Sporcuların kendi ağırlıklarını kullanarak yaptıkları aktiviteler sırasında en çok gereksinim duydukları ekipmanlardan biri spor matlarıdır. Bir esneklik ve denge disiplini olan pilates sırasında da kullanılan mat oldukça önemlidir. Pilates matı, hareketlerini yaparken sert zemin ile vücudun arasında bir ara katman oluşturur, hem bedenini destekler hem de pilates hareketlerini en doğru şekilde yapmana yardımcı olur. Peki, pilatesin olmazsa olmazı olan pilates matı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmaya ne dersin?

Pilates Matı Çeşitleri Nelerdir?

Pilates matları diğer mat çeşitlerine göre daha kalın ve uzundur. Pilates matları üretildikleri materyale, boyutlarına ve kalınlıklarına göre değişiklik gösterir. Pilates matlarının üretiminde ham madde olarak genellikle kauçuk, vinil, plastik, polietilen köpük ve sünger gibi materyaller kullanılır. Pilates matları ebatlarına göre ise küçük, orta ve geniş olarak kategorilere ayrılır. Pilates matlarının genişlikleri 55 cm ile 100 cm arasında değişirken uzunlukları ise 180 cm ile 220 cm arasında tasarlanır. Egzersizler sırasında vücudunu ve eklemlerini koruyan pilates matlarının taban kısmının yüzeyi pürüzsüz olarak dizayn edilir. Böylece hareketleri yaparken olası bir kayma durumunun engellenmesi hedeflenir. Ayrıca pilates matları arasında taşıma kayışı ve lastikler ile birlikte tasarlanan modeller bulunur. Taşıma kayışına sahip olan matları dilediğin yere rahatlıkla götürebilirsin. Decathlon bünyesinde sunulan farklı renk ve desenlere sahip pilates mat modelleri arasından, beğendiğin ve seni motive eden ürüne sahip olabilirsin.

Pialtes matı modellerimiz için hemen tıklayın!

Pilates Matı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pilates hareketleri sırasında mat ile çok fazla temas halinde olduğun için kalın mat modelleri arasından tercih yapmalısın. Pilates sırasında ihtiyacın olan yastıklamayı elde edebilmen için gerekli olan mat kalınlığı 10 mm ile 15 mm arasındadır. Pilates matı seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise matın sertliğidir. Özellikle omurga üzerinde yapılan hareketler sırasında istediğin konforu sağlayacak yumuşaklığa sahip mat çeşitleri arasından seçim yapmalısın. Aksi takdirde sert matlar egzersiz sırasında rahatsızlık oluşturabilir ve hareketleri yapmanı zorlaştırabilir. Pilates matı alırken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer özellik ise matın dokusudur. Hareketler sırasında el ve ayakların terlese bile mat üzerinden kaymaması gerekir. Bu nedenle kullanacağın pilates matının yeterli kavramaya sahip olduğundan emin olmalısın. Ayrıca pilates topuyla yapılan hareketler sırasında herhangi bir tehlikeli durumu yaşamamak için matın, topun kaymasını engelleyecek yapıya sahip olması gerekir. Pilates sırasında kullanılan matın ölçüleri de oldukça önemlidir. Matın ebatları vücut ölçülerine uygun genişlik ve uzunlukta olmalıdır. Özellikle matın uzunluğunun boyuna eşit veya boyundan uzun olması tavsiye edilir.

Domyos Pilates Matı 500 Comfort – Detaylı bilgi için tıklayın!

Pilates Matı Bakımı Nasıl Yapılır?

Pilates matının bakımı matın özelliklerine göre farklılık gösterir. Eğer sahip olduğun mat çamaşır makinesinde yıkanabilir özellikte ise bu seçeneği kullanarak zamandan tasarruf edebilirsin. Ancak pilates matın çamaşır makinesinde yıkanmayan modellerden biri ise matını elle temizlemek zorundasın. Mat temizliği sırasında doğal temizleyicilerden faydalanmak istersen, bir sprey şişesine biraz elma sirkesi veya beyaz sirke ile birlikte lavanta ya da kekik yağı ekleyerek temizlik losyonunu hazırlayabilirsin. Daha sonra matın üzerine sıktığın karışımı nemli bir bez yardımıyla silerek matının temizliğini tamamlayabilirsin. Pilates matının temizliği bitip kuruduktan sonra yıpranmasının önüne geçmek için matı rulo haline getirerek saklamalısın. Matını bir ip veya lastik ile bağlıyorsan çok fazla sıkmamaya özen göstermelisin. Kullanmadığın zamanlarda matı doğrudan güneş almayan, kuru ve temiz bir ortamda muhafaza etmelisin. Ayrıca matın üzerine ağır cisimler koymamaya, sivri malzemelerden ve ısı kaynaklarından uzak tutmaya dikkat etmelisin.

Pilatesi dileğin her yerde yapabilir, günün getirdiği stresi ve negatif enerjiyi üzerinden atarak rahatlayabilirsin. Pilates egzersizlerin sırasında kas, kemik ve eklem yapını korumak için gereksinim duyduğun pilates matınaDecathlon’un sunduğu ayrıcalıklar ile sahip olabilirsin.

Sporla kalın!