Vücut ağırlığını ve kas kuvvetini kullanarak bedeni güçlendirmek esasına dayanan pilates, nefes ve hareketi birleştirerek fiziksel direnci arttırmayı hedefliyor. Birinci Dünya Savaşı sırasındaki kamplarda, son derece dar bir alanda ve kalabalıklar halinde yaşamak zorunda bırakılan esirler için Joseph Huberts Pilates tarafından geliştiriliyor ve zaman içinde en çok tercih edilen sporlardan biri haline geliyor.

Pilates sporunun ilk ortaya çıkışı her ne kadar imkânsızlıklar içinde geçen bir döneme rastladıysa da günümüzde bu spor; top, çember, lastik gibi farklı ekipmanlarla ve hatta kendine özgü kıyafetlerle yapılıyor. Denge unsurunun önemli bir yer tuttuğu pilates sporunda, bedeni saran ancak hareketi kısıtlamayan taytlar, atletler ve önemli bir unsur olarak kaydırmaz çoraplar öne çıkıyor.

Pilates Çorabı Nedir?

Tüm kas gruplarını yine kendi kuvveleriyle çalıştırmayı hedefleyen pilateste, ayak parmaklarının gerginliği de çok önemli olduğu için ayakkabı kullanılmıyor. Diğer yandan denge ve sağlamlık üzerine kurulu farklı pozların tam anlamıyla yapılabilmesi için ayağın yere sağlam basması ve zeminde kaymaması gerekiyor.

Pilates çorabı tam da bu ihtiyaçtan doğuyor ve bir yandan ayağının kaymasını engellerken diğer yandan ayak bileklerini ve parmaklarını rahatça hareket ettirmene imkân tanıyor.

Pilates Kaymaz Çorabı Nasıl Olmalıdır?

Pilates çorabının ayağına ne dar ne de bol gelmesi ve tam olarak sarması gerekiyor. Çorabın taban kısmında bulunan ve kaydırmazlık özelliği sağlayan noktaların, bastığında ayağını rahatsız etmemesi de son derece önem taşıyor. Aynı şekilde ayağının da rahat etmesi için pilates çorabının pamuklu ve nefes alan bir dokuya sahip olması gerekiyor. Eğer uzun model tercih edeceksen, çorabın bilek kısmının da ayağını sıkmaması önem taşıyor. Aksi halde, kan akışın olumsuz etkileneceği için ayakların rahatsız olabiliyor.

Pilates Çorabı Neden Önemlidir?

Güç, nefes ve denge antrenmanlarının daha verimli olabilmesi için konsantrasyon gerektiren pilateste; spor esnasında zeminde hissedilen rahatsızlık, duruşları tam olarak yapamamana ve dengenizi koruyamamana neden olabiliyor. Esas amacı kaymayı önlemek olan pilates çorapları, ayağını da koruyarak daha güvenli spor yapmana yardımcı oluyor.

Öte yandan, normal çoraplar, tabanlarında özel koruyucu olmadığı ve ayakların kaymasına sebep olduğu için bazı duruşlar tam olarak yapılamıyor. Daha kötüsü bazı basit yaralanmalar meydana gelebiliyor.

Pilates Çorabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pilates çorabının tam ayağına göre olması çok önemli. Ayak tabanını sarması için pilates çoraplarında genellikle ekstra topuk desteği bulunuyor ve bu kısım, çorabın hem elastikiyetini hem de kaydırmazlığını arttırıyor. Pilates çoraplarının alt kısmındaki çıkıntıların plastik değil de silikon olmasına ve uzun süre kullanabilmek için de sağlamlığına dikkat etmek gerekiyor.

Enerji kullanımı yoğun bir spor olan pilates sırasında tüm vücudun gibi ayakların da terleyeceği için pilates çorabının fileli ve geçirgen bir yapısı olması gerekiyor. Bu geçirgen ve nefes alan dokular, ayak terlemelerinin önüne geçerek hem kötü koku oluşmasını engelliyor hem de ayak sağlığını koruyor.

Pilates Çorabı Modelleri

Her ne kadar işlevsel olarak tasarlanmış ve bir ihtiyaca olarak üretilse de pilates çorapları aynı zamanda spor esnasındaki kıyafetinin tamamlayıcısı olarak da öne çıkıyor. Hemen tüm modellerde, kaydırmaz silikon yapı bulunurken bazı pilates çorapları patik çorap gibi bazıları ise bileklere kadar uzanan türde olabiliyor. Spor deneyimi ve zevke uygun çeşitli alternatiflerin olduğu kaydırmaz pilates çoraplarında, ayak parmaklarının bir kısmını ya da tamamını açıkta bırakan modeller de bulunabiliyor.

Daha zevkli ve daha sağlıklı bir pilates deneyimi için ihtiyacın olan tüm ekipman ve aksesuarlar Decathlon’da seni bekliyor!