Merhaba yol arkadaşım,

Buluştuğumuz durumlar değişkenlikler gösterirken her duruma uyumlanmak, duygu ve nefes kontrolunü sağlamak zorunluluğunda kalıyoruz. Hep söylediğim yoga pozları seni an’da, olan’la tutmak ve güçlendirmek için. Hep birlikte yaşadığımız bu süreç, kendinle buluşman için bir şans belki de(?)

Hareketli bir hayatın varken yapacağın işlerin önem sırasında, ‘sen’ en sonlarda yer alıyordun. Durup nefes almak, düşüncelerini dinlemek, yemeğini tadına vararak yemek bir tatil demekti senin için belki, sporu bile acilliyetlerinin arasına sıkıştırıyordun.

Hayat bize ‘biraz dur bakalım’ dedi, içinde kaçtığın duygularla yüzleş ve kendinle buluş.

Yolumuz bir diyorum her zaman, aynı hava koşullarında başka yollara sapan, iyisi ve kötüsü olmadan yürüdüğümüz; düşüncelerimize göre seçtiğimiz yollar.

Peki, düşüncelerinin farkına varmadan, bunların kendine ait olup olmadığını bile fark etmeyen biri nasıl bir yolda yürür, kimin yolunda yürür?

Evet! Yoga dediğimiz şey bu, yaptığımız asanalar değil sadece, vücudunu düşüncelerinin bir yansıması olarak kabul etmek ve izlemek. Bu yol senin mi, düşünceler senin mi? Yolunda karşına çıkanlardan şikayeçiysen, tam şu an biraz bunları düşünmelisin.

Her duruma uyum sağlama ve yararımıza dönüştürmeye mecburuz, hayatın getirdiklerine ne derece kabul sağlayabiliriz? Korku hissetmek normal, yaşamaya devam etmek için o duyguyu fark edip sakinliği bulmak gerekir ki yolda sağlam adımlarla yürüyelim.

Evlerde kaldığımız, kendimize döndüğümüz bu dönemde; bir çok yoga hocası online dersler veriyor, bir yoga akışı, nefes çalışması duygularla başa çıkmada, sinir sistemini rahatlatarak sana destek verebilir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Severek gittiğimiz spor salonlarımız da kapalıyken, kas sistemini uyarıp, destekler. İhtiyacın olan bir yerlere gidip kendini aramak, hareket etmek değil. İhtiyacın olan biraz durmak, evde kalmak ve bir mat, rahat kıyafetler ve belki kemer.

Aynı hava koşullarında belki farklı yollarda yürüyoruz, bu yolda bizi birleştiren ise yoga. Tam da yoganın amacı olan noktadayız; birleşmek.

Her duygunla, ailenle en önemlisi kendinle…
Yol uzun,
Süprizler var.
Bunlara nasıl tepki verdiğin seni sana gösteren en önemli pusula.
Duyguların ve tepkilerinin kontrolu tüm hayatın kontroludür. 

Arabanın direksiyonuna geç, duygularınla savrulmaya ne kadar zaman harcıyorsun, şimdiye kadar kendine harcamaya bile yokken hemde…

Bu dönemde evde yapacağın nefes ve meditasyon çalışmalarının yanı sıra asanalarına bacak kaslarını çalıştıracağın pozları ekleyebilirsin; sumo duruşu, ağaç duruşu ve savaşçı pozları gibi. Köklerinin sağlamlaşması, ailenle arandaki bağların kuvvetlenmesi seni bu dönem daha da rahatlatacak.

Farklı hava koşullarında, aynı yoldayız.
Tekrar buluşacağız,
Sağlıkla…

Bu yazımız Ritim İstanbul AVM Decathlon Mağazası Fitness/Yoga spor liderimiz Ezgi Çalasın tarafından yazılmıştır. Ezgi’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!