Pilates, karın kaslarına vurgu yaparak vücudu güçlendirmeye odaklanan bir egzersiz şeklidir. Genel zindeliği ve genel refahı geliştirmeye yardımcı olur. Yoga’da olduğu gibi, Pilates de duruş, denge ve esnekliğe odaklanır. Pilates egzersizleri yaparken yaralanma şansı diğer daha zorlu egzersiz formlarından çok daha düşüktür. Ayrıca zihin-beden bağlantısına da odaklanır. Çeşitli egzersizleri yaparken zihninin, nefesinin ve vücudunun sürekli farkında olman gerekir. Pilates egzersizleri, marangoz ve aynı zamanda da jimnastikçi olan Alman kökenli Joseph Pilates tarafından geliştirildi. Joseph Pilates, İngiltere’de yaşarken yaralı dansçılar ve askerler için bir egzersiz programı olarak Pilatesi icat etti. Günümüz modern pilates egzersizlerinde pilates topu, pilates çemberi ve pilates bantları gibi yardımcı araçlar kullanılır.

Pilates Bandı Nedir

Fitness bandı, direnç bandı ya da sertlik bandı olarak da bilinen pilates bandı kas geliştirme ve esneme hareketleri için kullanılır. Özellikle kalça, kol, omuz, karın, bacak ve sırt kaslarının alıştırılmasında oldukça etkili olan ürün, egzersiz sırasında kontrolün sağlanmasına ve hareketlerin kademeli olarak güçleştirilmesine yardımcıdır. Diğer pilates araçlarına oranla hem daha ekonomik hem de taşınması kolaydır. Dilediğin yere çantanda taşıyabilir, dilediğin an egzersizlerini yapabilirsin. Pilates bantları dairesel kapalı ve iki ucu açık düz olmak üzere iki çeşittir. Dairesel kapalı pilates bantlar, yaklaşık 25-30 santimetre çapındadır. İki ucu açık düz pilates bantları ise hafif, orta ve sert olmak üzere 3 yapıya sahiptir. Kasların güçlendikçe bant seviyesini arttırabilirsin.

Pilates Bandı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Pilates bandı seçerken kondisyonunu göz önünde bulundurmalısın. Kas gücüne göre hafif, orta ya da sert çeşitlere sahip pilates bantları arasından kendine uygun olanı seçmelisin. Hatta üç seçeneği de satın alarak kasların güçlendikçe bant değişikliği yapabilirsin.
  • Uzunluğunun fazla olmaması da önemli bir konudur. Aynı şekilde çok kısa olduğunda da hareketleri tam olarak yapamayabilirsin. Kendi boyuna yakın uzunlukta bir pilates bandı ile egzersizleri daha rahat uygulayabilirsin.
  • Kaliteli materyaller kullanılarak tasarlanan pilates bantlarını semende fayda var. Satın almadan önce yırtık ya da delikler olup olmadığını kontrol edebilirsin. Kalitesiz pilates bantları ile egzersiz sırasında sakatlanma riskini arttırabilirsin.
Pilates bantlarımız incelemek için hemen tıkla!

Pilates Bantları ile Yapılabilecek Egzersizler

Hafif yapıları sayesinde kullanım kolaylığı sağlayan pilates bantları ile pek çok farklı egzersiz yapabilirsin. Antrenmanlarına ekstra bir yoğunluk ekleyebilir ve hedeflediğin vücut formuna ulaşmayı kolaylaştırabilirsin İşte pilates bantlarıyla yapabileceğin egzersiz çeşitleri;

  • Squat

Ayakları omuz genişliğinden biraz daha geniş olacak şekilde aç ve bandı ayaklarının altından geçirip üzerinde dur. Ellerinle bandı her iki taraftan tut ve omzunun üzerine kadar uzat. Daha sonra ellerinle omzunun üstüne bantları sabitle ve squat için yere doğru çömel ve kalk. Karın, bacak, kalça kaslarının sıkı ve sırtının düz olmasına dikkat etmeyi unutma.

  • Köprü

Pilates bandını dizlerinin hemen üstünden bacaklarını çevreleyecek şekilde bağla. Dizlerin bükülü bir şekilde sırt üstü uzan ve omuzların yerde olacak şekilde kalanı ve sırt bölgeni yukarıya doğru kaldır, sık ve başlangıç pozisyonuna geri dön.

  • Mekik

Pilates bandını yüksek bir yere geçir. Kapı kolu ya da bir kablo kolonunun üstü olabilir. Bandı her iki tarafından tutarak taktığın yere sırtını dönüp diz çök. Dirseklerini omuz hizasına uzat, karın kaslarını sıkarak öne doğru tamamen eğil ve başlangıç pozisyonuna geri dön.

  • Yan Bacak Kaldırma

Pilates bandını ayak bileklerine biraz gevşek halka olacak şekilde bağla. Yere yan uzan ve üstteki bacağını açabildiğin kadar açıp geri kapat. Aynı işlemi diğer taraf için de tekrarla.

Bu egzersiz önerilerimize ek olarak; senin için hazırladığımız, pilates bantlarıyla yapabileceğin kol ve bacak egzersiz videolarımız seninle!

Kollar İçin Pilates Serisi

Bacaklar İçin Pilates Serisi

Bu sırada, aradığın sertlikte ve kalitede Pilates bantlarını Decathlon’da bulabileceğini ve istediğin zaman sipariş verebileceğini de unutma!

Sağlıkla ve sporla kal!