Masa tenisi, hem çok eğlenceli hem de son derece kolay oynanabilen bir spor dalı olması sayesinde her yaşta sporseverin rahatlıkla tercih edebileceği keyifli aktiviteler arasında yer alıyor. Hem açık havaya hem de kapalı alanlara uygun olan masa tenisini, birkaç basit ekipman edinmen durumunda evde de kolayca oynayabilirsin. Peki masa tenisi nedir ve nasıl oynanır biliyor musun? İşte bu son derece keyifli spor dalına dair öğrenmen gereken tüm detaylar!

Masa Tenisinin Tarihçesi

Masa tenisi, çıkış tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte 19. yüzyılda yaygınlaşan spor dalları arasında yer alıyor. Masa tenisine dair bilinen en eski kayıt, 1880’li yıllara ait. Bu dönemde, İngiliz subaylarının Hindistan ve Güney Afrika’daki karargahlarında boş vakitlerini değerlendirme amacıyla kendi aralarında masa tenisi turnuvaları düzenledikleri biliniyor. Futbol başta olmak üzere pek çok spor dalında olduğu gibi masa tenisinin de 19. yüzyılda dünyanın farklı yerlerinde bulunan İngiliz askerleri tarafından yaygın hale getirildiği tahmin ediliyor.

1902 yılında ilk resmi federasyonu kurulan masa tenisi, 1920’li yıllardan bu yana ise belirli kurallarla oynanan resmi bir spor dalı olarak kabul ediliyor. Günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde profesyonel düzeyde oynanan masa tenisi, sporla amatör düzeyde ilgilenenlerin de en çok tercih ettiği branşlar arasında yer alıyor. Son derece keyifli ve eğlenceli müsabakalara sahne olan spor dalı; kol ve göğüs kaslarını geliştirmesi, el vücut koordinasyonuna katkı sağlaması gibi faydaları ile de yoğun ilgi görüyor.

Masa Tenisi Kuralları

Masa tenisi, son derece basit kurallar çerçevesinde oynanabiliyor. Tekli ya da çiftli olarak oynanabilen masa tenisi için uygun bir masa, masayı ortadan ikiye bölecek bir file, kolayca sekebilen bir top ve her oyuncu için birer raket edinmek yeterli oluyor. Oyuna başlarken her iki rakip ya da takımın masanın hangi tarafında yer alacağına karar vermesi gerekiyor. Rakiplerden birinin servis atışıyla başlayan oyunda ilk atışın, fileyi tamamen aşarak rakip oyuncuya ait alanı ikiye bölen çizginin fileye yakın kısmına düşmesi gerekiyor. Servis esnasında fileye temas eden top, servisi kullanan oyuncunun aleyhine sayı olarak değerlendiriliyor. Servis dışındaki atışlarda ise topun oyun alanını belirleyen çizgilerin herhangi bir noktasına düşmesi yeterli oluyor.

Rollnet Pongori Masa Tenisi Filesi – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Bir oyuncunun karşı alana yolladığı topun rakibi tarafından tek bir vuruşla geri gönderilmesi ve yine rakip alandaki çizgilerin içine düşmesi gerekiyor. Eğer bir oyuncu rakibinden gelen topu tek vuruşta karşılayamazsa top rakip alanın çizgileri dışına düşmezse ya da kendi alanında iki kere sekerse, topu gönderen oyuncu hanesine bir puan ekleniyor. Rakibinden önce 21 sayıya ulaşan oyuncu, seti kazanmış sayılıyor. 3 ya da 5 set üzerinden oynanan maçlarda rakibinden önce 2 ya da 3 set kazanan oyuncu, maçın galibi oluyor. Masa tenisi maçları, oyuncuların kararına bağlı olarak 11 sayılık setler üzerinden de oynanabiliyor.

Evde Masa Tenisi Oynama Yolları

Her yerde rahatlıkla oynanabilen masa tenisi, ev ortamında tercih edilebilecek en ideal ve en keyifli spor dalları arasında yer alıyor. Evinde masa tenisi oynamak için ise raket, top ve uygun ölçülerdeki herhangi bir masayı tenis masasına dönüştürecek bir file seti edinmen gerekiyor ya da küçük boyutlardaki mini masa tenisi masalarını tercih edebilirsin. Raket seçerken çift yüzü yumuşak kaplamalı modellere yönelmen ve raketinin falso vermeye uygun bir kalınlığa sahip olmasına dikkat etmen de önem taşıyor. Masa tenisi toplarının ise her türlü yüzeyde rahatlıkla sekebilecek kadar hafif ve darbelere direnecek kadar güçlü olması, oyun kalitesini artıran faktörler arasında bulunuyor.

Tüm masa tenisi ürünlerimiz için hemen tıkla!

Decathlon’dan kolayca satın alabileceğin masa tenisi gereçleriyle yaşam alanını eksiksiz bir masa tenisi salonuna çevirebilir ve sevdiklerinle birlikte birbirinden heyecanlı karşılaşmalar düzenleyebilirsin. Dilersen katlanabilir özelliği ve özel koruyucu kılıfı sayesinde evinde kolayca saklayabileceğin portatif tenis masalarından da tercih edebilir ve bu benzersiz sporun keyfini evinin rahat ortamında maksimum seviyede yaşayabilirsin.