Sağlıklı yaşam ve zinde kalmak için yapılan sporların içinde, esneklik ve zarafetin buluştuğu jimnastik hareketlerini ev ortamında da yapabilirsin. Özellikle gelişim çağındaki, erken yaş grubundaki çocuklar için yapılabilecek en ideal temel sporlardan biri olan jimnastik, esnek bir vücut gerektirir. Jimnastik sporunun bir dalı olan ritmik jimnastik, çoğunlukla kadınların yaptığı ve çeşitli aletlerle desteklenen olimpik bir spor türüdür. Bu aletlerden biri de jimnastik labutudur. Evde jimnastik hareketleri yaparken alet kullanmadan temel hareketleri öğrendikten sonra, jimnastik labutlarıyla da müziğin ritmine kendini kaptırarak vücudunu şekle sokabilir ve daha sağlıklı bir bünyeye sahip olabilirsin. 

Jimnastik Labutu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Özellikle ritmik jimnastikte temel aletlerden biri olan labut, plastik ya da ahşap malzemeden üretilir. Jimnastiğin büyülü dünyasını keşfettikten sonra bu keyifli sporu bir üst seviyeye çıkarmak için, profesyonel ritmik jimnastik sporcularının kullandığı jimnastik labutunun malzemesini tamamen tercihine bağlı olarak seçebilirsin. Fakat ilk denemelerde daha hafif bir malzeme olarak plastik ürünleri tercih etmen yararına olacaktır. Özellikle profesyonel yarışmalarda, belli standartlarda üretilen jimnastik labutları kullanılır. Gençlerin ve büyük sporcuların kullanabileceği labutlar, 40-50 cm ve en az 150 gram ağırlığında olmalıdır. 6-8 yaş grubunda labutların 34 cm uzunluğunda olması gerekir.  Labutları kullanarak dönüş ve çevirme hareketlerini, yuvarlanmaları mükemmel şekilde yapabilirsin. Estetik ve esnekliğin temel alındığı jimnastikte kullanılan bu alet, hareketlerin aynı zamanda izleyenler için bir şova dönüşmesini sağlar. Evde jimnastik labutuyla yaptığın tüm hareketler kendini bambaşka bir dünyada hissedeceğin, aynı zamanda sağlıklı ve sıkı bir vücudun da anahtarı olacaktır. Bütün bu hareketleri yapmak iyi derecede konsantrasyon ve hassasiyet gerektirir.

Domyos Ritmik Jimnastik Labutu – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Jimnastik Labutu Hangi Hareketlerde ve Nasıl Kullanılır?

Jimnastik sporunu yaparken kullanılan labutların, hareketler esnasında sürekli hareket ettirilmesi gerektiğinden, öncesinde doğru şekilde ısınmış olmak gerekir. Ardından müziğin de oldukça önemli olduğu hareketleri yaparken labutların el-kol hareketlerine uyumlu tutulması ve ahenk içinde hareket etmesi gerekir. Labutla yapılan temel hareketler farklı küçük daireler, çapraz (değirmen mili) çevirmeler, uçuş boyunca labutların farklı yönlerde dönüşü, asimetrik hareketler, bazıları asimetrik olan farklı atışlar ve bir seri vurma hareketi olarak açıklanabilir. Bu hareketleri yaparken labutu döndürme hareketinde iki el birden koordineli şekilde hareket etmeli ve bir ahenk içinde olmalıdır. İki parça halinde edinebileceğin jimnastik labutları tek ya da çift olarak da hareket ettirilebilir. Vurma, dönüş ve daire hareketlerinin hepsi, yeterince çalışma ve antrenman sonrası geliştirilebilecek temel ritmik jimnastik hareketleridir. Evde kolaylıkla bu çalışmaları yapabilir, kendini geliştirebilirsin. 

Jimnastik Labutlarının Bakım ve Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Jimnastik labutlarının zarar görmemesi için mutlaka bir jimnastik matının üzerinde kullanmalısın. Ahşap ya da beton yüzey üzerinde zarar görebileceği için, çoklu sporlara uygun alanlarda ya da mat üzerinde kullanman daha uygun olacaktır. Labutları aşırı sıcak ya da soğuğa maruz bırakmamak önemlidir. Bu gibi durumlarda kırılma sorunu yaşanabilir. Bir jimnastik labutunun sana uygun olup olmadığını anlamak için, labut elinde iken labut başlarının dirsek çizgisine ulaşıp ulaşmadığını kontrol edebilirsin. Bu seviyeye ulaşıyorsa labut sana uygun demektir. Labutunun temizliğini yapmak için bulaşık deterjanı, yumuşak bir sünger ve bez kullanabilirsin. Çizmeden temizlik yapabilmen için yumuşak sünger kullanman önemlidir. İyice yıkadıktan sonra aşınmaları da önlemek için mikrofiber bir bez ile hafifçe kurulayabilirsin. Labutlarının uzun ömürlü olması ve sağlıklı kullanım için düzenli temizliğini ve bakımını yapmalısın. 

Evde yapabileceğin jimnastik hareketlerini bir üst seviyeye taşıyacağın uygun bir ekipman olan jimnastik labutuna, Decathlon’un doğru ve özenle oluşturulmuş ürün yelpazesi içinde avantajlı şekilde sahip olabilirsin. 

Sağlıkla ve sporla kal!