Evde geçirdiğin vakti çok daha eğlenceli ve çok daha yararlı bir hale getirmeye ne dersin? Evdeki konforundan ve güvenliğinden hiçbir şey kaybetmeden hem spor yapmak hem de sosyalleşmek mümkün. Bunun için sanal bisiklet uygulaması Zwift’i kullanabilirsin. Home trainer’larda daha uzun ve bir o kadar da keyifli vakit geçirebilmene olanak sağlayan Zwift uygulamasıyla ilgili tüm detaylara birlikte bakalım. 

Zwift Nedir?

Home trainer – Zwift programı; akıllı trainer veya normal trainer kullanırken bisiklet ile ANT+ uyumlu kadans sensörü ve hız sensörü takılıp USB aracılığıyla verilerin bilgisayara aktarılmasını ve bu sayede trainer antrenmanları esnasında keyifli vakit geçirilmesini sağlayan bir sanal bisiklet uygulamasıdır. Zwift uygulaması, sporcunun trainer’daki tüm verileri, güç oranları, kalp atım hızı, trainer bilgisi gibi detayları alarak oyuna aktaran bir sisteme sahiptir. Böylece oyun içerisindeyken trainer üstündeki tüm veriler sporcunun gözünün önüne getirilir. Yani oyuncu oyun esnasında bütün değerlerini detaylı bir şekilde görebilir.

Zwift’in Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Evde spor yapmayı tercih edenlerin en sık kullandığı aletlerden olan home trainer’larda genellikle sporcuların en fazla yakındığı durum; trainer üzerinde yeterince süre duramamak. Oysa Zwift uygulaması kullanarak home trainer üzerinde geçen vakti ve sürüşleri çok daha bir şekilde artırmak mümkün. Zwift uygulaması sporcuların birlikte aktivite gerçekleştirmelerini ve sosyalleşebilmelerini amaçlar. Bunun yanı sıra gerçek dünyada dışarıda bisiklet sürerken karşılaşılabilecek kötü hava, uygun kıyafet sorunu ya da trafik gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlar. Genellikle tüm bu problemler sporcuların randımanlı ve disiplinli bir şekilde pedal çevirmesinin önüne geçer. Tam da bu noktada devreye giren Zwift, sporcunun ihtiyaç duyduğu ve hedeflediği bisiklet kondisyonunu sağlamasına olanak tanır. Kısa sürede devamlılık sorunları ortadan kalkar ve düzenli spor yapmak mümkün olur. 

Zwift ile uygulamanın içerisindeki yazılı antrenman programları uygulanabilirken aynı zamanda diğer bisikletçiler ile grup sürüşleri de gerçekleştirilebilir. Bu da sporcuların kendilerini geliştirebilmelerine ve düzenli spor yapabilmelerine yardım eder. Aktiviteye biraz daha eğlence katmak isteyenler için sanal grup sürüşleri esnasında arkadaşlar ile eş zamanlı olarak yarışmak da mümkün olur. 

Zwift için Gereken Aparatlar Nelerdir? 

Zwift için öncelikle bisiklet, akıllı ya da normal trainer gerekir. Bunların ardından ANT + destekli USB stick ve sensör cihazlarına ihtiyaç duyulur. Elbette bir dizüstü ya da masaüstü bilgisayar, internet bağlantısı ve güçlü bir ekran kartı da gerekir. Sonrasında Zwift uygulaması indirildiği gibi harekete geçmek mümkün. ANT + USB cihazını bilgisayara bağladıktan sonra bu cihazı bisiklet üstündeki ürüne bağlanmak gerekir. Sonrasında sporcu pedal çevirdikçe tüm aktivite bilgileri oyuna iletilir. Opsiyonel olarak ise kask, büyük ekran tv, projeksiyon cihazı ANT + uyumlu olan bir nabız bandı ya da oda ısısı için bir vantilatör de tercih edebilirsin. 

Zwift Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Zwift bağlantısı için uygulamanın internet sitesinden yeni bir kullanıcı kaydı oluşturup profil yaratmak gerekir. Uygulamayı bilgisayara kurduktan sonra öncelikle bağlı cihazları aratıp aygıtlarını tanıtmalısın. Ardından oyuna devam edebilirsin. Ancak oyunun içinde de düzenleyebileceğin pek çok ayar bulunur. Gözlük, ten rengi, kask, forma ve benzeri pek çok özelleştirmeyi kendine uygun şekilde gerçekleştirebilirsin. Pedal çevirmeyi durdurup biraz beklediğinde sürüş bitirme seçenekleriyle karşılaşırsın. Sürüşü sonlandırdığında bilgilerin kaydedilir ve tüm detayları internet sitesinden inceleyebilirsin. Ne kadar süre ve kaç km bisiklet sürdüğün ve ortalama güç değerlerin gibi detaylara ulaşabilirsin.

Zwift ile hem arkadaşlarınla hem de diğer bisikletçilerle keyifli yarışlar yapmak ve sürüş antrenmanlarına disiplinin yanı sıra eğlence de katmak için ideal olan Zwift ile keyifli ve verimli zaman geçirmen dileğiyle!

Sağlıkla ve sporla kal!