinde 3 dartın da herhangi bir sayı dilimi içinde yer alması.

Her sayı alındığında, örneğin 20 dilimini işaretledik scoreboard’a gelip 20’ye bir “/” atıyoruz, 3 tane 20 işaretlemişsek “H” alabiliriz veya 20’yi “X” şeklinde işaretleyerek kapatabiliriz. Bu oyunda strateji oldukça önemlidir çünkü majör diye tabir edilen D-T-B ve H’yi kapatmak her zaman kolay olmuyor. Scoreboard’da bulunan majörleri ve sayıların hepsini kapatan oyuncu oyunu kazanmış olur.

Minik sporseverlerimizi de elbette unutmuyoruz! Evde kendileriyle çocuklar için özel olan tasarladığımız hedef sporu ürünleriyle harika vakit geçirebilirsiniz.

Dart biraz nankör bir spordur. Sürekli antrenman yapmalı ve kolumuzu soğutmamalıyız. Yoksa oyunlarda iyi performans  gösteremeyiz.

Herkese keyifli oyunlar diliyorum…

Tüm hedef sporları ürünlerimizi görmek için buraya tıklayabilirsiniz!  

Sağlıkla ve sporla kalın!

Bu yazımız Ritim İstanbul AVM Decathlon Mağazası Avcılık Spor Lideri Oğuzhan Hacıbaloğlu tarafından yazılmıştır 🙂