Rahatlama ve meditasyona yönelik fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir uygulama olan yoga, bir egzersiz şeklinden çok bir yaşam biçimidir. Evde, fitness merkezlerinde, otellerde ve daha birçok farklı yerde yapılabilir. Ormanda kısa yürüyüş ile yoga, zihninizi rahatlatmak ve stressiz hale getirmek için zaman harcamanın en iyi yoludur. Yoga yapmak esnekliğini, kas gücünü ve konsantrasyon yeteneğini arttırır, stresi azaltır. Ancak bu avantajları elde edebilmek için, temel olarak, özellikle yoga yaparken giydiğin kıyafetleri göz önünde bulundurman gerekir. Yoga giysilerin egzersizin kendisi kadar önemlidir. Uygun olmayan yoga kıyafetleri hareketleri tam yapamamana ve konsantrasyonunda bozulmalara yol açabilir. Yoga kıyafetleri diğer egzersizlerde giydiğin kıyafetlerden biraz daha farklıdır. Sadece yoga için özel olarak tasarlanan kıyafetler, yoga duruşları ve egzersizlerinde daha başarılı olmanı sağlar. Yoga kıyafetlerini diğer spor kıyafetlerinden ayıran özellikleri tam olarak anlayabilmen için öncelikle yoga dersinde kesinlikle tercih etmemen gereken kıyafetleri bilmelisin.

Yoga Dersinde Giyilmemesi Gereken Kıyafetler

Yoga egzersizleri yaparken mükemmel bir yoga pozu yapabilmek için giymemen gereken kıyafetler:

  • Çorap ve ayakkabı

Yoga kıyafetini tamamlamak için ayakkabı ve çorap seçmek muhtemelen en basit kısımdır çünkü hiçbirini seçmek zorunda değilsin. Evet, bu doğru, yoga dersi sırasında çorap veya ayakkabı giyilmez. Böylece, modaya uygun yeni bir ayakkabı satın almak için uğraşmana gerek yok! Bazı yoga öğrencileri sandalet ve parmak arası terlik giyse de ders başladığında ayakkabılarını çıkarır. Çünkü çorap veya ayakkabı giymek, ayağın yoga matını kavramasını engeller ve kaymana ya da düşmene neden olabilir. Ayrıca, ayakkabı giydiğinde ayakların düz olmayan ve pürüzlü yüzeylere ayarlanamaz ve bu da ayaklarının esnekliğini kısıtlar. Çıplak ayakla yoga yapmak, ayaklarının seni desteklemesine izin verir.

  • Esnek Olmayan Dar Pantolon

Esnek olmayan dar pantolonlar yoga için uygun değildir. Vücudunu sıkıştırır ve çeşitli yoga pozları yapmana izin vermez. Bazı pozları yapmak gerçekten zorlayıcı olabilir. Bu durumda pantolonun kolayca yırtılabilir. En hafif yoga hareketleri bile, eksiksiz ve maksimum hareket etmeniz gereken uzanmalara sahiptir. Yoga dersine başlamadan önce, pantolonunla yoga hareketlerine çalışıp rahatsızlık hissedip hissetmediğini belirlemelisin.

  • Kalın Kumaşlar

Asla kalın yoga pantolonları kullanma çünkü doğru nefes almana izin vermez ve seni rahatsız edebilir. Naylon ve polyester gibi kumaşları içerir. Kalın kumaşlar pamuğa kıyasla esnek olmayan bir örgüye sahiptir yani havayı kısıtlar ve nemi korurlar. Kalın kumaşlar giymek ayrıca fazla terlemene neden olabilir ve terlemeye bağlı vücudunun herhangi bir yerinde döküntü oluşturabilir.

Yoga Dersi İçin Özel Olarak Tasarlanan Kıyafetler

Yoga için özel olarak tasarlanan kıyafetler, diğer spor kıyafetlerden farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikler sayesinde yoga duruşları ve nefes egzersizleri çok daha kolay yapılabilir. İşte yoga dersi için giyebileceğin kıyafetler:

Tüm yoga kıyafetlerimizi incelemek için hemen tıkla!
  • Yoga Pantolonu

Yoga pantolonları, istediğin gibi esnemeni ve bükülmeni sağlayan elastik bir bant içerir. Bazı insanlar yoga dersine koşu eşofmanı giyer. Sen de koşu pantolonu tercih edebilirsin ancak bağcıklı olmamasına dikkat etmelisin. Bağcıklar genişlemez ve gerilmez. Ayrıca alt karnınızda ekstra basınç oluşturarak eğilmenizi gerektiren bazı yoga pozları vardır. Eşofmanlar ve özellikle de bağcıklı modeller bu hareketlere engel olabilir. Elastik belli yoga pantolonları giymek her zaman en iyisidir. Yoga pantolonu çok sıkı olmamalıdır. Mükemmel yoga pantolonları kalça ve bel çevresine tam olarak oturmalı ve hiçbir şekilde sıkılık hissi yaşatmamalıdır. Hatta daha geniş bacaklı yoga pantolonları ekstra nefes alabilirlik sağlar.

  • Yoga Üstleri

Yoga pantolonlarına benzer şekilde, yoga üstleri çoğunlukla pamuk karışımlı kumaşlar içerir. Pamuklu kumaşlar yoga üstlerini son derece rahat hale getirir. Ek olarak, yoga bazı zorlu pozlar gerektirdiğinden, göğsün etrafı da sıkı olmalıdır.

Domyos Yoga Relaxation Sweatshirt – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Daha fazla destek için yarışçı tasarımına sahip kolsuz yoga üstlerini tercih edebilirsin. Çoğu kadın, geleneksel bir sütyen yerine yoga sınıfı için spor sütyeni kullanır. Spor sütyeni klasik sütyenden çok daha büyüktür ve pamuklu dolgu, teller yerine yüksek sırt destekli elastik bantlara sahiptir. Neredeyse tüm göğsü kaplayarak yoga egzersizleri boyunca harika bir sırt ve göğüs desteği sağlar.

Domyos Sporcu Sütyeni – Detaylı bilgi için hemen tıklayın!

Yoga kıyafetleri ve aksesuarları için www.decathlon.com.tr‘den hemen sipariş verebilir, hayatına yogayı sokarak yeni bir sayfa açabilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!