Parmak, bilek ve kol kasları; kişilerin yemek yeme, yazı yazma, araba sürme, kapı kapatma gibi günlük becerilerini gerçekleştirebilmesini sağlayan önemli kas gruplarını içerir. Bu kas gruplarında meydana gelen incinmeler ve hasarların tedavisinde özel aletler kullanılır. El simitleri de bu aletlerden biridir. Rahatsızlık dışında daha güçlü bir el kasına sahip olmak isteyenler, örneğin yüksek tutuş gücü gerektiren dağcılık, kürek, sörf, dağ bisikleti gibi sporlarla uğraşanlar el kaslarının güçlü olmasını ister. Ayrıca gitar, saz, kanun gibi enstrümanları çalanlar da el kaslarının güçlü olmasından hoşlanır.

El simitlerimizi incelemek ve satın almak istersen hemen tıkla!

El Simitleri Hangi Kasları Çalıştırır?

Yumuşak ve esnek yapıya sahip olan el simitleri, avuç içine yerleştirilerek kullanılır. Kendisi küçük ama etkileri oldukça büyük olan ürün, özellikle parmaklar, bilek ve ön kol kaslarının güçlenmesini sağlar. Düzenli kullanıldığında gözle görülür farklar yaratabilen bu küçük spor aletinin direnç seviyesi her yaşın kullanımına uygundur. Düzenli olarak kullanıldığı ve alışkanlık haline getirildiğinde ileri yaşlarda meydana gelebilen kireçlenme ihtimalini de minimuma düşürür. Çantada, cepte rahatlıkla taşınabilen ve çekmece gibi küçük alanlarda kolayca muhafaza edilebilen el simitleri, her yerde yapabileceğini basit hareketleri uygulayabilmeni sağlar. İş yerinde boş zamanlarında ve evde televizyon izlerken ya da kitap okurken rahatlıkla el simidi kullanabilir ve kol egzersizleri yapabilirsin. El, bilek, parmak ve kol egzersizleri için pratik bir çözüm sağlayan ürün, ergonomik tasarımı sayesinde kolayca kavranabilir ve kas güçlendirici pek çok farklı hareketin bir arada yapılmasını destekleyebilir.

El Simidi ile Yapılabilecek Hareketler

El simitleri zorluk derecelerine göre farklı direnlerde tasarlanır. Başlangıç olarak hafif dirence sahip ürünler ile egzersizlere başlamalı, el, bilek ve kol kasları güçlendikçe direnç seviyesi yüksek el simitlerine yönelmelisin. Aksi takdirde kasları aşırı yorarak incinmesine ve hasar görmesine neden olabilirsin. Ayrıca diğer tüm egzersizlerde olduğu gibi el simidi egzersizlerinde de antrenmana ısınma hareketleri ile başlamalısın. Parmaklarını açıp kapatma, el bileklerini döndürme, kollarını açıp kapama gibi hareketleri beş-on kez tekrarladıktan sonra el simidi ile yapılan hareketlere geçebilirsin.

Domyos Orta Seviye El Simidi – İncelemek ve satın almak için hemen tıkla!
  • Sıkma Egzersizi

Kollarını yere paralel olarak uzat ve avuç içlerin yukarı bakacak şekilde pozisyon al. El simidini avucunun içine yerleştir ve parmaklarınla sıkıp bırak. 10’arlı 3 set halinde hareketi tekrarlayabilirsin. Pozisyonunu koruyarak avuç içlerini aşağı bakacak şekilde tut ve el simidini açıp kapat. Bu hareketi de 10’arlı 3 set halinde hareketi tekrarlayabilirsin.

  • Parmaklara Dokunma Hareketi

Ellerini masa gibi düz bir yüzeyin üzerine avuç için yukarı olacak şekilde yerleştir. El simidini avucunun içine koy. Her bir parmağını teker teker simidin ortasından avuç içine değdir. Her iki elin için de 10’arlı 3 set halinde tüm parmaklarında egzersizi tamamla.

  • Parmakları Çalıştırma

El simidini parmaklarınla tut ve kollarını yana açıp dirseklerini kırıp kollarını başına paralel olacak şekilde kaldır. El simidini sadece parmaklarınla 30 saniye sıkıp bırak. Bu hareket için iki adet el simidi kullanmalısın. Her iki elinle hareketi aynı anda yap. Hareketi 10’arlı 3 set halinde tekrarla.

  • Kol Kasını Güçlendirme Hareketi

Her iki avucuna el simidini yerleştir. Kollarını yere paralel şekilde avuç içlerin yukarı bakacak şekilde iki yana aç. El simitlerini tüm gücünle sık 30 saniye bekleyip bırak. Aynı hareketi avuç içleri aşağı bakacak şekilde tekrarla. Kollarını yukarıya doğru uzat ve el simitlerini yine tüm gücünle sık 30 saniye bekleyip bırak. Tüm hareketleri 10’arlı 3 set halinde tekrarla.

Bu egzersizleri yapmak istersen www.decathon.com.tr’yi ziyaret edebilir ve ihtiyacın olan el simidini hemen satın alabilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!