Esneklik, dayanıklılık, güç ve konsantrasyon sağlayan pilates, bedensel farkındalığı artıran fiziksel bir fitness sistemidir. Vücudun dengede durmasını sağlayan önemli kasların geliştirilmesi ise pilates için oldukça önem taşır. Pilates denge yastıkları sayesinde sen de bu önemli kaslarını çalıştırabilir ve derinlenmesine güçlenmelerini sağlayabilirsin.

Pilates Denge Yastığı Ne İşe Yarar?

Dengeli ve dik bir duruş, çekirdek kasları da denilen vücudun en önemli kas ve kas gruplarının sorumluluğundadır. Bu önemli kaslar pilates denge yastığı ile çalıştırıldığında güçleri, dayanıklılıkları ve stabilizasyonları son derece artış gösterir. Denge egzersizleri ile sadece bu önemli faydaları kazanmakla kalmayıp genel sağlık durumuna da uzun vadeli değerli katkılar sağlayabilirsin. Pilates denge yastığı, postüral kaslarını etkili şekilde çalıştırmana ve bedensel özelliklerini daha iyi fark etmene imkân tanır. Denge egzersizlerinin doğru beden duruşu, düzgün yürüyüş, etkili nefes alma ve çeviklik gibi birçok önemli faydası da vardır. Denge yastıkları sayesinde yapacağın çeşitli egzersizlerden önce, oldukça etkili bir ısınma işlemi de sağlayabilir ve sakatlanma ihtimalini ortadan kaldırabilirsin.

Nyamba Esnek Kumaş Denge Yastığı – Detaylı incelemek için hemen tıkla!

Pilates Denge Yastıklarının Özellikleri

Pilates denge yastığı son derece sağlam ve uzun ömürlü köpük malzemeden üretilir. Uygun boyutları ile kolayca muhafaza edilen ürünler, özel dokularından dolayı kayma yapmaz. Kalınlıkları ise oldukça konforlu ve rahat bir kullanım sağlar. Sağlığa zararlı madde içermeyen ve çok hafif olan yastıkları, istediğin yere kolayca taşıyabilirsin. Pilates denge yastıkları ıslak bir bez yardımıyla kolayca temizlenebilir.

Nasıl Kullanılır?

Pilates denge pedi olarak da adlandırılan denge yastıklarını, kayma ve sallanma yapmayan düz bir zeminde kullanmak önem taşır. Bu sayede sakatlanma veya yaralanma ihtimali ortadan kaldırılmış olur. Eğer pilates çalışmalarında yeniysen, denge egzersizlerini kolaydan zora doğru gerçekleştirmelisin. Denge pedi egzersizleri sayesinde zamanla motor koordinasyonunda oluşan şaşırtıcı gelişimi gözlemleyebilirsin. 

Pilates denge yastıklarını ısı kaynaklarından uzak tutmak, üzerlerine ağırlık koymamak, iç mekânlarda kullanmak ve doğrudan güneşte bırakmamak önemlidir. Denge yastığı ile yapılan egzersiz esnasında ani olarak hissedilen acı ise bir şeylerin ters gittiğinin işaretidir. Seanslarda acı veya ağrı hissedersen hemen çalışmayı bırakmalı ve gerekirse bir doktora görünmelisin.

Kimler Kullanmalı?

Pilates denge yastığı sadece pilates yapanların değil, birçok yaş grubundan spor yapan insanın kullandığı son derece faydalı bir spor ürünüdür. Çeşitli yoga çalışmaları esnasında da denge yastıkları kullanılır. Çocuklar, yaşlılar ve sırt ağrısı çekenler için denge yastığı ile egzersiz yapmak oldukça önemli faydalar sağlar. Denge yastığı, yerde yapılan egzersiz esnasında sırtın hizalamasını ve düz durmasını sağlar. Uzun süre hareketsiz şekilde çalışılan işler, sırt ağrılarına ve çeşitli duruş bozukluklarına sebep olabilir. Eğer böyle bir durumun varsa, pilates denge yastığı ile sırt kaslarını güçlendirebilir ve ağrısız bir yaşamın keyfini çıkarabilirsin. Bu faydalı ürün burkulma, eklem zayıflığı, kas ağrısı ve çeşitli yaralanmaların tedavisi için fizyoterapistler tarafından da yoğun olarak kullanılmaktadır.

Domyos Pilates Denge Pedi – Detaylı incelemek için hemen tıkla!

Pilates Denge Yastığı ile Yapılan Egzersiz Çeşitleri

Tek ya da iki ayak ile denge yastığının üzerine çıkılan egzersizlerde, hareketin yönüne göre sırasıyla ayak değiştirme işlemi yapılır. Pozisyona bağlı olarak dizler öne ya da yukarı doğru da kaldırılabilir. Pilates denge yastığı ile çekilen şınavlar ise son derece derinlemesine bir kas gelişimi sağlar. Yaptığın propriyosepsiyon (konum duyusu) çalışmalarında, denge yastığını oldukça etkili bir şekilde kullanabilirsin. Pilates denge yastıkları ile yerde de son derece pratik bir şekilde uygulayabileceğin çeşitli egzersizler vardır. Baş, eller, dirsekler, sırt bölgesi ya da kalçanın alt kısımlarının yastığın üzerinde olduğu egzersizler, bunların en önemlileri arasındadır.

Sağlığın, kas gelişimin ve esnekliğin için oldukça önemli faydalar sağlayan pilates denge yastıklarına Decathlon ayrıcalığı ile sahip olabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!