Dans, mükemmel bir egzersiz şekli olmasının yanı sıra zarafet, koordinasyon, ritim ve kendine güven öğretir. En önemlisi yaratıcı bir çıkış noktasıdır ve yaratıcı öğrenmenin bir çocuğun hayatında etkisi büyüktür. Erken dans deneyimi çocukların vücut kontrolü, koordinasyon, denge ve mekânsal farkındalık geliştirmelerine yardımcı olur. Çocuklar ayrıca çeşitli kaba motor hareketleri ve ince motor hareketleri deneyimleyebilir. Aynı zamanda çocukların fikir, düşünce ve duygularını sözsüz bir şekilde iletmeleri için harika bir yoldur.

Evde spora devam ettiğimiz bu günlerde de evde müzik eşliğinde rahatlıkla pratik edilebilecek bir egzersiz, eğlence, sanat aktivitesi ve elbette harika bir spor!

Çocuğunuzun kişiliği veya tercihleri ​​ne olursa olsun, her biri kendilerini ifade etmelerine izin verir ve iyi bir egzersiz olan mükemmel bir dans stili vardır. Peki, çocuklar için ideal dans türleri nelerdir? İşte hareket ve içerikleri doğrultusunda en popüler beş çocuk dansı stili:

1. Bale

Pembe ayakkabılar ve güzel kostümlerle, bale dansı pek çok kız çocuğu için öncelikli tercih edilen danslar arasındadır. Ama tabi ki erkekler de bu dansı yapabilir! Bale tekniğin yanı sıra güç, denge ve zarafete odaklanan eğlenceli bir danstır. Çocuklar pozisyonları öğrenirken ve güçlü kaslar geliştirirken duruş üzerinde çalışmaya başlar. Bale, diğer dans stilleri için harika bir temel oluşturur ve çocuklara dans dünyasına tanıtmaya yardımcı olabilir.

2. Hip-Hop

Hip-hop popüler müzikle yapılan eğlenceli, yaratıcı bir dans stili olup eğer etrafta zıplamayan, yüksek enerjiye sahip ve ritmi seven bir çocuğunuz varsa oldukça iyi bir seçenektir. Bu dans kategorisi ritim, temel hip hop dansı hareketleri ve yaratıcılığa odaklanır. Daha ileri seviyede hip hop dansı daha zorlu bir koreografi dâhilinde ilerler. Çok fazla kural istemeyen çocuklar için iyi bir seçenektir. Hip-hop, çocuklar için arkadaş edinmek ve güvenlerini oluşturmak için eğlenceli bir yol olabilir. Vücudun belirli kısımlarını hareket ettirmek için çok fazla vücut farkındalığı gerektirir ve evde de yapılabilecek harika bir kardiyo egzersizi türüdür. 

3. Jazz Funk

Jazz, dans hareketlerini ve tekniklerini lirik, modern ve daha pek çok farklı dans stilini birleştiren yüksek enerjili bir danstır. Jazz funk dansı modern dans olarak görülmese de hareketler etkileyici ve yaratıcıdır. Sıçramalar, dönüşler ve yüksek vuruşlar bu dansa yönelik hareketlerden sadece birkaçıdır. Çocuklara gelince, bu dans bir dizi farklı hareket gerektirdiğinden keyifli ve rahatlatıcı olurken esnekliği, eklemleri ve kasların gelişimini de destekler. Dahası, jazz dansı yaratıcı hareketlerle çocukların yaratıcı olmasını sağlar ve kendilerini ifade etmeyi teşvik eder.

4. Tap Dansı

Tap dansı, topuk ve ayak parmaklarıyla donatılmış ayakkabı giyen bir dansçının, zemine veya başka sert bir yüzeye ritmik olarak vurarak sesli vuruşlar çıkardığı bir dans türüdür. Bu dans, enerjik ve çok sesli olduğundan çocuklar temellerini öğrenerek eğlenceli zaman geçirebilirler. Tap dansı, gürültü yapmayı ve eğlenmeyi seven çocuklar için mükemmel bir seçenektir. 

5. Lirik Dans

Lirik veya modern çocuk dansı, dansçının hareketlerine ilham vermek için genellikle şarkı sözleriyle müzik kullanan bale ve caz dansının bir kombinasyonudur. Dansçıların şarkıya bağlanmalarını ve duygularını hissetmelerini gerektirir. Bu dans genellikle gruplar halinde yapılsa da dansçılar tamamen senkronize olmaktan çok bir hikâye anlatmaya odaklanırlar. Lirik dans, performans sergilemeyi seven çocuklar için iyi bir seçenektir. Diğer dans tarzlarıyla iyi eşleşir. Çocuğunuz sıçramayı, dönmeyi ve müziğe geçmeyi seviyorsa lirik iyi bir seçenek olabilir. 

