Vücut geliştirmek, kilo vermek, kas güçlendirmek, kondisyon artırmak… Spor yaparken birçok farklı hedefin olabilir. Ancak tüm hedefler tek bir ortak noktada buluşur: Daha sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olmak! Bu nedenle yaptığın antrenmanların sonucunda yaşayabileceğin kas ağrılarını en aza indirmek ve vücudunu mümkün olduğunca korumak büyük önem taşır. Tıpkı spor öncesi yaptığın esneme hareketleriyle vücudunu antrenmana hazırlaman gibi antrenmanını da doğru bir finalle sonuçlandırmalısın. Bunu yapmanın da en kolay ve pratik yolu, vücudunu yoğun hareket sonrası toparlamayı sağlayan recovery amaçlı masaj aletlerini kullanmaktan geçer. Dilersen, bu masaj aletlerini nasıl kullanabileceğine ve vücudunda yarattıkları etkilere birlikte göz atalım!

Kas Ağrıları Başarı Anlamına Gelmez

Özellikle evde ya da bireysel şekilde sürdürdüğün fitness ve kardiyo temelli antrenmanların sonunda birkaç gün kas ağrısı hissetmen doğal bir durum. Ancak kas ağrılarını başarılı bir antrenmanın mecburi sonucu olarak görmemelisin. Günümüzde antrenman rutinine yeni başlamış birçok sporcu, yaptığı antrenmanın verimliliğini çektiği kas ağrılarına bağlı olarak belirler. Oysa bu ağrıların yoğun yaşanması, vücudunu antrenman öncesi ve sonrasında yeterince hazırlamadığının göstergesidir. X-Men filminin oyuncu kadrosunun antrenörü David Kingsbury, kas ağrılarının gurur duyulacak bir gazilik madalyası ve hedeflenecek bir sonuç olmaması gerektiğini söyler. 

Antrenman Sonrası Toparlanma Süreci

Esneme hareketleri ve masaj aletleri, bu noktada en büyük kurtarıcındır. Vücuduna uygun ve doğru tempoda bir antrenman programı izlediğin ve vücuduna gereken özeni gösterdiğin sürece, yaşayabileceğin ağrıları en aza indirebilir ve bir sonraki antrenmanına çok daha güçlü bir şekilde başlayabilirsin. Çünkü yoğun tempolu bir antrenmandan sonra vücudunu toparlamanın en doğru yolu, aktif toparlanmadır. Yoğun antrenmanların sonunda yalnızca duşa girdiğin ve dinlendiğin bir günde, vücudundaki kasların bir anda toparlanmasını beklemen yanlış olur.

Recovery Masaj Aletleri Ne İşe Yarar?

Dinlenme ve uyku gibi eylemleri içeren pasif toparlanma süreci kaslarının onarımını sağlarken, masaj ve hareket etmeyi içeren aktif toparlanma süreci kaslarının toparlanması için gerekli kanı dokularına taşır. Böylelikle vücudun kendini yenileyebilir ve kasların tekrar güçlenebilir. Bu nedenle aktif ve pasif toparlanma süreçlerinden ikisini de eksiksiz şekilde uygulamalı ve vücuduna yenilenmek için fırsat vermelisin.

Tüm masaj aletlerimiz için hemen tıklayın!

Recovery amaçlı masaj aletleri, antrenman sonrası yaşanabilecek kas travmalarını, incinmeleri ve tutulmaları mümkün olduğunca önlemeni sağlar. Çünkü vücudunda yüklendiğin kas gruplarına masaj yaptığında, kaslarının belli bölümlerinde birikmiş olan laktik asidin dağılmasını sağlarsın. Kaslarına masaj yapman, vücudundaki kan dolaşımını artırır. Antrenman sonrasında kan dolaşımının durağan olarak seyretmesi, kas travmalarına da davetiye çıkarır. Antrenman sonrası masaj ise kas iltihaplanmalarını en aza indirerek kasların kasılma kabiliyetlerini ve eklem etrafındaki hareketlerini geliştirir. 

Hızlı, Pratik ve Kolay Uygulama

Recovery amaçlı masaj aletlerinin en büyük avantajı, başka birine ihtiyaç duymadan vücuduna dilediğin şekilde masaj yapabildiğin seçenekler barındırmasıdır. Böylece evde tek başına sürdürdüğün antrenman programından sonra toparlanma sürecini de kolaylıkla tamamlayabilirsin. Öyle ki bu aletler uzun süre bilgisayar ya da oyun konsolu başında vakit geçirmek durumunda olan e-sporcuların da en büyük yardımcılarından biridir. Farklı formlarda üretilen ve farklı kas gruplarına uygulanabilen masaj aletlerinin uyguladığı baskı ve titreşim de senin kontrolündedir. Böylece söz konusu antrenmanında yüklendiğin ve güçlendirmek istediğin kas gruplarına dilediğin şekilde uygulama yapabilirsin. İhtiyacın olan tüm recovery amaçlı masaj aletlerini Decathlon’da bulabilir, bu aletler eşliğinde tamamladığın aktif toparlanma sürecinden sonra zihnin ve vücudun rahatlamış bir şekilde dinlenmeye başlayabilirsin!