Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak herkesin hayali. Düzenli egzersiz ve uyku, yeterli ve dengeli bir beslenme programı ile ideal kilonu koruyabilir, fit bir vücuda sahip olabilirsin. Ancak, vücut kas kitlesini artırmak için antrenman programının biraz daha farklı ve ağır egzersizler içermesi gerekir. Özellikle profesyonel anlamda kas geliştirmek istiyorsan spesifik kas gruplarını çalıştırmaya yönelik antrenman programları yapmalısın. Vücut geliştirme antrenmanları için genellikle ağırlık istasyonları kullanılır. Bir dizi spor aletinin tek bir makineye bağlanmasıyla meydana gelen antrenman istasyonları, arka arkaya tekrarlanması gereken hareketlerin tek bir makinede yapılmasını sağlar. Özellikle evde antrenman yapanlar ağırlık istasyonları sayesinde daha pratik yapabilme fırsatı bulur. Ağır ve taşınması güç bir cihaz olduğundan dolayı kurulumu yapıldıktan sonra pek yerinden oynatılmaz.

Domyos 900 Dambıl Standı – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Ağırlık İstasyonu ile Çalışmanın Faydaları

  • Ağırlık istasyonlarının ağır ve taşınmaz olması bir dezavantaj olarak görülse de aslında avantaj olarak da düşünülebilir. Ağır oldukları için sabit olurlar ve bu da dilediğin sertlikte egzersiz yapabilmene olanak sağlar.
  • Ağırlık istasyonları ile farklı hareketleri tek bir cihaz üzerinde kolayca yapabilirsin. Cihazlar genelde set halinde satışa sunulduğu için ağırlık plakaları gibi farklı parçaları ayrıca satın almana gerek yoktur.
  • Düzenli olarak haftanın 3 günü ağırlık istasyonunda antrenmanı yapmak, kalp sağlığı üzerinde olumlu etki yaratır. Oksijenin vücut hücrelerinde maksimum kullanılmasını sağlayarak akciğer kapasitesini ve kalbin kan pompalama gücünü artırır.
  • Spor salonuna gitmek istemeyen ya da zamansızlık nedeniyle gidemeyenler için evde ağırlık ve diren antrenmanı yapılmasını pratikleştiren ağırlık istasyonları, fonksiyonel özellikleri sayesinde kullanım kolaylığı sağlar.
  • Ağırlık istasyonu ile günün her saati egzersiz yapabilirsin. Spor salonunda yaptığın en temel vücut geliştirme egzersizlerini uygulamana izin veren ağırlık istasyonları aynı zamanda hijyenik kullanım imkânı sunar. Sadece sen ve eğer varsa spor yapan diğer aile fertleri kullanır. Bu da senin için hijyenik bir avantaj.
Domyos 900 Çalışma İstasyonu – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Ağırlık İstasyonu ile Yapılabilecek Egzersizler

Ağırlık istasyonlarının hemen hemen hepsinde göğüs, sırt, bacak, karın, omuz ve kol bölgesini çalıştırabilirsin. Vücut geliştirmenin temeli olarak kabul edilen chest pres, biceps curl, bench press, lat pulldown, leg extension, butterfly ve chester gibi hareketleri ağırlık istasyonu yardımıyla yapabilirsin. Güçlü bacak kasları oluşturmak için ağırlıklarla squat çalışabilirsin. İstasyondaki dumble setleriyle rahatlıkla bench press hareketi yapabilir ve göğüs kaslarını dilediğin gibi şekillendirebilirsin. Sırt kaslarını çalıştırmak için genel olarak pek çok hareketin arka arkaya setler halinde yapılması gerekir. Ağırlık istasyonları ile sırt kaslarını güçlendiren lat pulldown hareketini rahatlıkla uygulayabilirsin. Bacak kaslarını çalıştıran ve oldukça etkili bir egzersiz çeşidi olan leg extension ile güçlü bacak kaslarına sahip olabilirsin. Ayrıca hem bacak hem de karın kaslarını çalıştıran knee raises ve stepper hareketleri de antrenman istasyonlarında yapılabilen temel vücut geliştirme egzersizleridir.

Domyos Home Gym Compact Kas Geliştirme İstasyonu – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Ağırlık İstasyonu Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağırlık istasyonu satın alırken dikkat etmen gereken en önemli nokta, tasarımında kullanılan materyallerin kalitesidir. Kaliteli ürünler uzun süre dayanıklılığını korumayı başarır ve aynı zamanda paslanma gibi olumsuzluklarla karşılaşmanı önler. İstasyonun ayarlanabilir olması da önemli bir ayrıntıdır. Bu özelliği sayesinde cihazdan maksimumum verim sağlayabilirsin. Ağırlık istasyonlarının kurulumu zor olabilir. Cihazı aldığın yerden profesyonel bir yardım alarak kurulum yaptırabilirsin. Ağır ve taşıması zor bir ürün olduğu için istasyonu konumlandıracağın alan önemlidir. Ürünün boyutlarına uygun ve aynı zamanda rahatlıkla antrenman yapabileceğin kadar büyük bir alan ayarlamalısın. Son olarak ağırlık istasyonunun boyuna, kilona ve kas gücüne uygun olması gerekir.

İhtiyacın olan ağırlık istasyonları Decathlon’da seni bekliyor. İstediğin ürünü hemen sipariş verebilir ve kısa süre içinde kullanmaya başlayabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!