Görselin orijinali için tıklayın!

Dansın Çocuklar Açısından Faydaları

Dans etmek sadece çocuklar için eğlenceli olmakla kalmaz, aynı zamanda birçok olumlu şekilde faydalanabilir.

İşte dansın çocuklar açısından faydaları:

Fiziksel Gelişimi Destekler

Dans, sınırsız enerji gerektiren fiziksel bir aktivitedir, bu da çoğu çocuğun ihtiyaç duyduğu bir şeydir! Dans etmek yalnızca enerjiyi serbest bırakmakla kalmaz, aynı zamanda çocuğunuzun esnekliğini, hareket kabiliyetini, fiziksel gücünü ve genel dayanıklılığını da artırır. Ayrıca, dansta yer alan tutarlı tekrarlayan hareketler kasları iyileştirmeye, zayıf duruşu düzeltmeye, dengeyi ve koordinasyonu artırmaya ve çocuğun genel kardiyovasküler sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu doğrultuda, dans, çocukların hayatlarının geri kanında devam ettirebilecekleri sağlıklı fiziksel kalıpların aşılanmasına yardımcı olabilecek son derece faydalı bir aerobik egzersiz şeklidir.

Sosyalleşme Becerilerini Güçlendirir

Dans sadece fiziksel bir aktivite değil, aynı zamanda son derece sosyal bir faaliyettir. Genç yaşta sosyalleşmeye başlamak, çocuklara takım çalışması, arkadaşlıklar kurma, saygı ve hayatta başarılı olmalarına yardımcı olacak diğer birçok sosyal beceri gibi yaşam becerilerini öğretmede büyük rol oynar. Çocuğunuz utangaçsa dans etmeye yönlendirmek, onu yaşıtı olan çocuklarla sosyalleşmesi açısından teşvik edebilir ve tanıdık olmayan insanların veya yerlerin neden olabileceği ile ilgili endişeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Eğitim Başarısını Katkı Sağlar

Dans, çocukların bir disiplin ve odaklanma duygusu geliştirmelerini gerektirir. Onlara istedikleri şey için pratik yapmaları ve çok çalışmaları gerektiğini öğretir. Dans ayrıca yaratıcılık duygusunu tetiklemeye yardımcı olur. Bu doğrultuda, dans eden çocukların gerek motivasyon, gerekse bilişsel hafıza kullanımı açısından eğitim hayatlarında daha başarılı oldukları görülmüştür.

Kendine Güven Duygusunu Geliştirir

Çocuklar dans ilkelerini öğrendiğinde ve çeşitli hareketleri deneyimlediğinde, kendi bedenlerini daha iyi anlamaya başlarlar. Dans, çocuklara kendi fiziksel görünümleri noktasında rahatlık hissi verebilir ve bu nedenle genel olarak öz güvenlerini geliştirmeye yardımcı olur. Çocuklara daha yüksek bir öz güven duygusu vermek, herhangi bir çocuk için faydalı olabilirken, özellikle bir tür fiziksel veya zihinsel bozukluğu olan çocuklar için daha fazla faydalı olabilir.

Sağlıklı Büyümeyi Destekler

Dansın sağladığı düzenli egzersiz ve hareket, sağlıklı ve pozitif bir fiziksel büyümenin teşvik edilmesine yardımcı olur. Diğer sporların aksine dans, hem sağ hem de sol tarafta vücut hareketini geliştirir. Örneğin, bale sınıfındaki çocuklar, hangi tarafın baskın olduğu önemli olmaksızın, hem sağ hem de sol taraflarının hareketine eşit olarak odaklanacaktır. Bu, onları uzun vadede sorunlara yol açabilecek yaralanmalardan veya diğer fiziksel kötü durumlardan korumaya yardımcı olur.

Dans sayesinde sosyal beceriler geliştirmekten fiziksel zindeliği teşvik etmeye kadar, çocuğunuz için hayatlarının geri kalanında yanlarında taşıyacakları hayat boyu dersler oluşturabilirsiniz. Çocuğunuz için en uygun dansa karar verdikten sonra ihtiyacınız olan giyim ürünleri ve ekipman ihtiyaçlarına Decathlon’un avantajlı seçenekleriyle sahip olabilirsiniz.

Sağlıkla ve sporla kalın!