Multisport saatler, birden fazla spor için kullanılmak üzere tasarlanmış saatlerdir. Aynı zamanda akıllı saatler olarak da bilinen bu cihazların en dikkat çeken yanı, sahip oldukları uygulamalar ve veri kayıt kabiliyetleri sayesinde gerçekleştirilen spor aktivitesine ait anlık değerleri kullanıcıya bildirmesidir. Genellikle koşu, yürüyüş, bisiklet ve yüzme branşlarında tercih edilen akıllı saat modellerini daha fazla uygulama yükleyerek farklı spor türleri içinde kullanabilirsin. Peki antrenmanlar sırasında farkındalık oluşturarak motivasyonunu ve performansını artırmana yardımcı olan akıllı saatler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmaya ne dersin?

Akıllı Saatlerin Sahip Olduğu Teknolojiler

Akıllı saatlerin sahip olduğu en önemli teknoloji GPS teknolojisidir. GPS teknolojisi, aktivite esnasında ne kadar mesafe aldığını ve egzersiz sırasında ne kadar hızlı gittiğini en doğru şekilde sana bildirmeye yarar. Ayrıca GPS özelliğinin verdiği anlık metrik veriler sayesinde performansındaki değişiklikleri de kolaylıkla öğrenebilirsin. Özellikle arazi koşusu, bisiklet, tırmanış ve trekking gibi spor aktivitelerinde oldukça faydalı olan GPS teknolojisi, performansını artırmana da yardımcı olur. Akıllı saatlerin sahip olduğu bir başka teknoloji ise nabız ölçme sistemidir. Akıllı saatin marka ve modeline göre değişiklik gösteren bu teknoloji, bazı saatlerde harici bir göğüs bandı kullanırken diğer modellerde ise kullanıcının nabzını bilekten ölçer. Akıllı saatleri ön plana çıkaran teknolojilerden bir diğeri de dokunmatik ekrana sahip olmalarıdır. Akıllı saatlerin sahip oldukları ekran teknolojisi aktiviteler sırasında elde edilen verilerin sporcu tarafından rahatlıkla takip edilmesine olanak verecek şekilde tasarlanır.

Akıllı Saatler Hangi Verileri Sağlar?

Akıllı saatler her spor branşı için farklı uygulamalara sahiptir. Akıllı saatlerin koşu uygulaması genellikle koşulan süreyi, mesafeyi, koşu esnasındaki nabzı, tur sürelerini ve yakılan kalori değerlerini verir. GPS teknolojisine sahip akıllı saatler ise koşu boyunca çizdiğin rotayı da kaydeder. Böylece koşu sonunda bu verileri inceleyebilir farklı bir zamanda aynı güzergahı tekrar koşabilirsin. Multisport saatler yürüyüş modunda ise yürüyüş toplam süresini, alınan mesafeyi, eğer bir rotayı takip ediyorsan kalan mesafeyi, çıkılan rakım değerini, harcanan kaloriyi, ilerlediğin yönü ve açıyı belirtir. Akıllı saatlerde bulunan GPS teknolojisi sayesinde bulunduğun noktanın koordinatını alabilir, daha önce oluşturulmuş bir rotayı takip edebilir ve bulunduğun konumu harita üzerinden gerçek zamanlı olarak görebilirsin.

Tüm saat modellerimiz için hemen tıklayın!

Yüzme sırasında akıllı saatlerden faydalanarak toplam yüzme süresini, kalp atış sevisini, yüzülen mesafeyi ve tur sürelerini kolaylıkla takip edebilirsin. Akıllı saatleri aynı zamanda günlük etkinliklerini izleyici olarak da kullanabilirsin. Multisport saat modelleri aynı fitness bantları gibi adımlarını sayabilir, uykunu izleyebilir ve belirli bir süre hareketsiz kaldığında seni ikaz edebilir. Dahası artık akıllı saatler haline gelmiş olan multisport saatini bluetooth bağlantısı üzerinden akıllı telefonun ile eşleyerek aramalarını, mesajlarını, e-postaları ve sosyal medya bildirimlerini saatin üzerinden takip edebilir hatta müziğini bile kontrol edebilirsin. 

Akıllı Saat Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı saat modellerinin her biri kullanıcılara farklı özellikler sunar. Belirlediğin fitness hedefleri ve yapmak istediğin aktiviteye göre seçeceğin akıllı saat modeli de değişir. Akıllı saat tercihi sırasında göz önünde bulundurman gereken ilk konu yapmak istediğin spor aktivitesidir. Birçok multisport saat modeli koşu, bisiklet, yüzme ve yürüyüş gibi temel spor aktiviteleri için kullanılabilir. Bazı modellerde GPS özelliği varken bazılarında bulunmaz. Elde ettiğin verilerin hassas olmasını istiyorsan GPS’li saatleri tercih edebilirsin. Bununla birlikte yüzme için kullanacağın saatlerin su geçirmezlik performansından da emin olmalısın. Akıllı saat alırken dikkat etmen gereken bir diğer nokta ise kalp atışını takip özelliğine ihtiyacın olup olmadığıdır. Akıllı saat tasarımlarının bir kısmı kalp atışını daha doğru takip edebilmek için harici bir göğüs bandı kullanır. Saat ile birlikte gelen bu bant sayesinde aktivite sırasındaki nabzını anlık olarak takip edebilirsin. Diğer akıllı saat modelleri ise nabzı bilekten takip eder. Saatin bu özelliğini istediğin zaman açıp kapatarak pil tasarrufu sağlayabilirsin. Akıllı saat seçiminde göz önünde bulundurman gereken bir diğer unsur ise ne kadar pil ömrüne ihtiyacın olduğudur. Her elektronik cihazda olduğu gibi akıllı saatler için de pil ömrü çok önemli bir etkendir. Multisport saatlerin pil ömrü saatin markasına ve tasarımına göre değişiklik gösterir. Pil ömrü ne kadar uzun olursa o kadar iyi performans elde edersin.

Sporla kalın!