Teknolojinin gelişmesi, çocukların tablet, bilgisayar ya da cep telefonu ile erken yaşta tanışmasına yol açtı. Bu durum çocukların hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemesine ve bununla birlikte obezite ve kronik hastalıklara yakalanma riskinin artmasına neden olur. Bu yüzden onların daha aktif bir yaşama geçebilmesi için sevecekleri sporlarla tanışmasını sağlamak her zamankinden daha önemli. Hemen her çocuğun en çok sevdiği araçlardan biri olan scooter ile çocuğunun bahar ve yaz aylarını daha aktif geçirmesini sağlayabilirsin. Ebeveynler, scooter konusunda, çocuklarının düşmesinden ve kendini yaralamasından korktuklarından dolayı tereddütlüdür. Ancak çocuğun için doğru bir scooter alırsan korkmana hiç gerek yok. 

Scooter seçerken dikkat edilmesine geçmeden önce bu sporun faydalarına bir bakalım. Scooter kullanmak;

  • Çocukların motor hareketlerinin gelişmesine yardımcı olarak fiziksel güvenini artırır.
  • Dengede durma kabiliyetini artırır.
  • Açık hava aktivitesi yapmasına yardımcı olur.
  • Bisiklet kullanmayı öğrenmesi için hazırlık süreci görevi görür.

Çocuk Scooter’ı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukların dışarıda keyifli zaman geçirmesini sağlayan aktivitelerden biri olan scooter satın alırken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli ayrıntı vardır.

Çocuğun Yaşı

Çocukların fiziksel ve motor gelişimi birbirinden oldukça farklıdır. Genellikle yürümeye başlayan çocukların scooter’a binebileceği düşünülür. Bu bağlamda 2 yaşının sonlarında motor hareketleri kazanan ve 3 yaş grubundaki çocuklar scooter kullanabilir, 4-5 yaşındaki çocuklar ise rahatlıkla scooter hâkimiyeti sağlayabilir.

Çocuğunun fiziksel ve motor hareket gelişimi ile denge kabiliyetini değerlendirerek ona uygun, kolay bir şekilde kullanabileceği bir scooter satın alabilirsin.

Scooter’ın Tekerlek Sayısı

Scooter modelleri 2 ve 3 tekerlekli olmak üzere ikiye ayrılır. Tekerlek sayısına göre scooter seçiminde önemli olan çocuğun denge kabiliyetidir.

  • Üç tekerlekli scooter modelleri:

3 ile 7 yaş grubundaki çocuklar için ideal bir seçenek olan üç tekerlekli scooter modelleri, dengeli bir yapıya sahiptir. Önde iki arkada ise bir tekerin bulunduğu modellerin direksiyon kullanımı kolaydır ve çocuk denge kurmakta zorlanmaz. Hızlı bir şekilde sürmeyi öğrenebildiği için çocuğun kendine olan güveni artar. Bu modellerin önde bir ve arkada iki tekerlekli olanları da mevcuttur. Bu modeller diğer üç tekerlekli modele göre daha profesyonel sayılabilir. 

Oxelo B1 Çocuk Scooter’ı – Detaylı incelemek ve satın almak için tıkla!
  • İki tekerlekli scooter modelleri: 

7 yaşından büyük çocuklar için tasarlanan iki tekerlekli scooter modelleri, yüksek denge kabiliyeti gerektirir. Belli bir hız aldıktan sonra dengede durabildiği için, çocuğun scooter kullanmayı diğer modeller üzerinde öğrendikten sonra bu modeli denemesi önerilir. 

Scooter’ın Direksiyon Boyu

Çocuğun için scooter satın alırken en çok dikkat etmen gereken noktalardan biri de direksiyon boyudur. Scooter’ın rahat bir şekilde kavranabilmesi için direksiyon boyu, çocuğun boyunun hizasında olmalıdır. Ayarlanabilir direksiyon boyuna sahip scooter modelleri seçerek çocuğunun scooter’ı daha rahat ve güvenli kullanmasını sağlayabilirsin. Ayrıca çocuğunun daha güvenli bir şekilde scooter kullanması için fren kontrolü olan modellere yönelebilirsin.

Scooter’ın Malzemesi

Kaliteli malzemeler kullanılarak üretilen scooter modelleri, hem çocuğun güvenli sürüş yapmasını sağlar hem de uzun süre dayanıklılığını korur. Düz zeminler için lastik tekerlekli modelleri tercih edebilir ve zemin tutuşunu güçlendirebilirsin. Geniş platformlu scooter çeşitleri, çocuğun her iki ayağını da platforma yerleştirebilmesini destekler. Özellikle 4 yaşından küçük çocuklar için geniş platformlu modeller tercih edilerek scooter’ı daha rahat ve kolay kullanması sağlanabilir. 4 yaş üstü çocuklar için metal kullanılan modeller daha uygun olabilir. Hafif materyal kullanılarak tasarlanan scooter modelleri ise taşıma kolaylığı sağlar. Kurulumu kolay ve katlanabilen model seçeneklerini de değerlendirebilir, daha pratik ve konforlu bir kullanım sağlayabilirsin.

Birbirinden farklı renk ve desen seçeneklerine sahip scooter modellerine Decathlon ayrıcalığı ile sahip olabilirsin. Ayrıca scooter ile birlikte mutlaka kullanılması gereken dizlik, kask, dirseklik ve bileklik gibi koruyucu ekipmanları da Decathlon’un avantajlı alışveriş seçeneklerinden faydalanarak kolayca satın alabilirsin. 

Sağlıkla ve sporla kal!