Çok sayıda egzersiz seçeneği sunan, cross training antrenmanında performansını maksimum düzeye çıkarmak ve sakatlıklardan korunmak için hangi ekipmana ihtiyacın olduğunu öğrenmek ister misin? Tüm kaslarını çalıştırabileceğin her gün farklı bir egzersiz ile buluşabileceğin bu antrenman programında tercih edeceğin ekipmanlardan birisi cross training dizliğidir. Peki, cross training dizliği nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve özellikleri nelerdir? Şimdi gel, bu özel ekipmanı birlikte tanımayalım.

Domyos Cross Training Dizliği 5 mm – Ürünü incelemek için hemen tıkla!

Cross Training Dizliği Nedir?

Günümüzde form kazanmayı hedefleyen ve spor yapmayı seven pek çok kişi tarafından tercih edilen cross training, belirli bir kasın çalıştırılması amacıyla yapılan jimnastik, fitness, halter ve vücut geliştirme gibi sporların tek bir alanda toplanması olarak tanımlanır. Genel fiziksel kondisyonunu arttırmak isteyen kişiler için ideal bir aktivite programı olan cross traing, aynı zamanda sporcuların zayıf noktalarını iyileştirmek ve daha yoğun antrenman programlarını desteklemek amacıyla da tercih ettikleri bir disiplin olarak öne çıkar. Cross training, yoğun ve zorlayıcı bir antrenman programı olması dolayısıyla büyük bir iradeye sahip olmak gerekir. Eğer sen de bu iradeyi gösterip sıkı çalışma programlarını sürdürmeyi başarırsan, kısa bir süre sonra çok daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilirsin. Ancak bu antrenman esnasında çok dikkatli olman gerekir. Aksi takdirde kaslarının zedelenmesine ve hasar görmesine neden olabilirsin. Bu durumda cross training dizliği kullanman vücut kaslarını korumana oldukça yardımcı olacaktır.

 Cross Training Dizliği Ne Zaman Kullanılmalı?

Yoğunluğu en yüksek antrenman çeşitlerinden biri olan cross traning programı, tüm kaslarını harekete geçiren bir egzersiz zincirinden oluşur ve dinlenme süren oldukça kısadır. Dolayısıyla antrenmanın yoğunluğu arttıkça egzersizler daha da zorlaşır. Bu ağır egzersiz programında dizini korumak istiyorsan kesinlikle dizlik kullanmalısın. Dizlikler genellikle diz sargılarıyla karıştırılır ama özellikleri açısından birbirlerinden çok farklıdır. Cross training dizliğini ayağına çorap giyer gibi giyerek dizine çekebilir, yaptığın antrenman sırasında kas hasarlarının oluşumunu önemli ölçüde engelleyebilirsin.

Cross Training Dizliği Faydaları Nelerdir?

Cross Training dizliği, eklemlerini sıcak tutarak koruma altına alır ve antrenmanının daha verimli geçmesini kolaylaştırır. Özellikle squat ya da şınav gibi bacak germe hareketlerini yaparken kullanacağın cross training dizliği ile ani hareketler sonucu oluşabilecek kas hasarlarının önüne geçebilirsin. Bazı spor salonlarının zeminleri kaygan yapıdadır. Bu gibi durumlar diz yaralanmalarına neden olabilir. Aynı zamanda ağırlık ekipmanlarının kullanıldığı antrenmanlarda dizlerinin; spor ekipmanlarına, makinelere ya da ağırlık istasyonlarına çarpması söz konusudur. Bu tür olumsuz durumlarla karşılaşmamak ve rahat bir şekilde spora devam edebilmek için cross training dizliği en ideal çözümdür.

Cross Training Dizliğinin Özellikleri Nelerdir?

  • Cross training dizliği, esnek yapısı ve yumuşak dokusu sayesinde ağır antrenman ve egzersizlerin daha keyifli geçmesini sağlar.
  • Kolay bir şekilde giyilip çıkarılabilir özelliğe sahip olan dizlik, konforlu bir kullanım deneyimi sunar.
  • Eklem yerlerini sıcak tutan cross training dizliği, etkili bir koruma sağladığı gibi eklem hareketlerini maksimum düzeye çıkararak üst düzey performans sergiler.
  • Spor esnasında dizlerin sürekli yere temas etmesi sonucunda meydana gelebilecek hasarları engeller.
  • Cildin nefes almasını sağlayarak rahat hareket kabiliyeti sunar.
  • Yumuşak dokusu sayesinde diz kapağını spor esnasında meydana gelebilecek darbelerden korur.
  • Antrenman boyunca dizleri sıcak tutan cross trainging dizliği, ağır kilolarda dizleri korur ve az da olsa destek verir.
  • Bir nevi diz kılıfı olarak adlandırılan ve pek çok sporcunun kullandığı cross tranging dizliği, özel olarak geliştirilmiş ve maksimum fayda sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Sağlıkla ve sporla kal!