Kişisel olarak gelişimin esas anahtarı egoyu yenebilmektir. Bu sebeple, yoga için size gerekli olan özel ekipmanları ne zaman ve ne için kullanmanız gerektiğini öğrenmeniz büyük önem taşır. Yoga, materyalist bir yaşam tarzından çok uzak bir öğretidir. Yoga yapmaya karar verdiysen ve yeni başlayacak kişilerden biri isen, yoga malzemelerine ihtiyaç duyabilirsin. Destekleyici malzemelerden olan yoga blokları, yoga yaparken daha yüksek verimlilik elde etmeni sağlar.

Yoga bloğu tam bir bloktur. 1”-2” kalınlık aralığında olabilir ve üretildikleri malzemelere göre çeşitlilik gösterebilir. Ancak, dikdörtgen şeklindedir ve ortalama 30 cm x 20 cm boyutlarında üretilir.

Domyos Mantar Yoga Blogu – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Bir 1” bloğa genellikle yarım yoga bloğu denilir. Ahşap olarak üretilen bloklar ilk olarak 70’li yıllarda yoga dünyasında yer almıştır. Pek çok insanın tercih ettiği bu bloklar seyahat için uygun olmadığından dolayı ve ağır olduğundan dolayı yerini daha farklı kolay taşınabilir bloklara bırakmıştır.

Yoga Bloğu Ne İçin Kullanılır?

Yoga bloğu, uygulama sırasında sana yardımcı olur. Bu malzemeler sayesinde uygulamayı daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilir, kolaylaştırabilir ve meditasyonunu daha derin bir hale getirebilirsin.

Aşırı gerilmeyi ve yaralanmayı önlemeye yardımcı olan yoga blokları iyi bir şekilde hizalama elde edebilmeni sağlar. Gelişmiş pozisyonlar için de yoga bloklarından destek alabilirsin.

Bloklar aşama, aşama seni daha ileriye götürebilecek olan yardımcı görevini üstlenir. Amacın gelişmek ve ilerlemek ise yoga esnasında yapacağın hareketlerin sana katacağı rahatlamayı ve esnemeyi yoga bloklarını kullanarak elde edebilirsin.

Yoga Bloğu Çeşitleri Neler?

Yoga blokları farklı malzemelerden tasarlanır. Köpük olarak tasarlanan bloklar daha hafif yapıya ve farklı renk seçeneklerine de sahiptir. Mantar olarak tasarlananlar ise doğaldır. Mantar yoga blokları aynı zamanda iyi bir tutuş gerçekleştirebilmene de yardımcı olur. Bunun yanı sıra mantar yoga blokları bazı antimikrobiyal özelliklere de sahiptir.

Domyos Köpük Yoga Blogu – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Bununla birlikte çevreye dost ve geri dönüşümü yapılan bir yoga köpüğü de seçebilirsin. Blokların çeşitlerini tercih ederken tamamen kendi ihtiyaçlarını ve isteklerini göz önünde bulundurmalısın.

Kaç Adet Yoga Bloğuna İhtiyaç Duyulur?

Kaç adet blok kullanman gerektiği yapacağın pozisyonlara göre değişebilir. Bloklar en çok çiftler halinde kullanılır. Ek destek ya da daha fazlasını arıyorsan farklı sayıda yoga bloğundan destek alabilirsin.

Yoga Bloğu Nasıl Kullanılır?

Genişletişmiş üçgen pozisyonu, uyluk, diz, kalça, kasık, hamstring, baldır, göğüs, bel ve omuzlarını işleyen ve geliştiren bir pozisyondur. Bloğu düz bir şekilde yerleştirdikten sonra bir tarafa ya da ulaşma uzunluğuna bağlı olarak uçta olabilecek şekilde konumlandırabilirsin.

Kahraman pozu için mindere diz çöktükten sonra topuklarını yaslayıp daha sonra uzun boylu omurga ve ellerini uyluklarındaki meditasyon çamurlarında görmenle yapılabilir.

Pulluk pozu, bacaklarını yukarı ve başının üstüne getirdikten sonra ayak parmaklarını arkana, bloğun yer aldığı yere değene kadar yavaş şekilde indirerek uygulayabileceğin bir pozdur.

Çocuk pozu, göğsünün hemen altındaki matın üzerindeki yoga bloğu ile yoga matındaki ellerini dizlerine geçirmenle yapabileceğin önemli bir kullanım şeklidir.

Yoga Blokları Ne Zaman Kullanılır?

Yoga yapan herkes için yoga bloklarını kullanabilmek mümkündür. Ancak, deneyimli bir yoga öğretmeni eşliğinde yoga yapma senin için daha yararlı olabilir. Rehber eşliğinde yol aldığın zaman ruhsal ve fiziksel durumun ile ilgili iyi bir gözlem yeteneği olan kişiden destek almış olursun.

Eğitmen ile yola çıktığın zaman ilerleme sürecin gözlemlenebilir hale gelir. Yoga rehberlerinin uygulamalarınız için gerekli olan malzemelerin kullanımı konusunda sana destek olmasını da sağlayabilirsin. Yeni başlayan kişiler ve yoga konusunda ilerleme kaydetmiş olan kişiler için harika birer destek aracı olan yoga blokları, daha verimli vakit geçirebilmen için yararlanabileceğin en temel malzemeler arasındadır. Sen de yoga blokları ve diğer yoga malzemeleri için Decathlon’u tercih edebilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!