El ve parmaklar, ağırlık ile güç antrenmanları esnasında en çok göz ardı edilen bölgeler olsa da pek çok spor dalı için son derece önemlidir. Ellerinizi güçlendirmenize yardımcı olan el yayları, her an yanınızda taşımanızın mümkün olduğu ürünler olup evde televizyon izlerken dahi kullanabileceğiniz kadar pratiktir.

El Yayı Nedir?

El yayları, el kavrama gücünü artırmak için kullanılan egzersiz aletleridir. İlk olarak el kaslarında zayıflama olan hastaların tedavileri için geliştirilse de günümüzde kas geliştirmek ya da farklı sporlarla ilgilenen sporcuların performansını artırmak için kullanılır.

Tenis, kaya ve dağ tırmanışı için ihtiyaç duyacağınız kavrama gücünün artırılmasına yardımcı olan el yayı, aynı zamanda belli bir yaşın üzerindeki kişilerde görülen kas kayıplarının da önüne geçer.

El Yayı Türleri

El yaylarının en çok kullanılan formu ayarlanabilir klasik modeller olsa da pek çok farklı modeli mevcuttur. Tercih edeceğin el yayına karar verirken beklentilerini ve önceliklerini göz önünde bulundurabilirsin.

 • Bileğine sabitleyerek kullanabileceğin 5 parmaklı el yayları mevcuttur. Bileğine sabitledikten sonra elindeki tüm parmaklara yüzükleri takabilirsin. Yüzükle bileklik arasındaki bölümde yaylar bulunur ve elini açıp kapadıkça el kaslarını çalıştırırsın.
 • İki yanlı el yanları, dikdörtgen bir ara tabanın iki tarafında bulunan yaylardan oluşur. İki yanlı olduğundan hem ellerin hem de bileklerin çalışmasına yardımcı olur.
 • Ayarlanabilir el yayları, farklı kuvvetlere ayarlanabileceğin modellerdir. İki çubuğu sıkman beklenir ve bu çubuklar arasında bir yay bulunur. Yayın ayarını değiştirerek öncelikle hafif kuvvet uygulayarak çalıştırabilir ve zamanla performansını artırarak daha yüksek değerlere ayarlayabilirsin.
 • Uzun süre sıkıntısız bir şekilde kullanabilmek için çelik yay kullanılan ürünleri satın alabilirsin.

El Yayı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

El yaylarının farklı özelliklere sahip modelleri bulunur. Senin için ideal el yayını seçerken bazı püf noktaları bilmende fayda vardır.

 • Tercih edeceğin ürünün farklı sertlik derecelerine ayarlanmasına özen gösterebilirsin. Başlangıç seviyesi için 10 kg dirence sahip modeller yeterli olsa da kendini geliştirdikçe direnci 40 kg’a varan ürünlere ihtiyaç duyabilirsin.
 • Sapları sünger ile kaplı modellere öncelik vererek ellerinde oluşabilecek acı ve nasırların önüne geçebilirsin.
 • Mümkün oldukça silinebilir ürünleri satın almanda fayda vardır. Egzersiz esnasında ellerin terleyebileceğinden yayın kullandıktan sonra temizlenebilir olması önemlidir.

El Yayı Hangi Kasları Çalıştırır?

 • El yaylarının en çok etki ettiği bölgelerin başında ön kol bölgesindeki forearm kasları gelir. Forearm kaslarını güçlendirirken aynı zamanda bileklerin ile dirseklerin arasındaki bölgenin kalınlaşmasına yardımcı olur.
 • El yayı, bileklerin güçlendirilmesi yardımcı olur. Ayrıca yalnızca güçlendirmekle kalmaz bileğin üzerindeki hakimiyetini de artırır.
 • El yayını iki parmağında sıkarak doğrudan parmaklarını kuvvetlendirebilirsin. Özellikle müzisyenlerin kullandığı bu yöntemde parmaklar dönüşümlü olarak çalıştırılır ve kısa süre içerisinde parmaklardaki güç artışı gözlenir. Ayrıca parmaklarda kalınlaşmaya da neden olmaz.

 Hangi Sporlarla Uğraşan Kişiler Kullanır?

 • Ön kol kaslarını güçlendirdiğinden tekvando gibi ellerin sıklıkla kullanıldığı spor dalları için önemlidir.
 • Uzun süreli bisiklet antrenmanları için el yayı oldukça faydalı bir egzersiz aletidir. Düzenli kullanım sayesinde bilek ve parmaklarınızdaki kaslar gelişeceğinden dolayı saatler boyu yorulmadan gidonu tutabilir ve özellikle rüzgârlı havadaki sürüşlerde ve arazi yollarında yapılan dağ bisikleti sürüşlerinde rahat edebilirsin.
 • Bilek ve parmak güreşi sporcularının en çok kullandıkları egzersiz aletlerindendir. Hem bilekleri hem de parmakları geliştirdiğinden performansı önemli derece artırır.
 • Tırmanış esnasında ipi kavrama gücünü artırdığından kaya tırmanışı ve dağcılıkla ilgilenenler tarafından kullanılır.
 • Profesyonel olarak yoga ve pilatesle ilgilenenlerin üst düzey hareketleri kolaylıkla uygulamasına yardımcı olur.

Sağlıkla ve sporla kalın!