Başlığımızdaki soruya cevabın evet ise sana harika bir tavsiyem var. Herhangi bir sportif tavsiye olmamakla birlikte, spor hayatına ve genel sağlığına direkt etkisi olacak bir tavsiye.

Yeryüzünün mutfaktaki en beceriksiz insanı olarak bile ben, mutfakta bunu yaparken hiç zorlanmamakla beraber, içerken alacağım hazzı ve sağlığıma katkısını düşündükçe mideme indireceğim an için çok sabırsızlanıyorum.

Evet daha fazla gizem yaratmadan yeryüzünün yapımı en basit, en lezzetli ve en sağlıklı içeceği olan olan kefirin, muz ve tarçınla bütünleşmesini zevkle anlatayım.

Herşeyden önce kefirin ne denli mucizevi bir içecek olduğundan kısaca bahsedeyim. Sindirim sistemini düzenleyen, damar sertliği ve kas kasılmalarını önleyen, sinir sistemini ve bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttıran, içerdiği probiyotikler sayesinde bağırsakların çalışmasını düzenleyen ve floraya destek olan ve içerdiği fosfor minerali ile yeryüzündeki en sağlıklı içeceklerden biri olan kefir hayat kalitenizi arttıracak bir besin. Spor yapanlar özelinde konuşmamız gerekirse, performans sonrası, içerdiği yüksek proteni miktarı ile kasların toparlanma süreci için eşsiz bir içecek.

Görselin orijinali için tıklayın!

Keçi veya inek sütünden üretilen özel bir maya mantarıyla yapılan kefiri evde yapmakla uğraşmak istemezseniz, marketten kolaylıkla bulabilirsin. Fakat elbette evde mayadan yapacağın kefirin besin değerleri, marketten aldığın kefirden çok daha zengin olacaktır.

Kefir mayası – Görselin orijinali için tıklayın!

Ev yapımı veya market kefiri olsun, eğer içiminde zorluk yaşıyorsan diğer mucizevi iki besin ile harika bir karışım yapabilirsin. Diğer ikilimiz; muz ve tarçın!

İçerdiği yüksek potasyum değeri ile sporcuların vazgeçilmezi muz, gerek tek başına gerekse de diğer besinlerle sağladığı harika uyum ile eşsiz bir mucize. Bir diğeri ise; tarçın! Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan, güçlü bir antioksidan kaynağı olan ve inflamasyonla mücadelede çok güçlü bir besin olan tarçın da muz gibi birçok tatlımızda ya da çaylarımızda kullandığımız harika bir gıda!

Görselin orijinali için tıklayın!

Şimdi gelelim bu süper üçlünün karşımına. Tarifi içi uzun uzun konuşmaya gerek yok çünkü nasıl yapılacağı bence tahmin ediliyor (:

  • 1 L kefir
  • 2 muz (İsteğe bağlı olarak daha fazla/az olabilir)
  • 2 tatlı kaşığı tarçın (İsteğe bağlı olarak daha fazla/az olabilir)

Şimdi karıştır ve bir mucize yaratıyor olmanın hazzını yaşa (:

Miktarlar ağız tadına ya da kullandığın kefirin miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Ben yoğun muz ve tarçın tadını sevdiğim için yukarıda belirttiğim miktarlarda yapıyorum. Daha az veya çok miktarlarda yapmak tamamen senin inisiyatifinde!

Keyifle içmeni temenni etmeden önce birkaç uyarı yapmakta fayda var. Kefir, 1 yaşını doldurmayan miniklere uzmanlar tarafından önerilmemekle beraber, herhangi bir kronik rahatsızlığın varsa doktoruna danışarak kefir tüketmen daha iyi olabilir! Haydi şimdi bu mükemmel içeceğin keyfini çıkarma zamanı!

Bu eşsiz tadın keyfini çıkardığın anları tüm sporseverlerle paylaşmak istersen Decathlon Türkiye Instagram hesabını etiketlemeyi unutma!

Sağlıkla, afiyetle ve elbette sporla kal!

Bu yazımız İçerik Uzmanımız ve Ülke Bisiklet Ürünleri Eğitmenimiz Efe Subaşı tarafından yazılmıştır. Efe’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!