Evde spor mottosuyla hareket ettiğimiz bu günlerde, sizi bisiklet sürmüş kadar mutlu edecek filmleri de incelemek güzel olacaktır. Gelin km’lerce bisiklet sürmenin salgılattığı kadar dopamin salgılatacak film önerilerimizi yakından inceleyelim.

ICARUS

Bisikletseverlerin hepsinin bildiği üzere doping sorunsalı bisiklet dünyasında maalesef çok yaygın. Son zamanlarda sıkı kontroller, gelişen teknoloji, konuyla ilgili sosyal sorumluluk çalışmaları ve farkındalık oluşturacak aksiyonlar her ne kadar doping skandallarını camiada azaltmış olsada bisiklet dünyasının geçmişinde büyük ve kara bir gölge olarak sonsuza kadar kalacak.

Görselin orijinali için tıklayın!

“Icarus” filmi bu kara gölgeye büyük bir ustalıkla değiniyor. En can alıcı noktası ise; farklı bir noktadan konuyu el alması. Kendisi de amatör bir bisikletçi olan yönetmen Bryan Fogel, spor dünyasında dopingin etkilerini araştırmaya başlar. Dopingin etkilerini daha iyi anlayabilmek adına kendisine kobay muamelesi yaparak, dopingleri kendi üzerinde uygulamaya başlar. Bu süreçte bilimsel destek için Rus bilim adamı Dr.Grigory Rodchenkov ile anlaşır. Fogel ve Rodchenkov çıktıkları bu yolda inanılmaz şeylerle karşı karşıya kalırlar…

A SUNDAY IN HELL

1977 Danimarka yapımı olan belgesel efsane bahar klasiği olan Paris Roubaix’in 1976 senesini inceler. Yarışmaya katılan isimleri tanıtarak başlayan film, 1976 Paris Roubaix’i harika bir şekilde, oldukça profesyonel bir bakıç açısıyla ve tüm şeffaflığıyla izleyiciye aktarır.

Görselin orijinali için tıklayın!

Belgeseli izlerken kendinizi 1976 yılında ve büyük bahar klasiğinde hissedeceğiniz kesin.

CHASING LEGENDS

Fransa Bisiklet Turu… Nam-ı diğer Tour de France! Dünya’nın en önemli bisiklet yarışı organizasyonu desek abartmış olmayız herhalde. Destansı parkurlar, dünyaca gösterilen mükemmel bir ilgi ve parkurlarda harika bir izleyici kitlesi, devasa reklam yatırımları ve dünyanın en pahalı yarışı. Bu destansı yarışa Mark Cavendish gibi bir isim özelinde odaklanmak ise filme ayrı bir hava katıyor.

Görselin orijinali için tıklayın!

İngiliz Sprint Mark Cavendish’in 2009 turunu kazanmak için Columbia-HTC ekibindeki mücadelesine tanıklık ettiğimiz film sizi yine geçmişe götürerek, o anları yaşamanızı sağlayacak.

Keyifli seyirler dilerim!

Sağlıkla ve sporla kalın!

Bu yazımız İçerik Uzmanımız ve Ülke Bisiklet Ürünleri Eğitmenimiz Efe Subaşı tarafından yazılmıştır. Efe’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!