Freestyle, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuş bir kavram olsa da, zaman içinde tüm dünyada müzikten spora kadar birçok alanda popüler hale geldi. Özellikle kaykay ve bisiklet gibi farklı araçlarla gerçekleştirilen ekstrem spor dallarında karşılaşabileceğin freestyle performans şekli, son yıllarda scooter’lar aracılığıyla da yaygın olarak yapılıyor. Peki, freestyle scooter tam olarak nedir, diğer scooter modellerine göre farkları nelerdir? İşte, freestyle scooter hakkında bilmen gerekenler…

Freestyle Scooter Nedir?

Tamamen kondisyon ve yaratıcılık odaklı freestyle performans şekli için probike, proskate ve proscooter ya da diğer adıyla freestyle scooter gibi özelleştirilmiş araçlar tercih ediliyor. Freestyle performansa özel olarak tasarlanan bu araçların standart versiyonlarına oranla, bazı detayları dikkat çekici düzeyde farklılıklar gösterebiliyor. Bu farklılıklar tıpkı diğer ekstrem spor araçlarında olduğu gibi, scooter’larda da freestyle ya da proscooter modelini meydana getiriyor. Haliyle freestyle scooter; “Ekstrem spora uygun şekilde tasarlanmış özel scooter modeli.” şeklinde tanımlanıyor. 

Freestyle Scooter Farkları Nelerdir?

Özel olarak geliştirilmiş olan bu scooter modelleri, klasik scooter çeşitleri ile karşılaştırıldığında tekerleklerin boyutundan gidon büyüklüğüne, elciklerin malzemesinden genel ağırlığa kadar pek çok noktada farklılıklar gösteriyor. Proscooter ve klasik scooter arasındaki detaylı farklar ise şöyle;

  • İlk bakışta dikkat çeken en önemli farkların başında, tekerlek boyutları yer alıyor. Freestyle performans için geliştirilmiş olan BMX bisikletlerde ya da proskate seçeneklerinde olduğu gibi, scooter çeşitlerinde de tekerlekler klasik modellere göre her zaman daha küçük oluyor. Böylece aracın hızlanması ve kontrol edilmesi daha kolay bir hal alıyor. 
  • Görüntü açısından ilk bakışta fark edilen diğer bir detayı da gidon büyüklüğü oluşturuyor. Freestyle scooter modellerinde gidonlar genellikle daha geniş oluyor. Bu da aracın performans esnasında en zorlayıcı hareketlerde dahi çok daha kolay ve ölçülü bir şekilde kontrol edilmesini sağlıyor. Ek olarak proscooter gidonları, daha geniş bir yapıya sahip olmalarına rağmen çoğu zaman daha hafif bir ağırlıktan meydana geliyor.
  • Freestyle scooter modellerinin iskeletini oluşturan t-bar gibi ana bölümler, klasik alternatiflerine göre daha yoğun malzemelerden üretildiği için, daha kalın bir görüntü oluşturabiliyor. Bu da ürünün en zorlayıcı hareketlerde ve zeminlerde dahi sağlıklı bir şekilde bütünlüğünü korumasını ve çok daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor.
  • Proscooter modellerinde çok dikkat çekmese de performans açısından yüksek verim sağlayan diğer bir farkı da elcik malzemesi oluşturuyor. Elcik malzemesi, kauçuk gibi kavraması kolay ve kaymayan bir ham maddeden üretilmekle beraber üzeri tırtıklı yapısıyla kontrol rahatlığını en üst noktaya çıkarıyor. Elciklerle ilgili diğer bir fark da tutuş konforunu arttırmak amacıyla tıpkı gidonlar gibi, daha geniş bir yapıya sahip olmaları.
  • Görüntüden anlaşılmayan ancak freestyle scooter modelleri kullanılmaya başlandığı anda fark edilen diğer bir ayrıntıyı ise hafifliklik meydana getiriyor. Diğer scooter alternatifleriyle karşılaştırıldığında, ciddi oranda bir hafiflik farkı ortaya koyan bu özel scooter modelleri, böylece çok daha kolay bir şekilde kontrol edilirken tam dönüş gibi zorlu hareketlerin de çok daha pratik bir şekilde yapılabilmesine imkan tanıyor.

Tüm Freestyle Scooter Özelliklerini Bir Arada Sunan Oxelo MF 1.8+

Yüksek performans ve hareket kabiliyeti için özel olarak geliştirilen Oxelo MF 1.8+, bir proscooter modelinde, olması gereken tüm özellikler birlikte sunuluyor. 6061 T6 anodize alüminyum bileşenli gövde; 100 mm çapında, high rebond, alüminyum 88A sertliğe sahip PU tekerlekler; TPR elcikler, Flex Brake fren ve yalnızca 3.8 kg ağırlık değeri, Oxelo MF 1.8+ modelini eşsiz bir performans scooter’ı haline getiriyor.

Kayış performansı, sağlamlık ve hafiflik gibi temel avantajların yanı sıra Oxelo freestyle scooter modellerine uygun yedek parçalarla, aracının bakımını da kolayca gerçekleştirebilirsin. Böylece sahip olduğun proscooter modelini çok daha uzun yıllar sorunsuz şekilde ve aynı performansla kullanabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!