Yumrukla yapılan bir savunma ve saldırı sporu olan boks, yüksek yoğunluklu bir antrenman çeşididir. Aynı zamanda kardiyovasküler güçlenmeyi de sağlayan spor dalı, kas tonusunu artırır ve yağ yakımını hızlandırır. Bunlara ek olarak stres seviyesini azaltması, disiplin ve odaklanma yeteneği kazandırması ile de son yılların gözde sporları arasındadır. Boks antrenmanları, boks eldiveni, dişliği, torbası gibi kendine özgü ekipmanlarla yapılır. Ekipmanların doğru seçilmesi antrenmanda alınan verimin ve keyfin artışını sağlar. Aynı zamanda hem senin hem de rakibinin güvenliği açısından da oldukça önemlidir.

Boks ekipmanlarımızı incelemek için hemen tıkla!

Boks Eldiveni ve Dişliği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Boksörler için kaliteli eldivenlere sahip olmak, egzersiz sırasında ellerinin rahat olmasına ve korunmasına yardımcıdır. Ellerini ve parmaklarını darbelerden koruyan boks eldiveni, rakibinin de yaralanmasını önleyici rol oynar. Boks eldiveni içerisinde, ellerin zedelenmesini ve kaymasını engelleyen boks bandajı kullanılır.

Karbon Outshock 500 Boks Eldiveni – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Boks bandajı ile eller sıkıca sarılır ve daha sonra üzerine boks eldivenleri takılarak antrenmana başlanır. Bir diğer önemli boks ekipmanı ise dişliktir. Genellikle silikon malzemeler kullanılarak hazırlanan boks dişlikleri esnek bir yapıya sahiptir. Sporcunun damak, diş ve dudaklarının korunması amacıyla tasarlanır. Rakibinden gelen dirsek ve yumruk darbelerinden ağız ve çene bölgeni koruyan dişlikler, dişlerinin de zarar görmesini engeller.

Gri Outshock 500 Boks Dişliği – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Yüksek şiddete sahip sert darbelerin yer aldığı spor dalında koruyucu ekipmanların kullanımı, olası sakatlanma risklerinin önüne geçilmesini sağlar. Uluslararası standartlar doğrultusunda üretilen boks eldiveni ve dişliği ile hem kendinin hem de rakibinin güvenliğini sağlayabilirsin.

Boks Eldiveni Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boks eldiveni seçerken sporcunun seviyesi ve sıkletiyle, yapılan antrenmanın sıklığı göz önünde bulundurulmalıdır. İşte, sana özel boks eldiveni seçiminde dikkat etmen gereken ayrıntılar…

  • Boks eldivenleri PU ve PVC olarak bilinen suni deri ve gerçek deri malzemeler kullanılarak tasarlanır. Genellikle suni deri eldivenler uygun fiyatlı olması nedeniyle tercih edilir. Ancak profesyonel anlamda boks sporu il uğraşanlar daha dayanıklı ve kaliteli bir yapıya sahip olan deri eldivenler kullanır. Ayrıca deri eldivenler koku yapmaz ve uzun süre kullanılabilir. Boks sporuna yeni başlıyorsan hafif ve bilek destekli suni boks eldiveni tercih edebilir, profesyonelleştikçe deri eldivenlere yönelebilirsin.
  • Yeni başlayanlar için antrenmanlarda kullanılan boks eldivenlerinin hafif olması önerilir. Maçlarda kullanılan eldiven ağırlıkları federasyonlar aracılığıyla belirlenir. Antrenmanlarda ağır eldiven ile çalışmak profesyoneller için hız sağlar. Boks eldivenleri için oz denilen ağırlık terimi kullanılır. Çocuklar için boks eldivenleri 6 oz’dan başlar 20 oz’a kadar çıkabilir. Profesyonel boks maçlarında eldiven ağılıkları genellikle 8-10 oz arasındadır. Antrenman için boks eldiveni satın almak istiyorsan 12,14 ve 16 oz seçeneklerini değerlendirebilirsin.
  • Boks eldivenleri boks dışında Sanda, Muay Thai, Kickboks gibi diğer savunma sporlarında da kullanılır. Eğer müsabakalara girmeyi düşünüyorsan müsabaka talimatlarını inceleyerek rengine karar vermelisin. Antrenman için düşünüyorsan desenli ya da düz, istediğin rengi seçebilirsin.
  • Boks eldiveninin el şekline uyumlu olması ve giyerken rahat hissetmen oldukça önemlidir. Parmakların eldivenin üst kısmına kadar ulaşmalı ve zorlanmadan yumruğunu sıkabilmelisin.
Boks Eldivenlerimizi ve Bandajlarımızı Keşfetmek İçin Hemen Tıkla!

Boks Dişliği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Boks dişliği seçerken dikkat etmen gereken en önemli nokta, ağız yapına uyum sağlamasıdır. Ürün esnek yapıya sahip olmalıdır.
  • Boks dişliğini satın aldıktan sonra ilk önce sıcak suda bekletmeli ve sonrasında soğuk su kompleksi yapılmalıdır. Dişliği kullanmadan önce, el yakmayan sıcak su içerisinde yaklaşık 30 saniye bekletip daha sonra da 1-2 saniye soğuk suda beklettikten sonra dişliği ağzına takmalısın. Ağzında 10-15 saniye beklettikten sonra tekrar aynı işlemleri uygulamalısın. Böylece dişlik ağzına tam olarak oturabilir.
  • Dişlik alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise dişliğin bedenidir. Beden seçimi için aşağıdaki görselimize bakabilirsin.

Hem boks antrenmanlarında hem de müsabakalar için ihtiyaç duyduğun boks ekipmanlarına Decathlon ayrıcalığı ile sahip olabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!