1920’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde görülmeye başlayan ve günümüzde oldukça yaygın şelikde uygulanan pilatesin tarihi Almanya’ya uzanır. 9 Aralık 1883’te Almanya’nın Mönchengladbach şehrinde doğan Joseph Pilates tarafından geliştirilen ve adını da bu kişinin soyadından alan pilates bir dizi fiziksel ve zihinsel aktivite içerir. Yaşamı boyunca pilates için 600’den fazla cihaz ve egzersiz geliştiren Joseph Pilates daima bütünü çalıştırma felsefesini rehber edinir.

Pilatesin Doğuşu ve Gelişimi

Çocukluğu ve ilk gençlik dönemi boyunca raşitizm, astım ve ateşli romatizmayla savaşmak zorunda kalan Joseph Pilates bu rahatsızlıklarının önüne geçmek için vücut geliştirme, jimnastik, dalış vb. fiziksel aktivitelerle haşır neşir olur. Hem doğu hem de batı egzersizlerini okuyan ve onların felsefesinden büyük oranda etkilenen Pilates yöntemlerini bu iki medeniyetin kaynaklarından alır.

1912’de İngiltere’ye giden Joseph Pilates I. Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından beraberindeki Alman vatandaşlarıyla birlikte Man Adası’nda yer alan bir kampta göz altında tutulur. Bu kampta yer aldığı süre boyunca kendi geliştirdiği egzersiz programını orada bulunan diğer insanlara öğretir. Engelli ve hasta insanlar için de burada bir cihaz geliştirmeye başlar. Böylelikle insanlar ilerleyen dönemlerde pilatesin temelini oluşturacak egzersizlerle tanışmaya başlar.

Joseph Pilates I. Dünya Savaşı sonrası Alman hükümeti tarafından ülkeye davet edilir ve yeni Alman ordusunu eğitmesi istenir. Fakat bu talebi yerine getirmek istemeyen Pilates Amerika Birleşik Devletleri’ne gitme kararı alır. Bu yolculukta daha sonra evleneceği Clara’yla tanışan Pilates, tarihler 1926’yı gösterdiğinde dünyadaki ilk pilates stüdyosunu New York’ta kurar.

İnsan Vücudunun İşleyişine Pilatesin Etkisi

Joseph Pilates’in Clara’yla birlikte kurduğu pilates stüdyosu, bu egzersizler bütününün tarihi açısından oldukça önemli bir dönüm noktasıdır. New York’un hemen hemen her kesiminden insan stüdyoya gelerek pilates çalışmalarına katılır. Burada şunu belirtmek gerekir ki; Joseph Pilates’in yaptığı işin değerinin hemen farkına varan ve onun vücudun işleyişiyle ilgili sahip olduğu birikimden faydalanmak isteyen dans topluluğu üyelerinin stüdyoya sürekli gelmeleri pilatesin yayılma sürecini hızlandırır. 

Ted Shawn, Martha Graham ve George Balanchine gibi dönemin önemli dansçıları stüdyoyu uğrak yeri haline getirir. Bu isimler pilatesin hem rehabilitasyon hem de vücut performanslarını arttırmak için sunduğu faydaları özümsemeye başlar. Böylelikle Joseph Pilates’in yarattığı bu disiplin çok da uzun sayılamayacak bir sürede Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamında yaygınlaşır.

Pilates Cihazlarının Önemi

Joseph Pilates tarafından geliştirilen pilates cihazları çeşitli pozisyon ve hareketlerle tüm vücudu çalıştırma amacı taşır. Vücut hizasını ve dengeyi iyileştirme prensibiyle üretilen bu cihazlar temel seviyeden uzman seviyeye kadar çeşitli parçalardan meydana gelir. İlerleyici direnç oluşturan yaylar ve kasnaklar kullanılarak hazırlanan cihazlar işlevsel kas hareketini ortaya çıkaran kas kasılmalarının üretimini sağlar. Bu sayede kas grupları izometrik çalışmaya yönlendirilmiş olur.

Joseph Pilates’in Temel Prensipleri

Disiplinin yaratıcısı Joseph Pilates’in Kontroloji ve Hayata Dönüş isimli kitabında anlattığı tüm prensipler doğal olarak pilatesin de temel prensipleridir. Bu prensipler günümüzde de geçerli olup sporcular, egzersiz yapma ihtiyacı olan ya da fiziksel açıdan tedavi gören insanlar tarafından sıkça kullanılır. Joseph Pilates’in belirlediği sekiz temel pilates prensibi vardır. Konsantrasyon, kontrol, merkez, akış, kesinlik, solunum, rahatlama ve dayanıklılık olarak sıralanan bu prensipler Pilates’in kontroloji olarak isimlendirdiği yöntemin temelini oluşturur.

Joseph Pilates tarafından bulunduğu ve geliştirildiği günden bu yana milyonlarca insanın benimsediği pilates günümüzde bir yaşam biçiminin parçası olarak dikkat çeker. İnsanı hem fiziksel hem de zihinsel açıdan geliştiren bu disiplin hareketli yaşamın belirli bir sistem içerisinde ne kadar faydalı olabileceğinin en büyük kanıtlarından biridir. 

Tüm pilates ürünlerimizi incelemek için buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!