Özellikle vücut geliştirici salon sporları yaparken zorlayıcı hareketlerde güvenli davranmak istiyorsan, kas geliştirme bel kemeri sana yardımcı olabilir. Antenman yaparken kas geliştirme kemeri gerekli midir? Kullanılan ekipmanlar içindeki yeri neresidir? Birlikte inceleyelim. 

Kas Geliştirme Bel Kemeri Nedir?

Kas geliştirme kemerleri genellikle ağır hareketler yapan vücut geliştiriciler için tavsiye edilen bir aksesuardır ve bu hareketler esnasında esas amacı olan beli korumak için kullanılması tavsiye edilir. Eğer antrenman esnasında fazla ağırlık kaldırıyorsan veya zorlayıcı hareketler yapıyorsan doğru kullanım şartıyla kas geliştirme bel kemeri kullanabilirsin. Ağırlık kemeri olarak da adlandırılan bu kemerin, spor salonunda çalışma yaparken ağırlık kaldıracağın sırada belinin ve vücudunun düzgün durmasını sağlayan bir emniyet kemeri görevi gördüğünü söylemek mümkün.

Domyos Polyester Kas Geliştirme Kemeri – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Kas geliştirme bel kemeri genel olarak orta – ileri seviyedeki sporcular için uygun olan, nefes kontrolünü sağlama amacıyla kullanılan ve squat, deadlift gibi hareketlerde sırt bel sıkılığını kontrol altında tutmaya yarayan bir ekipmandır. Omurganın aktif olduğu belli hareketlerde sakatlanmanın önüne geçmeye yarayan ve doğru kullanımla faydalı olan bir spor aksesuarı olarak da tanımlanabilir. 

Doğru Kas Geliştirme Bel Kemeri Seçimi

Doğru kemer seçimi ürünün sana faydalı olmasını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Ağırlık kemerinin beline doğru oturması ilk bakacağın ayrıntılardan biri olmalıdır. Kemer bele doğru oturmalı ve beli desteklerken ön karın bölgesine de tam destek sağlamalıdır. Deri malzemeden yapılmış bir ağırlık kemeri hem daha uzun süre kullanım sağlar, hem de rahat bir şekilde kullanmana olanak verir.

Bir başka dikkat etmen gereken konu da kemerin kilit mekanizmasının sağlamlığı ve kolay kullanımıdır. Kemeri rahat takıp çıkarmaya yarayan basit ama sağlam bir kilit sistemi olan kemer modellerini tercih edebilirsin. 

Kas Geliştirme Bel Kemeri Nasıl Kullanılır?

Spor yaparken tercihini ağırlık kemerinden yana kullandıysan, öncelikle bu kemeri hafif ağırlıklardan ziyade daha büyük ağrılıkları kaldırırken kullanmalısın. Kemeri takarken yeterince sıkı şekilde takılmadığında herhangi bir fayda görmek zorlaşacaktır. Bu yüzden doğru sıkılıkta takmak performans açısından da çok önemli bir ayrıntıdır. Kemeri kullanırken özellikle rahatsız hissedeceğin noktaya kadar sıkmalı ama nefes alacak boşluğu mutlaka bırakmalısın. Kemeri taktıktan sonra yürümeye, konuşmaya ve nefes almaya engel olacak şekilde sıkı olmadığından emin olmalısın. Aksi takdirde istenmeyen ve sakatlığa kadar giden sonuçlar doğurabilir. Sıkabileceğin en güvenli noktaya kadar sıktığın kemerle ağırlık kaldırma aşamasına geçebilirsin. Gereksiz kullanımın faydanın aksine zararları olacağını göz ardı etmemelisin. 

Kas Geliştirme Bel Kemerinin Faydaları 

Kas geliştirme bel kemerini takmak belli hareketlerde daha ağır kaldırabilmeni sağlayan ve hareketi güvenli hale getiren bir ekipmandır. Fakat bu durum özellikle vücudunu zorlayacak 1RM yani maksimum ağırlıkla tek tekrarlı kaldırışlarda, squat ve deadlift gibi hareketlerde geçerlidir. Bu gibi ağırlıklarda vücudun seni sınırlar ve daha ağır kaldıramadığın sürece belirli bir güç/kas sınırını aşamazsın. Kas geliştirme kemeri de tam bu noktada kendini aşmana yardımcı olur.

Ağırlık kemerinin asıl faydalarından biri de ağırlık kaldırırken karın içi basıncın artışı ile ilgilidir. Derin bir nefes alıp kaldırış yaparken kendini sıkman ile beraber kemer karnının hacminin artmasını engeller. Burada dikkat edilecek birkaç nokta olduğunu hatırlamalısın. Karın içi basıncının artması karından geçen ve vücudu besleyen vena kava ve abdominal aort damarlarını daraltır. Bu durum organlara ve kalbe daha az kan gitmesine sebep olur. Bu durumda kalp daha fazla kan basıncı kullanarak bu engeli aşmaya çalışır. Sonuç itibariyle bu durum ani bayılmalara ve kalp damar rahatsızlığı olanlarda kardiyak problemlere sebep  olabilir. Bu yüzden sadece gerekli durumlarda ve kısa süreli kullanmalısın. 

Ağırlık kemerinin faydalarından biri de sporcuyu sakatlıklardan korumasıdır. Bunu karın içi basıncını arttırarak kasların stabilizasyonunu sağlaması ve destek olması ile başarır. Sonuç itibariyle kas geliştirme bel kemeri seni sakatlıklardan tek başına koruyan bir kemer değildir. Fakat çok ağır kaldırışlarda ve ağır kaldırma hareketlerinde performansı dengelemek ve bunu yaparken oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçmek için destek ekipmanı olarak kullanılmalıdır. Kısa süreli ve gerekli yerde, doğru şekilde kullanımıyla yarar sağlayacaktır. 

Domyos Polyester Kas Geliştirme Kemeri – Detaylı incelemek için hemen tıkla!

Spor sırasında dizlik, dirseklik, bel desteği gibi destekleyici ürünlerimizi keşfetmek için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!