Yaşamın stresinden uzaklaşmak, vücudunuzun gerginliğini almak, ruhunu dinlendirmek için yapabileceğin en güzel aktivitelerin başında yoga yer alır. Farklı ihtiyaçlara yönelik yoga hareketlerinde en çok kullanılan malzemelerin başında yoga kayışları gelir. Esneklik özelliği yüksek olan çeşitli malzemeler kullanılarak üretilen yoga kayışları sayesinde yoga hareketlerini daha kolay uygulayabilir ve hızlı bir şekilde kendinizi geliştirebilirsin.

Yoga Kayışı Nedir?

Özellikle zorlu pozisyonların vazgeçilmez yoga malzemelerinden birisi olan yoga kayışı, profesyonel yogilerin yanı sıra hobi olarak yoga yapanların da pek çok hareket esnasında kullandığı ürünlerdendir. Kişinin fiziksel gücünün yetmeyeceği pozisyonların da uygulanabilmesini mümkün kılan yoga kayışlarından postür bozukluğu hareketlerinde sıklıkla faydalanılır.

Domyos Organik Tarım Ürünü Pamuk Yoga Kayışı – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Yoga Kayışı Ne İşe Yarar?

  • Yoga kayışı, kasları henüz yeterince esnek olmayan yogaseverlerin esneme sıraında gereğinden fazla zorlanmasının önüne geçer.
  • Ayakların, bacakların, dizlerin ve kolların gerdirebilmesi için kullanılan yoga kayışı ile uzuvlarını mümkün oldukça çekip bekleterek germe uygulayabilirsin.
  • Yoga pozisyonları arasında geçiş yaparken zorlanıyorsan yoga kayışlarından faydalanabilir ve hareket değişimi esnasında vücut ağırlığını dengeleyebilirsin.
  • Özellikle başlangıç seviyesinde dik durmakta zorlanıyorsan hareketleri kayış ile yapmayı deneyebilirsin.
  • Kalça ve omuzların aynı anda genişletilmesi hedeflenen pozisyonlarda yeterince esneyemiyor ve ellerinin gerekli konuma ulaşmasını sağlayamıyorsan kollarını ekstra uzatmak için kayışlardan yardım alabilirsin.

Yoga Kayışından Faydalanılan Pozisyonlar

Yoga kayışı kullanarak uygulayabileceğin pek çok yoga hareketi olup seviyen ve ihtiyaçlarına uygun hareketlerde faydalanabilirsin.

  • Karın ve bacak kaslarını esnetmek için uygulayabileceğin U-boat hareketinin daha kolay hale gelmesini sağlar. Kalçanızın üzerinde dururken sırtını öne iterken bacaklarını yukarı kaldırman gereken hareketi yaparken ayaklarına yoga kayışını geçirerek ellerinle asılabilirsin.
  • Sırt ağrılarını hafifletmek ve sırt kaslarını güçlendirmek için yoga kayışından faydalanabilirsin. Kollarından birini kırarak yandan, diğerini ise üstten sırtına doğru götürerek yoga kayışının iki ucundan çekebilirsin. Kayışı sabit tutmak kas gücünü artırırken çekip bırakmak kasların esnemesine yardımcı olur.
  • Yere oturup ayağının birini uzatarak yoga kayışını parmaklarının altına sabitleyebilir ve hafif hafif çekip bırakabilirsin. Kan akışını hızlandıran bu hareket bacaklarını biçimlendirmek ve güçlendirmek için faydalıdır.
  • En zorlu yoga hareketlerinden natarajasana pozisyonunu uygulamak için yoga kayışından yararlanabilirsin. Dik bir şekilde dururken ayaklarından birine kayışı geçirebilir ve dizlerinden arkaya doğru kırabilirsin. Ellerini yukarıdan geçirerek kayışın bir ucunu tutman gereken bu hareket, duruşuna diklik katar.

Yoga Kayışı Ne Zaman ve Nasıl Kullanılmalı?

Yoga kayışını, yoga hareketlerini uygularken kullanabileceğin gibi çeşitli esneme ve gerdirme hareketlerinde de kullanabilirsin. Az yer kaplayarak her an yanında taşıyabileceğin yoga kayışlarını çeşitli egzersizler öncesinde sakatlıkları minimuma indirmek amacıyla ısınırken kullanabilirsin.

Yoga kayışları, her ne kadar pek çok hareketin uygulanmasını daha kolay hale getirse de kullanımı esnasında bilinçli olmak önemlidir. Yanlış uygulanan hareketler, kas tellerinin yıpranmasına ya da kopmasına neden olabilir.

Yoga Kayışı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yoga kayışları, bilinçli kullanıldığında yoga hareketlerini kolaylaştıran ve yaratıcı pozisyonlar denemek için oldukça faydalı olan malzemelerdir. Ancak yoga kayışı kullanırken kayışın kontrolüne dikkat etmen önemlidir. Malzemeyi yalnız yöne çekmemeye özen göstererek oluşabilecek sakatlıkların önüne geçebilirsin.

Yoga kayışı kullanarak doğrudan zorlu pozisyonları denemek yerine basit hareketlerle başlayabilirsin. Kayışı koluna ya da bacağına bağlayarak gerdirmeyi deneyerek kayış kullanımına alışabilirsin.

Yoga kayışını bağlarken gereğinden fazla sıkmamaya dikkat edebilir, pozisyona başlamadan önce yoga kayışının sabit durduğundan emin olabilirsin. Hareket esnasında hareket eden kayış, dengeni bozarak düşmene neden olabilir.

Sağlıkla ve sporla kal!