El rehabilitasyon topları ön kol ve ellerin güçlendirilmesi için kullanılan spor malzemeleridir. Yumuşak yapıya sahip rehabilitasyon toplarının yüzeyi kolay kavrama sağlaması için kaymaz özellikte tasarlanır. Avuç içine sığacak boyutlarda ve %100 silikondan üretilen rehabilitasyon topları, farklı renk seçenekleri ile kullanıcılara sunulur. Topların renkleri sertliklerine göre değişiklik gösterir. Genellikle mavi renkli toplar yumuşak, yeşil renkli toplar orta sertlikte, kırmızı renkli olanlar ise sert olarak imal edilir. Küçük ama etkili bu spor ekipmanı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ister misin?

El Rehabilitasyon Topları Ne İşe Yarar?

El rehabilitasyon toplarını ön plana çıkaran niteliklerinden ilki ekipmanın çok fonksiyonlu olmasıdır. Ön kol, bilek ve parmaklarını güçlendirmene yardımcı olan bu topları kollarına daha iyi bir görünüm kazandırmak için kullanabilirsin. Bununla birlikte bilek ve el kaslarını geliştirerek daha iyi bir kavrama yeteneği kazanabilirsin. Herhangi bir rahatsızlık sonrasında söz konusu bölgenin rehabilitasyon sürecinde de el egzersiz toplarından faydalanabilirsin. El rehabilitasyon toplarının parmak hareketlerini güçlendirmek için kullanılabildiğinin de altını çizmek gerekir.

Nyamba El Rehabilitasyon Topu – İncelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Kullanım Düzeni Nasıl Olmalı?

Spor ekipmanları ile antrenman yaparken her zaman setler halinde çalışılması gerekir. Setler halinde çalışmanın amacı geliştirilmek istenen kas grubunun belirli bir süre boyunca yoğun olarak kasılıp gevşemesini sağlamaktır. Bu nedenle el rehabilitasyon topları ile çalışırken de aynı esaslar ile hareket edilmesi gerekir. Böylece hedeflenilen kas gelişimi daha kısa sürede elde edilebilir. Eğer rehabilitasyon topu ile ilk kez çalışacaksan her set 30 saniye olacak şekilde 3 set boyunca antrenman yapabilirsin. Kasların güçlendikçe ve kondisyon seviyen arttıkça set süresini ve set miktarını artırabilirsin. Yumuşak yapıya sahip toplar ile antrenman yaparken en sık yapılan hata ilk günden çok fazla çalışmaktır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda rahatsız edici seviyede kas ağrısı veya sakatlanmalar yaşayabilirsin. Bu yüzden başlarda haftada 2 veya 3 gün antrenman yapman yeterli olur. Kondisyon kazandıkça gün sayısını rahatlıkla artırabilirsin.

El rehabilitasyon topu ile çalışmak hem çok kolay hem de oldukça keyiflidir. Kullanımı çok basit olan bu top ile en sık yapılan egzersiz avuç içinde sıkma hareketidir. Egzersize başlamak için avucunun içerisine yerleştirdiğin topu parmaklarını kullanarak yavaşça sık. Topu tam olarak sıktığın noktada bir iki saniye bekledikten sonra parmaklarını yavaşça aç. Daha sonra hareketi belirlediğin tekrar süresine ulaşana kadar uygulamaya devam et. Topu sıkıp gevşetme hareketini yaparken nefes alışverişine devam etmeyi ve egzersizi diğer elinle de yapmayı unutma. Bununla birlikte el rehabilitasyon topu kullanarak göğüs kaslarını çalıştırman da mümkün. Bunun için topu avuç içlerin arasında kavra ve göğüs hizanda tut. Ön kolların ise yere paralel olsun. Ardından nefes vererek topu avuç içlerinin arasında sıkıştır. Son noktada birkaç saniye bekle ve ellerini yavaşça nefes vererek gevşet. Böylece oldukça basit bir hareketle göğüs kaslarını çalıştırabilirsin.

Kimler Kullanmalı?

Eğer bir şeyleri tutmakta veya bir yerden alıp kaldırmada sorunlar yaşıyorsan el egzersiz topları ile çalışmayı deneyebilirsin. Bununla birlikte bilgisayar başında, klavye ve fare kullanarak uzun saatler geçiriyor ve el, bilek ve parmaklarında çeşitli sendromlar tecrübe ediyorsan yine el terapi topları ile kaslarını güçlendirerek bu sorunlara çözüm bulabilirsin. Öte yandan geçici felç rahatsızlığı yaşayanlar zayıflayan el kaslarını yeniden güçlendirmek için el rehabilitasyon toplarını kullanabilir. Ayrıca nörolojik rahatsızlığı olan kişiler de kaybettikleri yetilerini tekrar kazanmak için bu toplalardan faydalanabilirler.

Kime Hitap Eder?

Özellikle masa başı bir işin varsa ve gün içerisinde fazla hareket etmiyorsan el egzersiz topu çeşitlerinden birine sahip olarak çalışma ortamını hareketlendirebilirsin. Bununla birlikte el rehabilitasyon topları ön kol ve bilek kaslarını güçlendirmek isteyen herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Topların küçük boyutlu ve kolay taşınabilir olması her ortamda kullanmana olanak verir.

Hangi Spor ile Uğraşanlar Özellikle Kullanmalı?

El rehabilitasyon topları el, bilek ve ön kol gücüne dayalı spor branşları ile ilgilenenlerin kullanabileceği spor ekipmanları arasında yer alır. Özelikle raketli sporları sevenler bilek, el ve ön kol kaslarını rehabilitasyon topları ile güçlendirerek daha iyi performans gösterebilir. Ayrıca topun el ile kavranarak oynandığı hentbol, su topu ve benzer spor branşlarını yapan sporcular da kavrama kaslarını bu toplar ile geliştirerek başarı seviyelerini artırabilir.

Fonksiyonel, pratik ve kolay taşınabilir özellikleri ile dikkat çeken el rehabilitasyon toplarından birine Decathlon ayrıcalığı ile sahip olarak kol ve bilek kaslarını bulunduğun her ortamda çalıştırabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!