Sağlık topu, geçmişi Antik Yunan ve Mısır medeniyetlerine kadar uzanan bir spor ekipmanıdır. Eski zamanlarda hayvan derisinden yapılan ve içerisine kum doldurulan bu toplar, bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanırdı. 1900’lü yıllara gelindiğinde ise sağlık topları artık ağırlık çalışmalarında da kullanılmaya başlandı. Yakalama ve fırlatma tarzı hareketlerde kullanılan sağlık topu, aynı zamanda evde spor yaparken de rahatlıkla faydalanabilecek bir spor malzemesidir. 

Sağlık Topu Nedir?

Sağlık topları; kasları güçlendirmek ve esnekliği artırmak için üretilir. Spor ekipmanı, görüntü olarak küçük pilates topuna benzese de ağırlığı pilates toplarından daha fazladır. Sağlık toplarının ağır olmasının nedeni, ekipmanın kas ve bağ dokularını geliştirmek için tasarlanmış olmasıdır. Oldukça dayanıklı olan bu toplarının yüzeyleri elle kavramayı kolaylaştıracak şekilde dizayn edilir.

Türleri Nelerdir?

Sağlık topları; boyutlarına, tasarımlarına ve ağırlıklarına göre farklılaşır. Ağırlıklarına göre 0,5, 1, 3, 5 ve 10 kilogram seçenekleri ile fitness tutkunlarına sunulur. Decathlon ürün yelpazesinde bulunan sağlık topları, ağırlıklarına göre farklı renklerde tasarlanır. Toplarının büyüklükleri ise beyzbol topu boyutlarından başlayarak bir basketbol topu ebatlarına kadar değişiklik gösterir. Top çeşitlerinin büyüklüğü, ağırlığı konusunda bir gösterge değildir. Daha küçük ancak daha yoğun top modelleri de vardır. Küçük ve hafif boyutlu sağlık topları genellikle hız eğitimi için kullanılırken ağır olanlar ise güç antrenmanlarında tercih edilir. Ayrıca top modelleri zıplayan ve zıplamayan tasarımlar olarak da birbirinden ayrılır.

Evde Neler Yapılabilir?

Sağlık topları ile yapılan egzersizler antrenmanların daha verimli olmasına yardımcı olur. Bu topları kullanarak yapılan hareketlerin birçoğunu evde tek başına da yapabilirsin. İşte evde sağlık topu kullanarak uygulayabileceğin etkili egzersizler;

  • Bacak Kaldırma

Harekete başlamak için yere sırtüstü uzan ve sağlık topunu kaval kemiklerinin arasına al. Ardından topu sıkıca tutarak bacaklarını yer ile dik açı oluşturacak şekilde yukarı kaldır. Daha sonra bacaklarını yavaşça yere değmeyecek kadar indir. Bu pozisyonda birkaç saniye bekledikten sonra hareketi aynı şekilde tekrarla. Spor ekipmanını bacaklarının arasında indirip kaldırırken sırtının kamburlaşmamasına dikkat etmelisin. Hareket sırasında karın kaslarının sıkılı olmasına da özen göstermelisin. Ayrıca hareketi yaparken ivme gücü yerine kaslarını kullanırsan hareketten daha yüksek verim elde edebilirsin.

  • Kalça Kaldırma

Sağlık topu ile kalça kaldırma hareketine başlamak için yere sırtüstü uzan ve dizlerini kırıp ayak tabanlarını yere koy. Ayak tabanlarının arası kalça genişliğinde açık olsun ve topu dizlerinin arasında yerleştir. Daha sonra karın kaslarını sıkarak kalçanı yukarı doğru kaldır. Dizlerin, karnın ve göğsün bir çizgi haline geldiği pozisyonda birkaç saniye bekledikten sonra yavaşça başlangıç pozisyonuna geri dön. Kalça kaldırma hareketinin en üst noktasında kalça kaslarını tam olarak sıktığından emin ol. Ayrıca hareket boyunca dizlerin ile sağlık topuna basınç yapmayı da unutma.

  • Mekik

Sağlık topu ile mekik egzersizi için dizlerin 90 derece kırık ve ayak tabanların yerde olacak şekilde zemine uzan. Topu göğsünün üzerinde tut ve karın kaslarını sık. Ardından sıkılı olan karın kaslarını kullanarak omuzlarını ve gövdeni yerden kaldır. Göğsünü dizlerine yaklaştır ve en üst noktada birkaç saniye durakladıktan sonra karın kaslarını kullanarak yavaşça başlangıç konumuna geri dön. Mekik hareketini yaparken ayaklarının yerden kalkmasına izin verme.

  • Şınav

Sağlık topu ile şınav hareketi için top göğüs hizanda, ellerin ise topun üzerinde olacak şekilde şınav pozisyonu al. Vücudunun omuzlarından ayak bileklerine kadar düz çizgi oluşturduğundan emin ol. Daha sonra dirseklerini vücuduna yakın tutarak yavaşça göğsünü sağlık topuna yaklaştır. Göğsünün topa değdiği noktada birkaç saniye durakla ve ellerin ile topu iterek tekrar başlangıç pozisyona geri dön. Şınav çekerken merkez bölgende bulunan kasların sıkılı olduğundan emin ol.

Sen de evde gerçekleştirdiğin antrenmanlarında kullanmak için ihtiyacın olan sağlık topu türüne (1 & 2 kg) Decathlon aracılığı ile sahip olabilirsin.