Sporun hangi branşıyla uğraşıyor olursan ol, en az spor öncesi ısınma ile performans anı kadar önemli iki süreç daha var! Kasların soğuma süreciyle, toparlanma süreci olarak adlandırdığımız recovery süreci. Spor hayatımız ve genel hayat sağlığımız için çok büyük önem taşıyan bu süreçleri çoğumuz zaman zaman atlıyor ve performans sonrası hemen beslenme sürecine başlıyoruz.

Beslenme öncesinde, performans sırasında yorulan ve yıpranan kaslarımızı esnetmek ve soğutmak toparlanma sürecinin ilk ve önemli bir adımıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hangi sporu yaparsan yap ve ne kadar süreyle performans gösterirsen göster, sporu sonlandırdığında, bir sonraki antrenmanına daha sağlıklı kaslarla çıkmak ve genel vücut sağlığın için esneme/soğuma ve recovery sürecini ihmal etme.

Elbette bu süreçleri de bilinçli yönetmemiz gerekiyor. Doğru hareketi doğru miktarda yapmak, yıpranan kaslarımıza odaklanmak, esnekleğimizi arttırmak adına bir eğitmen/koç eşliğinde ilerlemek çok daha iyi sonuçlar almanı sağlayacaktır.

İşte tam bu noktada yoga eğitmenimiz Sanem Önder ile spordan sonra nasıl esneyeceğimize dair içeriğimizi video formatında senin için hazırladık. Bu videodan sonra, her performans sonrası bu hareketleri rutin haline getirmen en büyük dileğimiz (:

Sağlıkla ve sporla kal!